| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Zwyżkujące ceny paliw i surowców a problem inflacji

Zwyżkujące ceny paliw i surowców a problem inflacji

Dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej, dotycząca stóp procentowych, zapadnie w cieniu zwyżkującej na świecie ropy naftowej oraz słów Bena Bernanke, który przekonuje, iż drożejące paliwa i inne surowce nie będą przyczyną permanentnego wzrostu inflacji. Członkowie RPP muszą rozważyć wszystkie za i przeciw.

Z tym, że Rezerwa Federalna jako cel swojej polityki ma wpisane oprócz dbania o tempo wzrostu cen w gospodarce także troskę o zatrudnienie i trwały rozwój gospodarki. To stwarza szersze ramy dla polityki pieniężnej. W naszym ustroju władze monetarne mają zajmować się jedynie inflacją. Ta nasila się, co potwierdzają prognozy lutowej inflacji czy odczyty wskaźników kosztów produkcji oraz cen wyrobów gotowych, jakie zawarte były w podanym wczoraj wskaźniku PMI. W przypadku kosztów produkcji mieliśmy 3. najwyższy wynik w historii badania, sięgającego 1998 r. Ceny wyrobów gotowych zwiększały się najbardziej od maja 2004 r.

Nie tylko nasz kraj boryka się z nasilającą się inflacją. W strefie euro w lutym wskaźnik cen przyspieszył do 2,4% w skali roku, a koszty produkcji zwiększały się w rekordowo szybkim tempie. W skali globalnej inflacja cen produkcji przyspieszyła do 2,5-rocznego maksimum.

Nic więc dziwnego, że w takich warunkach stale zwiększają się stawki na rynku międzybankowym. Przykładowo, 3-miesięczny WIBOR sięga już 4,16%. Z tego punktu widzenia to, czy RPP podniesie stopy procentowe dziś czy na kolejnym posiedzeniu nie ma większego znaczenia. Faktycznie stopy i tak już są wyższe.

Dowiedz się także: Kiedy budowano mieszkania o odpowiednim dla nas metrażu?

Amerykański rynek budowlany nie wyszedł jeszcze z fazy regresu, mimo że sytuacja pogarsza się w wolniejszym tempie.

O 0,7% w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 5,9% w skali roku obniżyły się wydatki budowlane w styczniu w Stanach Zjednoczonych. W największym stopniu do zniżki przyczyniły się wydatki, związane z prywatnym budownictwem nie mieszkaniowym. Tu regres wyniósł 6,9% w skali miesiąca Do tej kategorii zaliczane są między innymi wydatki przedsiębiorstw, związane z inwestycjami w nieruchomości. Wzrost mieliśmy natomiast w przypadku finansowanego z prywatnych środków budownictwa mieszkaniowego. Symbolicznie podniosły się wydatki na budownictwo z kasy państwowej. Te informacje pokazują, że sektor budowlany w USA wciąż jeszcze jest w impasie.

Polecamy serwis: Budżet domowy

O 15 mld USD zwiększył wydatki na budownictwo mieszkaniowe saudyjski król Abdullah. Specjaliści są jednak zdania, że nie pomoże to w rozwiązaniu problemu, jakim jest brak mieszkań. Szacuje się, że do 2014 r. potrzebnych byłoby ich w tym kraju 2 mln, aby zaspokoić popyt ze strony rosnącej populacji, której przyrost zwiększył się 4-krotnie w ciągu ostatnich 40 lat.

Zespół Analiz
Home Broker

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »