| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Pomocna dłoń Azji

Pomocna dłoń Azji

Japonia łączy się z Chinami w walce z kryzysem i deklaruje udzielenie wsparcia Staremu Kontynentowi. Japoński minister finansów dał słowo, że zakupi obligacje, wyemitowane przez Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej, stworzony specjalnie z myślą o krajach, które znajdują się w tarapatach. Kraj Kwitnącej Wiśni może nabyć nawet przeszło 20% wszystkich, wspomnianych papierów wartościowych.

To bardzo uspokajający sygnał dla rynków, coraz mocniej zaniepokojonych o losy Portugalii, Hiszpanii czy Włoch i ich finansowanie długów publicznych. Od początku tego roku znów obawy zaczęły nasilać się, psując nastroje na europejskich rynkach akcji. Trudno sobie wyobrazić, że któreś z tych państw nie sprzeda papierów skarbowych, co byłoby równoznaczne z otarciem się o bankructwo, ale równie istotne jak kwestia, czy uda się je sprzedać, jest to, po jakiej cenie. Skala zwyżki rentowności długoterminowych papierów skarbowych z państw strefy euro nie ma wystarczających rozmiarów, by mówić, że wyższe koszty finansowania długu stanowią nowe wyzwanie dla tych gospodarek.

Mimo tego, że wyniki za IV kwartał 2010 r. koncernu aluminiowego Alcoa okazały się lepsze od przewidywań, a spółka przekazała optymistyczne prognozy na ten rok, jej akcje w handlu posesyjnym straciły na wartości. To może być ostrzeżenie, że potrzebne będą naprawdę imponujące wyniki, by chronić notowania firm przed realizacją zysków. Jednak z takimi wnioskami lepiej poczekać na to, jak zareaguje dziś rynek kasowy. Handel posesyjny często ma swój własny charakter i odbywa się przy mniejszej aktywności inwestorów, więc przypadkowość ruchów cen jest większa.

Dowiedz się także: Jak kształtował się krajowy rynek walutowy w grudniu 2010?

Według Halifax, firmy kredytów hipotecznych, w grudniu ceny domów w Wielkiej Brytanii spadły o 1,3%, w porównaniu z listopadem. Średnia cena wyniosła 163,44 tys. funtów, czyli 254 tys. USD. W skali roku zniżka wyniosła 2,8%. Regres tłumaczony jest niepewnością, dotyczącą koniunktury gospodarczej w tym kraju, co zniechęca kupujących do spieszenia się z takimi decyzjami.

Polecamy serwis: Kursy walut

W związku ze wzrostem kursu franka szwajcarskiego, węgierskie banki otrzymały zalecenie, aby przewalutowywać kredyty.

Węgierski nadzór finansowy zaleca bankom działania, zmierzające do przewalutowywania kredytów hipotecznych denominowanych we frankach szwajcarskich na euro. Ma to ustabilizować i zwiększyć przewidywalność wysokości rat kredytów. W minionym roku forint stracił wobec wspólnej waluty 3,1%, a względem franka szwajcarskiego – aż przeszło 18%. Na Węgrzech około 72% kredytów jest denominowanych w obcych walutach, z czego ponad 90% przypada na waluty inne niż euro, głównie na franka szwajcarskiego, ale również dolara amerykańskiego oraz japońskiego jena.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mało prawdopodobne jest, aby któryś z krajów europejskich nie zdołał sprzedać swoich obligacji. Pytanie, na ile papiery zostaną wycenione.
Mało prawdopodobne jest, aby któryś z krajów europejskich nie zdołał sprzedać swoich obligacji. Pytanie, na ile papiery zostaną wycenione.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »