REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak negocjować z chińskimi partnerami? - wspólne posiłki

Bartosz Komasa
BigChina.pl
Wspólne posiłki z kontrahentami z Chin to podstawa korzystnych relacji biznesowych.
Wspólne posiłki z kontrahentami z Chin to podstawa korzystnych relacji biznesowych.

REKLAMA

REKLAMA

Jak na nasze relacje biznesowe z chińskimi partnerami wpływa wspólne jedzenie? Okazuje się, że w bardzo dużym stopniu. Wspólne posiłki są w Chinach jednym z kluczowych elementów budujących więzi między kontrahentami. Jak się zachować? Czego nie robić?

W przeszłości w Chinach występowały długo okresy głodu, dlatego obecnie, gdy jedzenie jest powszechnie dostępne, spożywanie posiłków ma szczególną wagę. Do tego stopnia, że pytanie ”czy jadłeś” jest odpowiednikiem ”jak się masz”.

REKLAMA

REKLAMA

Chińczycy bardzo cenią sobie obfitość dań, co wskazuje na status gospodarza i jego hojność. Należy pamiętać, aby kończąc posiłek, pozostawić jego resztkę na talerzu. Zjedzenie go do końca, jest sygnałem dla gospodarza, że gość jest wciąż głodny. Hojność gospodarza mierzy się ilością jedzenia jakie pozostało po zakończeniu biesiady. Ryż traktowany jest jako ”zapychacz” i może być podany na końcu bankietu. Zupy również spożywa się pod koniec posiłku. Mile widziane będzie używanie pałeczek lub chociaż próba ich użycia.

Pamiętajmy, aby ich nigdy nie pozostawiać wbitych w miseczkę, lecz zawsze układać je z boku talerza lub na specjalnej podkładce. Upuszczenie pałeczek na ziemie lub skrzyżowanie podczas nabierania posiłku jednej pary pałeczek z inną ich parą oznacza to samo co w kulturze polskiej zbite lustro – pecha!

Polecamy: Jak zawierać kontrakt eksportowy?

Jak zająć miejsce?

Przyjmując gości chińskich musimy pamiętać o ceremoniale zajmowania miejsca przy stole: gospodarz vis-a-vis drzwi, najstarszy gość po jego lewej stronie. Rozpoczęcie posiłku jak również pierwszy toast inauguruje gospodarz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co z alkoholem?

REKLAMA

Chińczycy piją alkohol w dużych ilościach, jednak zawsze podczas jedzenia. Wówczas smakuje się piwa, wódki. W Chinach występuje tzw. białe wino - pod tą nazwą kryje się 50%-owa chińska wódka. Jeśli któryś z polskich uczestników nie ma ochoty pić, musi zaznaczyć to na początku. Jeżeli już jednak podejmiemy się tego ”zadania”, nie można się w trakcie wycofać, gdyż może to być odebrane przez Chińczyka jako zniewaga. Jakiekolwiek picie zaczynamy zawsze od toastu, który jako pierwszy wznosi gospodarz.

Mile będzie widziane, gdy my również będziemy wznosić toasty za zdrowie gospodarza. Szklanka do piwa nigdy nie może być pusta, dlatego zaraz po wypiciu zauważymy, że któryś z naszych współbiesiadników nam ją napełni.

Miłym gestem będzie jeśli i my uzupełnimy szklankę naszego gospodarza. Ponieważ w organizmie Chińczyka nie występuje jeden z enzymów odpowiedzialny za trawienie alkoholu, dość szybko możemy u nich zauważyć stan upojenia alkoholowego.

Dlatego też chińskie firmy wysyłają często ”specjalnych” pracowników na ”zakrapiane” rozmowy negocjacyjne czy też bankiety. Pracownicy ci są już doświadczeni w tego typu spotkaniach. Zdarza się, że nasz gospodarz nie chcąc stać się zbyt wylewnym, zamiast alkoholu do swojej szklanki wlewa zawczasu zwykłą wodę.

Polecamy: Jakie prawa ma agent?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Działania Public Relations dla małych i średnich firm - jak zaplanować? [Poradnik]

Public Relations to kluczowy element budowania wizerunku firmy. Czy działania Public Relations są wskazane dla małych i średnich firm? Jak je zaplanować i na co zwracać szczególną uwagę w komunikacji? Oto krótki poradnik.

Ostatnie dni by skorzystać z wakacji składkowych w styczniu 2025. Złóż szybko wniosek do ZUS

Formalnie do końca grudnia 2024 wniosek o wakacje składkowe muszą złożyć przedsiębiorcy, którzy chcą z tego świadczenia skorzystać już w styczniu 2025. Inni mają na to jeszcze jedenaście miesięcy. Co do zasady wniosek trzeba złożyć do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc z wakacjami składkowymi.

Na pieniądze czekała miesiącami. Dlaczego aktorka została sprzątaczką? [WYWIAD]

Ile zarabia w Polsce aktorka? Jak wygląda życie aktorów i aktorek? Co powoduje wypalenie zawodowe? W czym praca sprzątaczki jest lepsza od pracy aktorki? Wyjaśnia Wiktoria Wolańska, aktorka i sprzątaczka, w rozmowie z Piotrem Nowakiem. 

Od 1 stycznia 2025 r. zaczną obowiązywać e-Doręczenia. Z rejestrowanego doręczenia elektronicznego będą musieli korzystać także przedsiębiorcy

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że od 1 stycznia 2025 r. zaczną w Polsce powszechnie obowiązywać e-Doręczenia. Korespondencję w tej formie będą musiały prowadzić przede wszystkim urzędy i instytucje publiczne, jednak konieczność stosowania doręczeń cyfrowych dotyczy również części przedsiębiorców.

REKLAMA

Przedsiębiorco, zostało Ci kilka dni na optymalizację podatkową

Przedsiębiorco, zostało Ci kilka dni na optymalizację podatkową. Czym jest optymalizacja podatkowa? 65 proc. właścicieli firm szukających sposobów na zmniejszenie obciążeń podatkowych decyduje się na ten krok.

Świadczenie interwencyjne 2024 - wnioski i zmiana wysokości

Co to jest świadczenie interwencyjne? Dla kogo zostało przewidziane w 2024 roku? Od kiedy można składać wnioski? Jakie zmiany w wysokości świadczenia interwencyjnego zostały poczynione?

Webinar: Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?

Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

Restrukturyzacja coraz popularniejsza. Dane na 2024 rok i prognozy na 2025

Z grudniowego raportu MGBI wynika, że w 2024 r. liczba postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki, co pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej są świadomi, że jest alternatywa dla upadłości. Jakie są prognozy na 2025 rok?

REKLAMA

Kto dzisiaj wysyła tradycyjne kartki świąteczne?

Czy w czasach postępującej cyfryzacji przedsiębiorcy wysyłają jeszcze do kontrahentów tradycyjne kartki świąteczne? Czy elektroniczna forma składania życzeń stała się już tak bardzo powszechna, że mało kto pamięta jeszcze o "analogowych" listach?

Co trzecia firma nie organizuje wigilii ani innych spotkań integracyjnych dla pracowników

Nie tylko korporacje, ale także mikro, małe i średnie firmy przykładają wagę do inicjatyw integracyjnych dla swoich pracowników. Jednak nie wszystkie. W najmniejszych firmach jednak standardem jest brak zarówno firmowych wigilii, jak i spotkań integracyjnych z innej okazji.

REKLAMA