REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wygląda rynek fotowoltaiki w Polsce? [RAPORT]

W 2020 roku tempo przyłączania nowych mikroinstalacji było ponad trzykrotnie większe niż w roku 2019.
W 2020 roku tempo przyłączania nowych mikroinstalacji było ponad trzykrotnie większe niż w roku 2019.

REKLAMA

REKLAMA

Na koniec 2020 roku w Polsce pracowało 466 167 mikroinstalacji PV, z czego aż 321 407 zostało przyłączonych w 2020 roku. Co 12. budynek w Polsce jest wyposażony w przydomowy system fotowoltaiczny.

Rośnie liczba instalacji fotowoltaicznych

Rok 2020 był rekordowym rokiem dla branży fotowoltaicznej. W 2020 roku do sieci elektroenergetycznej - wynika z raportu “Rynek Mikroinstalacji Fotowoltaicznych POLSKA ‘20”.

REKLAMA

Przyłączono 321 407 mikroinstalacji o łącznej mocy 2 151 MW. Ponadto w 2020 roku przyłączono również 399 MW instalacji powyżej 50 kW.

Po raz kolejny rynek został zdominowany przez przydomowe elektrownie słoneczne, których udział w całej mocy zainstalowanej w PV na koniec 2020 roku wyniósł 81,9%.

Rekordowy koniec 2020

Najwięcej instalacji PV zostało przyłączonych w ostatnim kwartale 2020 roku. 84,4%mocy przyłączonej w PV w 2020 roku to mikroinstalacje.

REKLAMA

Struktura ta jest niemal identyczna z tą z2019 roku, kiedy udział mocy przyłączonych mikroinstalacji PV w kraju wyniósł 84,3%. Udział mocy mikroinstalacji fotowoltaicznych w przyłączonych w ciągu pierwszego półrocza 2020 wyniósł 76%, co świadczy o tym, że drugie półrocze 2020 należało w jeszcze większym stopniu do mikroinstalacji PV.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pod koniec 2019 roku procentowy udział mikroinstalacji w stosunku do instalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 50 kW w skumulowanej mocy wszystkich systemów fotowoltaicznych pozostał na podobnym poziomie jak na koniec roku 2018. W porównaniu do roku 2019, w roku 2020 udział mocy mikroinstalacji utrzymał się na niemal identycznym poziomie i wzrósł nieznacznez79,1% do 81,9%. Niewątpliwe powodem utrzymania tej struktury był II nabór w programie Mój Prąd, który zakończył się w grudniu ubiegłego roku.

Liczba mikroinstalacji PV

2020 roku liczba mikroinstalacji PV pracujących w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wzrosła o321 407 mikroinstalacji PV o łącznej mocy 2151 MW. W podziale na operatorów sieci dystrybucyjnych najwięcej nowych mikroinstalacji przyłączyło PGE - ponad 112 tys. Na drugim miejscu znajduje się Grupa Tauron, która przyłączyła niemal 98 tys. nowych mikroinstalacji.

Operatorzy: Energa, Enea oraz innogy przyłączyli odpowiednio 60 tys. 43tys. oraz 2500 mikroinstalacji. Według szacunków SBF POLSKA PV po-zostali operatorzy przyłączyli ponad 5 600 mikroinstalacji fotowoltaicznych.

W 2020 roku tempo przyłączania nowych mikroinstalacji było ponad trzykrotnie większe niż w roku 2019. Utrzymanie tego tempa jest możliwe, przy czym w 2021 roku prawdopodobnie spadnie udział inwestorów prywatnych, a inwestycją we własną elektrownię fotowoltaiczną częściej będą interesowały się przedsiębiorstwa, z uwagi na rosnące koszty energii elektrycznej (wynikające m.in. z wprowadzenia opłaty mocowej). Na tempo przyłączania nowych mikroinstalacji wpływa także sposób dotowania.

Potencjał produkcji energii

Pod koniec czerwca 2020 roku potencjał rocznej produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji kształtował się na poziomie 1 715,1 GWh. Na koniec roku potencjał ten wzrósł do 2 888 GWh. Ponadto, potencjał rocznej produkcji energii ze wszystkich instalacji PV pod koniec 2020 roku wyniósł 3 525,6 GWh.

O raporcie

“Rynek Mikroinstalacji Fotowoltaicznych POLSKA ‘20” jest kolejną edycją cyklicznego raportu opracowanego przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV. Raport powstał na podstawie danych uzyskanych od operatorów sieci dystrybucyjnych oraz w oparciu o dane dystrybutorów urządzeń fotowoltaicznych zrzeszonych w Stowarzyszeniu. Opracowanie przedstawia stan polskiego rynku PV na dzień 31 grudnia 2020 r.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA