REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwyżkujące ceny paliw i surowców a problem inflacji

Rynkowa cena pieniądza nieustannie idzie w górę, bez względu na to czy RPP podniesie w marcu stopy procentowe, czy nie.
Rynkowa cena pieniądza nieustannie idzie w górę, bez względu na to czy RPP podniesie w marcu stopy procentowe, czy nie.

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej, dotycząca stóp procentowych, zapadnie w cieniu zwyżkującej na świecie ropy naftowej oraz słów Bena Bernanke, który przekonuje, iż drożejące paliwa i inne surowce nie będą przyczyną permanentnego wzrostu inflacji. Członkowie RPP muszą rozważyć wszystkie za i przeciw.

Z tym, że Rezerwa Federalna jako cel swojej polityki ma wpisane oprócz dbania o tempo wzrostu cen w gospodarce także troskę o zatrudnienie i trwały rozwój gospodarki. To stwarza szersze ramy dla polityki pieniężnej. W naszym ustroju władze monetarne mają zajmować się jedynie inflacją. Ta nasila się, co potwierdzają prognozy lutowej inflacji czy odczyty wskaźników kosztów produkcji oraz cen wyrobów gotowych, jakie zawarte były w podanym wczoraj wskaźniku PMI. W przypadku kosztów produkcji mieliśmy 3. najwyższy wynik w historii badania, sięgającego 1998 r. Ceny wyrobów gotowych zwiększały się najbardziej od maja 2004 r.

REKLAMA

REKLAMA

Nie tylko nasz kraj boryka się z nasilającą się inflacją. W strefie euro w lutym wskaźnik cen przyspieszył do 2,4% w skali roku, a koszty produkcji zwiększały się w rekordowo szybkim tempie. W skali globalnej inflacja cen produkcji przyspieszyła do 2,5-rocznego maksimum.

Nic więc dziwnego, że w takich warunkach stale zwiększają się stawki na rynku międzybankowym. Przykładowo, 3-miesięczny WIBOR sięga już 4,16%. Z tego punktu widzenia to, czy RPP podniesie stopy procentowe dziś czy na kolejnym posiedzeniu nie ma większego znaczenia. Faktycznie stopy i tak już są wyższe.

Dowiedz się także: Kiedy budowano mieszkania o odpowiednim dla nas metrażu?

Rynek nieruchomości w USA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Amerykański rynek budowlany nie wyszedł jeszcze z fazy regresu, mimo że sytuacja pogarsza się w wolniejszym tempie.

O 0,7% w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 5,9% w skali roku obniżyły się wydatki budowlane w styczniu w Stanach Zjednoczonych. W największym stopniu do zniżki przyczyniły się wydatki, związane z prywatnym budownictwem nie mieszkaniowym. Tu regres wyniósł 6,9% w skali miesiąca Do tej kategorii zaliczane są między innymi wydatki przedsiębiorstw, związane z inwestycjami w nieruchomości. Wzrost mieliśmy natomiast w przypadku finansowanego z prywatnych środków budownictwa mieszkaniowego. Symbolicznie podniosły się wydatki na budownictwo z kasy państwowej. Te informacje pokazują, że sektor budowlany w USA wciąż jeszcze jest w impasie.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Budownictwo w Arabii Saudyjskiej

O 15 mld USD zwiększył wydatki na budownictwo mieszkaniowe saudyjski król Abdullah. Specjaliści są jednak zdania, że nie pomoże to w rozwiązaniu problemu, jakim jest brak mieszkań. Szacuje się, że do 2014 r. potrzebnych byłoby ich w tym kraju 2 mln, aby zaspokoić popyt ze strony rosnącej populacji, której przyrost zwiększył się 4-krotnie w ciągu ostatnich 40 lat.

Zespół Analiz
Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA