REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak negocjować z chińskimi partnerami - krytyka i pochwały

Bartosz Komasa
BigChina.pl
Podczas negocjacji z Chińczykami należy uważać na krytykę i pochwały.
Podczas negocjacji z Chińczykami należy uważać na krytykę i pochwały.

REKLAMA

REKLAMA

Negocjacje z chińskimi partnerami biznesowymi należą do bardzo trudnych z punktu widzenia znaczących różnic kulturowych. Zarówno zachowanie twarzy, jak i tzw. harmonia społeczna są elementami, o których należy pamiętać w trakcie przekazywania wiadomości. Co zrobić, aby nie urazić kontrahentów z jednej z najsilniejszych gospodarek świata?

Najważniejszym aspektem porozumiewania się w Chinach jest zachowanie harmonii grupy, nawet jeśli jest ona tylko powierzchowna. Dlatego też zachowanie twarzy – swojej jak i partnera jest ważną kwestią. Silne, ekspresywne gesty i wyrażanie emocji burzą harmonię grupy. Zwłaszcza gesty związane z negatywnymi emocjami są destruktywne i powinny być unikane jeśli to możliwe, tym bardziej, że jeden gest może powiedzieć więcej niż tysiąc słów.

REKLAMA

REKLAMA

Również wyrażanie krytyki i pochwały to delikatna kwestia. Bezpośrednia konfrontacja przy całej grupie biznesowej może spowodować utratę twarzy przez adresata. W takim wypadku najlepiej przenieść tego rodzaju komentarze na grunt prywatny. W ten sam sposób, publiczne chwalenie drugiej osoby może zawstydzić Chińczyka gdyż takie komentarze mogą zakłócić równowagę społeczną, poprzez wyróżnianie jednostki spośród grupy.

Należy również pamiętać, że w komunikacji powinno być się skromnym gdy mówimy o sobie i umiarkowanym gdy mówi się o innych. Dodatkowo, Chińczycy umniejszają osobiste porażki i uważają, że dzielenie się własnymi problemami jest złą formą przyciągania uwagi do własnej osoby.

Polecamy: Jakie prawa ma agent?

REKLAMA

W świecie zachodnim stosunki biznesowe są bezpośrednie i przejrzyste. Werbalna informacja ma znaczenie podstawowe. W Chinach większą rolę odgrywa komunikacja niewerbalna – obserwuje się gesty i sygnały, jakie wysyła partner do interpretowania informacji werbalnych. Spora część informacji przekazywana jest poprzez gesty uprzejmości, mowę ciała. Należy zwrócić uwagę, by mowa ciała, mimika itp. nie przeczyły wypowiadanej treści. Ekspresja wyrażona poprzez mimikę twarzy wysyła sygnał, który może być zaprzeczeniem informacji werbalnej. I tak np. wzdychanie i sapanie wyraża dezaprobatę i niezadowolenie; zmarszczone brwi oznaczają niechęć do danej informacji czy decyzji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiele elementów mowy ciała typowej dla Europejczyków są w Chinach niemile widziane. Chińczycy nie witają się pocałunkiem w policzek, nie poklepują, nie przytulają. Nie jest praktykowaną gestykulacją, np. unoszenie rąk. Ruszanie dłońmi jest oznaką złego wychowania, tak samo jak publiczne okazywanie frustracji. 

Codziennie użycie języka chińskiego jest bardziej pośrednie niż w jakimkolwiek innym języku. W związku z wagą jaką Chińczycy przywiązują do zachowania twarzy i poszanowania reguł społecznych, często obchodzą meritum sprawy, mówiąc ”dookoła” i łagodząc wypowiedzi, używając zwrotów: ”być może, możliwe”, nawet jeśli wyrażają definitywne stwierdzenia lub wydając instrukcje. Szczerość jest w Chinach mniej ważna niż udany układ przyjacielski.

Polecamy: Jak zawierać kontrakt eksportowy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA