REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak negocjować z chińskimi partnerami? - wspólne posiłki

Bartosz Komasa
BigChina.pl
Wspólne posiłki z kontrahentami z Chin to podstawa korzystnych relacji biznesowych.
Wspólne posiłki z kontrahentami z Chin to podstawa korzystnych relacji biznesowych.

REKLAMA

REKLAMA

Jak na nasze relacje biznesowe z chińskimi partnerami wpływa wspólne jedzenie? Okazuje się, że w bardzo dużym stopniu. Wspólne posiłki są w Chinach jednym z kluczowych elementów budujących więzi między kontrahentami. Jak się zachować? Czego nie robić?

W przeszłości w Chinach występowały długo okresy głodu, dlatego obecnie, gdy jedzenie jest powszechnie dostępne, spożywanie posiłków ma szczególną wagę. Do tego stopnia, że pytanie ”czy jadłeś” jest odpowiednikiem ”jak się masz”.

REKLAMA

REKLAMA

Chińczycy bardzo cenią sobie obfitość dań, co wskazuje na status gospodarza i jego hojność. Należy pamiętać, aby kończąc posiłek, pozostawić jego resztkę na talerzu. Zjedzenie go do końca, jest sygnałem dla gospodarza, że gość jest wciąż głodny. Hojność gospodarza mierzy się ilością jedzenia jakie pozostało po zakończeniu biesiady. Ryż traktowany jest jako ”zapychacz” i może być podany na końcu bankietu. Zupy również spożywa się pod koniec posiłku. Mile widziane będzie używanie pałeczek lub chociaż próba ich użycia.

Pamiętajmy, aby ich nigdy nie pozostawiać wbitych w miseczkę, lecz zawsze układać je z boku talerza lub na specjalnej podkładce. Upuszczenie pałeczek na ziemie lub skrzyżowanie podczas nabierania posiłku jednej pary pałeczek z inną ich parą oznacza to samo co w kulturze polskiej zbite lustro – pecha!

Polecamy: Jak zawierać kontrakt eksportowy?

Jak zająć miejsce?

Przyjmując gości chińskich musimy pamiętać o ceremoniale zajmowania miejsca przy stole: gospodarz vis-a-vis drzwi, najstarszy gość po jego lewej stronie. Rozpoczęcie posiłku jak również pierwszy toast inauguruje gospodarz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co z alkoholem?

REKLAMA

Chińczycy piją alkohol w dużych ilościach, jednak zawsze podczas jedzenia. Wówczas smakuje się piwa, wódki. W Chinach występuje tzw. białe wino - pod tą nazwą kryje się 50%-owa chińska wódka. Jeśli któryś z polskich uczestników nie ma ochoty pić, musi zaznaczyć to na początku. Jeżeli już jednak podejmiemy się tego ”zadania”, nie można się w trakcie wycofać, gdyż może to być odebrane przez Chińczyka jako zniewaga. Jakiekolwiek picie zaczynamy zawsze od toastu, który jako pierwszy wznosi gospodarz.

Mile będzie widziane, gdy my również będziemy wznosić toasty za zdrowie gospodarza. Szklanka do piwa nigdy nie może być pusta, dlatego zaraz po wypiciu zauważymy, że któryś z naszych współbiesiadników nam ją napełni.

Miłym gestem będzie jeśli i my uzupełnimy szklankę naszego gospodarza. Ponieważ w organizmie Chińczyka nie występuje jeden z enzymów odpowiedzialny za trawienie alkoholu, dość szybko możemy u nich zauważyć stan upojenia alkoholowego.

Dlatego też chińskie firmy wysyłają często ”specjalnych” pracowników na ”zakrapiane” rozmowy negocjacyjne czy też bankiety. Pracownicy ci są już doświadczeni w tego typu spotkaniach. Zdarza się, że nasz gospodarz nie chcąc stać się zbyt wylewnym, zamiast alkoholu do swojej szklanki wlewa zawczasu zwykłą wodę.

Polecamy: Jakie prawa ma agent?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA