REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Proptech, czyli nowoczesna technologia w służbie branży nieruchomości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nowodworski Estates
Biuro Nieruchomości
Proptech, czyli nowoczesna technologia w służbie branży nieruchomości /fot.Shutterstock
Proptech, czyli nowoczesna technologia w służbie branży nieruchomości /fot.Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze dwa lata temu niewiele osób słyszało o proptech-u. Tylko nieliczne firmy z branży nieruchomości rezerwowały miejsce w swoich planach na wdrożenie nowoczesnych technologii. Obecnie coraz więcej firm w sektorze real estate wykorzystuje “proptech”. Nastąpiła moda na nowe technologie. Są one coraz łatwiej dostępne. Korzystanie z usług firm proptechowych daje nam cały wachlarz korzyści m. in. oszczędność czasu i zużycia energii, obniżenie kosztów eksploatacji nieruchomości, poprawę jakości życia i warunków pracy.

Z artykułu dowiesz się m. in.:

REKLAMA

  • czym jest proptech?
  • gdzie są wykorzystywane nowoczesne technologie?
  • jak proptech wpływa na ekologię?
  • czy nowoczesne technologie pomagają w pracy pośrednikom nieruchomości?

Proptech możemy zdefiniować jako grupę młodych firm technologicznych oferujących innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz nowoczesne modele biznesowe dla branży nieruchomości. Proptech jest zauważalny na różnych etapach inwestycji - począwszy od projektowania inwestycji, poprzez realizację i eksploatację a kończąc na etapie rozbiórek budynków. Zgodnie z opinią Polskiego Związku Firm Deweloperskich w fazie projektowania aplikacje wspierają nas w analizie możliwości inwestycyjnych, przygotowaniu projektu architektonicznego oraz programują dostawy. W fazie powstawania budynku zapewniają dostawy „just in time”, niwelują ilości odpadów, a także kontrolują jakość towarów za pomocą czujników. Przykładowo na budowie najwyższego budynku w Unii Europejskiej „Varso” gotowe łazienki wjeżdżają na plac budowy, po czym bez przestoju są montowane na kolejnych piętrach. W fazie eksploatacji, technologia wpływa na poziom jakości życia i pracy. Autonomiczne systemy zarządzania, w których komputer na podstawie analizy zgrupowań ludzi sam podkręca klimatyzację zanim jeszcze uczestnikom zebrania zrobi się gorąco, przesyłanie sygnału internetowego przez światło czy automatyczna regulacja żaluzji, to tylko niektóre ze stosowanych rozwiązań przez deweloperów w Polsce. Proptech z powodzeniem wykorzystywany jest nawet na etapie rozbiórek. IoT, SI, wykorzystanie Big Data, drony czy skanery laserowe to nie science fiction, a rzeczywistość wielu polskich placów budowy.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe - nowe obowiązki pracodawców i płatników

REKLAMA

Wykorzystywanie nowoczesnych technologii ma znaczący wpływ na ekologię i środowisko. Wymogi unijne oraz oczekiwania społeczne wymuszają na deweloperach wprowadzanie innowacyjnych technologii do nowopowstających inwestycji. Rozwiązania typu Smart Home pozwalają na oszczędność zużycia energii elektrycznej i mają pozytywny wpływ na ekologię. Choć nadal są mało popularnym rozwiązaniem w branży nieruchomości, to prognozuje się, że za kilka lat będzie prawdziwy boom na to technologiczne rozwiązanie. Na pytanie dlaczego jeszcze nie teraz tak się dzieje odpowiada Maciej Putniorz, Marketing Manager w S-Labs.

Z badań, które przeprowadziliśmy w S-Labs wyniki są jednoznaczne – mieszkańcom dużo bardziej zależy na rzeczywistej funkcjonalności i kontroli nad mieszkaniem, niż nad szeroko pojętymi gadżetami napędzającymi konsumpcjonizm. Bardzo wysoko w wynikach plasuje się także możliwość realnego oszczędzania na zużyciu energii elektrycznej. Jakie jest więc optymalne rozwiązanie łączące wszystkie najważniejsze cechy wymienione wyżej? Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów opracowaliśmy Inteligentny System Zarządzania Energią. Łączy on w sobie cechy systemów Smart Home jak i systemów automatyki domowej, jednak tym co go odróżnia od innych rozwiązań na rynku to rzeczywiste skupienie się na realnych potrzebach użytkowników, takich jak m.in. sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem, gniazdami elektrycznymi czy zaworami wody. Jest to bez wątpienia jedna z odpowiedzi na rynkowe potrzeby, która już niebawem będzie dostępna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Proptech ma ogromny wpływ na ekologię. Przy założeniu, że trzy czwarte obecnych domów ograniczyłoby pobór energii do niezbędnego minimum, spowoduje to spadek o 35% emisji głównych sprawców smogu, czyli pyłów PM10 i PM2,5. Do tego niezbędne jest wykorzystanie przy budowie domów nowoczesnych technologii i rozwiązań typu Smart Home. Olbrzymi potencjał dostrzegamy również w elektryfikacji transportu samochodowego. Zwiększa się udział elektrycznych środków komunikacji miejskiej w dużych miastach. Rozwój aplikacji do współdzielenia, nowe rodzaje środków transportu osobistego (hulajnogi, e-deskorolki, e-rowery itp.), aplikacje typu Uber i w końcu autonomiczne pojazdy sprawią, że coraz mniej osób będzie posiadać auto. Branża deweloperska już dziś zaczyna się zastanawiać jak wykorzystać puste parkingi podziemne w przyszłości. Szkoda, że miasta nadal narzucają na nas konieczność ich budowy w ogromnej liczbie. - dodaje PZFD.

Technologie, które są wykorzystywane do pracy w branży nieruchomości mają znaczący wpływ na nasze codzienne życie - mówi Daria Buffi, Specjalista ds. Sprzedaży i Wynajmu Nieruchomości, Nowodworski Estates. Umożliwiają efektywną komunikację między pracownikami, wsparcie sprzedaży, ułatwiają analizę potrzeb klientów. Agencje nieruchomości wprowadziły zaawansowane systemy komputerowe, prezentacje multimedialne, jak również wirtualne wizyty - dodaje Daria.

Nowoczesne technologie wprowadzane w budownictwie, eksploatacji jak i pośrednictwie nieruchomości znacznie poprawiają jakość życia i pracy. Dzięki tym usprawnieniom praca pośredników jest bardziej efektywna i profesjonalna. Użytkownicy Smart Home oszczędzają energię lub lepiej ją wykorzystują. Deweloperzy korzystając z proptechu mogą np. zminimalizować ilość odpadów przy realizacji swoich inwestycji. Technologia w dzisiejszym czasach bardzo szybko się rozwija, dlatego możemy się spodziewać, że w przyszłości powstanie jeszcze wiele ciekawych projektów pozytywnie wpływających na środowisko i poprawiających jakość życia i pracy każdego z nas.

https://www.nowodworskiestates.pl/

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

REKLAMA

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

REKLAMA

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

REKLAMA