REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Naukowcy: Notujemy rekord emisji CO2

Subskrybuj nas na Youtube
Rynek potrzebuje coraz więcej energii, jednak dla większości gospodarek nadal jedyną alternatywą jest węgiel
Rynek potrzebuje coraz więcej energii, jednak dla większości gospodarek nadal jedyną alternatywą jest węgiel

REKLAMA

REKLAMA

Według amerykańskiego meteorologa Eriac Holthausa, na początku kwietnia br. przekroczyliśmy poziom 418 cząstek CO2 na milion (ppm) emitowanych do atmosfery.

Spadek emisji CO2 a lockdown

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z największych wyzwań XXI wieku stało się widmo globalnego kryzysu klimatycznego. Jeszcze dekadę temu zagadnienie zmian środowiskowych uchodziło za nieco niszowe, a wyłącznie grupa najbardziej zmotywowanych aktywistów nagłaśniała problem m.in. śladu węglowego. Za przykładem ruchów oddolnych poszli również przedstawiciele odpowiedzialnego biznesu. Niestety, pomimo pewnego zwrotu w kierunku rozwiązań ekologicznych, naukowcy nadal biją na alarm — potrzebujemy szybszych i jeszcze bardziej skutecznych instrumentów do walki o lepsze jutro.

Aby zobrazować skalę pogłębiającego się śladu węglowego, należy przybliżyć sytuację ostatnich miesięcy w dobie pandemii. W pierwszych etapach światowego lockdownu istniała szansa na pewne złagodzenie skutków kryzysu klimatycznego oraz spowolnienie degradacji środowiska naturalnego. Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), w 2020 roku odnotowaliśmy największy w historii spadek emisji CO2 właśnie za sprawą ograniczenia działalności niektórych gałęzi gospodarki. Nie jest to oczywiście rozwiązanie na dłuższą metę, ale pokazało to wielu przedsiębiorcom, że ich dotychczasowe rozwiązania wymagają znaczącej korekty. Stąd też ogromne zainteresowanie wykorzystaniem wodoru w transporcie, a także zmianą prądu ze źródeł konwencjonalnych na zieloną energię.

Spadek emisji CO2 w skali roku analitycy IEA szacują na 14,5%. Niestety trend nie utrzymał się długo. Już jesienią ub. r. wskaźniki były od 2 do 3% niższe, a w grudniu przekroczyły poziom z roku 2019 o 2%. Taki stan rzeczy podyktowany jest ciągłym wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną. Dr Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA na łamach brytyjskiego “The Guardian” stwierdził, że alternatywy dla źródeł konwencjonalnych powinny być wspierane jeszcze intensywniej, aniżeli przed pandemią, a starania zarówno sektora prywatnego, jak i publicznego powinny skupiać się na ograniczeniu emisji o 45% do roku 2030 roku. Docelowo? Zeroemisyjność w połowie stulecia, ale tylko dzięki wdrażaniu innowacyjnych systemów energetycznych.

Niechlubny rekord

REKLAMA

Krótka przerwa dla planety zakończyła się kolejnym ciosem wymierzonym w stronę środowiska naturalnego. Według amerykańskiego meteorologa Eriac Holthausa, na początku kwietnia br. przekroczyliśmy poziom 418 cząstek CO2 na milion (ppm) emitowanych do atmosfery. Taki wynik, wraz z uwalnianiem innych związków, przekłada się na najwyższy poziom śladu węglowego w całej historii. Jak wyliczyli naukowcy z obserwatorium Mauna Loa na Hawajach, poziom dwutlenku węgla spada w okresie od maja do października, a więc w momencie, gdy na półkuli północnej kwitnie najwięcej roślin, które są w stanie wchłaniać szkodliwe substancje. Niestety, na jesieni stężenie CO2 zaliczy kolejne wzrosty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według prognoz Międzynarodowej Agencji Energetycznej na rok 2021, światowa emisja ma wzrosnąć o 5%. Jeśli faktycznie będziemy świadkami takiego scenariusza, ustanowimy absolutny rekord od co najmniej 800 tys. lat. Niestety, obecne wskaźniki nie wróżą szybkiego powrotu do stabilnych wskaźników, ponieważ względnie bezpieczny poziom 350 ppm przekroczyliśmy już w roku 1987. Dla porównania, przed erą przemysłową ludzkość notowała wyniki rzędu od 260 do 270 ppm. Ponadto, zbliżamy się już do pułapu 500 ppm, po którego przekroczeniu istnieje realne zagrożenie całkowitej degradacji Arktyki i Antarktydy.

Rynek potrzebuje zielonych alternatyw

Tegoroczne raporty IEA nie pozostawiają wątpliwości — rynek potrzebuje coraz więcej energii, jednak dla większości gospodarek nadal jedyną alternatywą jest węgiel. Popyt na ten surowiec ma wzrosnąć o 4,5% - szczególnie w Azji, która będzie odpowiadać za największy odsetek globalnej emisji, choć m.in. Chinom i Indiom wtórować będę państwa Bliskiego Wschodu oraz Rosja. Nieco lepiej ma być w realiach europejskich i amerykańskich, w których zainteresowanie źródłami konwencjonalnymi nie przekroczy poziomu z rekordowego roku 2014. Według Fatiha Birola, dyrektora wykonawczego Agencji, brak zdecydowanej reakcji na trendy regionalne może doprowadzić do sytuacji, w której rok 2022 będzie jeszcze bardziej katastrofalny w skutkach niż obecne wskaźniki. Na szczęście jest również druga strona energetycznego medalu.

Prognozowane przez IEA zainteresowanie źródłami odnawialnymi wyniosło w br. 3%, a w następnym sezonie może objąć poziom 8%. Są to przełomowe wskaźniki mówiące o rosnącej świadomości zarówno konsumentów indywidualnych, jak i klientów biznesowych, którzy coraz częściej stawiają na zieloną energię. Właśnie dzięki takim decyzjom światowa emisja dwutlenku węgla może spotkać się z przysłowiową ścianą w postaci solidarnej odpowiedzialności rynku. Najbardziej wyrazistym przykładem takiej postawy są, chociażby wyniki odbiorców Respect Energy. Grupa ponad 12 tys. klientów tylko w roku 2021 przyczyni się do redukcji aż 373 124 ton CO2. Czy mamy szansę na jeszcze większe wyniki?

Oczywiście, że tak. Dzięki (eko)świadomym klientom jesteśmy w stanie przeciwstawić się kryzysowi klimatycznemu, ale konsumenci oraz przedsiębiorcy muszą wspierać odpowiedzialne innowacje, takie jak zielona energetyka czy też zrównoważony transport. Wodór, a także inne źródła odnawialne to klucz do pokonania nadmiernej emisji CO2. Na szczęście coraz więcej osób podziela taką wizję rozwoju na najbliższe lata.

Julia Piątkowska, Kierownik biura marketingu i komunikacji Respect Energy

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

REKLAMA

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA