REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

MS o działalności sądów w 2009 roku

Ministerstwo Sprawiedliwości podało informacje jak wyglądała działalność sądów w roku 2009.

Zaskarżenie postanowienia w przedmiocie kosztów procesów niekonstytucyjne

Uniemożliwienie zaskarżenia postanowienia w przedmiocie kosztów procesu zasądzonych po raz pierwszy przez sąd drugiej instancji jest niezgodne z konstytucją.
W dniu 9 lutego 2010 roku Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną spółki "Metal Color Polska" dotyczącą braku prawa do zaskarżenia postanowienia w przedmiocie kosztów procesu zasądzonych po raz pierwszy przez sąd drugiej instancji.

Ulga prorodzinna czasem tylko dla biologicznych rodziców

Ojczym czy macocha, która wychowuje ze współmałżonkiem jego dzieci z poprzedniego związku, nie może odliczyć ulgi prorodzinnej.

Gdańsk: warsztaty „Euro dla przedsiębiorców”

W dniach 25-26 lutego 2010 r. w Gdańsku odbędą się warsztaty poświęcone zdobywaniu wiedzy teoretycznej oraz praktycznych umiejętności, związanych z pozyskiwaniem Funduszy Europejskich na rozwój firmy.

REKLAMA

Banki chętnie udzielą kredytu na całą nieruchomość

W ciągu ostatnich kilku tygodni aż sześć banków zwiększyło maksymalną wartość kredytów, jakich mogą udzielić w relacji do ceny kupowanego domu czy mieszkania. Ale uwaga: banki finansujące zakup całej nieruchomości zwykle restrykcyjnie liczą zdolność kredytową.

MF: 1 proc. podatku – dodatkowe wyjaśnienia

W związku z medialnymi doniesieniami Ministerstwo Finansów raz jeszcze podaje szczegóły przekazywania 1 proc. podatku.

BCC: kuriozalny pomysł zastąpienia ZUS-u przez KRUS

W ostatnich dniach wicepremier Waldemar Pawlak ożywił dyskusję na temat konstrukcji systemu emerytalnego. Pomija ona jednak fundamentalny charakter jego funkcjonowania. Ten system solidarystyczny i ekwiwalentny w części pracowniczej (FUS), w zasadzie całkowicie zaopatrzeniowy, jest utrzymywany przez podatników w części rolniczej. Oznacza to, iż FUS jest w ponad 90 procentach finansowany ze składek przyszłych emerytów, a Fundusz Składkowy Rolników – w ponad 90 proc. przez budżet państwa.

Kurs przygotowawczy na aplikację radcowską

Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu informuje, że organizuje kurs przygotowawczy na aplikację radcowską w roku 2010/2013, który obejmuje program wymagany od kandydata na aplikację zgodnie z ustawą o radcach prawnych z dnia 30.06.2005 r.

REKLAMA

Brak ożywienia na rynku nieruchomości w Ameryce

W IV kwartale minionego roku odsetek zadłużonych Amerykanów z tytułu kredytów hipotecznych, których nieruchomość jest warta mniej od wielkości zobowiązania wzrósł do 21,4 proc. Kwartał wcześniej wynosił 21 proc., wciąż jest jednak mniejszy niż w II kwartale 2009 r., kiedy wynosił 23 proc.

Za niezapłacone mandaty zabiorą prawo jazdy

Nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym przewiduje liczne zmiany w zakresie karania mandatami za przekroczenie prędkości. Pozwala również na zawieszenie prawa jazdy dla kierowców ociągających się z zapłatą mandatu.

Resort pracy przeciwdziała wykluczeniu społecznemu

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje konkursy na rok 2010 w ramach Programu Aktywne Formy Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu.

Samochód w firmie: "Kratka" w niewielkim stopniu wpłynie na popyt

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że odliczenie VAT od aut i paliwa będzie możliwe tylko do czerwca 2010 roku. Eksperci KBC Autolease Polska prognozują, że zwiastun tych zmian może przyczynić się jedynie do niewielkiego wzrostu zakupu aut z homologacją w dużych firmach.

Jak są rozpatrywane sprawy konsumenckie

Większość spraw konsumenckich będzie rozstrzygana w trybie postępowania uproszczonego. Sprawy, które kwalifikują się do tego trybą mogą być również czasami rozpatrywane w postępowaniu nakazowym.

Pozew o wydanie świadectwa pracy

Pracownikowi odchodzącemu z zakładu pracy, pracodawca zobowiązany jest wydać świadectwo pracy. Świadectwo pracy to dokument stwierdzający przebieg pracy zawodowej. Można się z niego dowiedzieć jaka była forma zatrudnienie, forma rozwiązania umowy o pracę, ile dni urlopu pracownik wykorzystał.

Pracownicy tymczasowi zarabiają więcej

Mimo dekoniunktury na rynku pracy tymczasowej średnie płace tych pracowników wzrosły w 2009 roku tylko o 1 pkt proc. mniej niż w przedsiębiorstwach.

Zmiana banderol na papierosy i wyroby tytoniowe od 1 marca 2010 r.

Dokonana 7 lipca 2009 r. nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym wprowadziła pewne zmiany w zakresie banderol na wyroby tytoniowe, które to zmiany dotkną wielu przedsiębiorców od 1 marca 2010 r.

Przedsiębiorca też musi odśnieżać chodnik

Obowiązek odśnieżania chodników, czy usuwania sopli z dachów spoczywa na przedsiębiorcach tak samo jak na właścicielach posesji prywatnych. Niedopełnienie obowiązku, poza mandatem, może również skutkować obowiązkiem wypłacenia odszkodowania osobom poszkodowanym w wyniku tego zaniechania.

Program konwergencji realny tylko po zmianach w systemie emerytalnym

Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) pozytywnie ocenia fakt, że koalicjanci doszli do porozumienia w zakresie wprowadzenia zmian w Planie Konwergencji.

KIG za zmianami w promocji zatrudnienia

Zmiany w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy mogą pozytywnie wpłynąć na poziom zatrudnienia – uważają przedsiębiorcy skupieni w KIG, oceniając przesłane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej do konsultacji społecznych propozycje.

Mimo obietnic rozliczenia PIT nie są prostsze

Podsumowaliśmy 18 lat obowiązywania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przez ostatnie lata efektywna stawka PIT utrzymuje się na podobnym poziomie. Mimo obietnic uproszczeń, rozliczenia nie są prostsze, a zeznań zamiast ubywać, przybyło.

Giełda: lepsze otwarcie i gorsze zamknięcie

Czwartkowa sesja na giełdach w Europie upłynęła w konwencji przyjętej przez rynki od kilku dni. Lepsze otwarcie, a później stopniowe pogorszenie nastrojów.

Najbliższy egzamin aktuarialny w marcu br.

Stosownie do § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 listopada 2003 r. w sprawie zakresu obowiązujących tematów egzaminów aktuarialnych oraz trybu przeprowadzania tych egzaminów (Dz. U. Nr 211, poz. 2054) Urząd Komisji Nadzoru Finansowego informuje, iż najbliższy egzamin aktuarialny odbędzie się w dniu 15 marca 2010 r.

Wzrost kredytów konsumpcyjnych

Wartość kredytów konsumpcyjnych w polskim sektorze bankowym wzrosła w 2009 r. o 13,2 proc., do 154,5 mld zł. Dane wskazują takŜe na znaczący wzrost kredytów nie spłacanych regularnie – ich udział w kredytach konsumpcyjnych ogółem zwiększył się z 6,6 proc. do 10,8 proc.

Europejczycy pozytywnie oceniają swoje perspektywy

Europejczycy są dość zadowoleni ze swojej sytuacji osobistej, ale mniej podoba im się klimat gospodarczy i społeczny w ich krajach.

Świadczenia alimentacyjne dla pełnoletnich rodziców?

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP przepisu ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Przepis ten odbierał prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego osobom pełnoletnim posiadającą własne dziecko. Trybunał będzie musiał wkrótce zająć stanowisko w tej kwestii. Nie wykluczone, że wkrótce osoby pełnoletnie posiadające własne dziecko będą mogły liczyć na świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Rzecznik Praw Obywatelskich o ustanowieniu obrońcy z wyboru

Rzecznik Praw Obywatelskich ponownie wystąpił do Ministra Sprawiedliwości w sprawie braku prawnej możliwości ustanowienia obrońcy z wyboru w postępowaniu w sprawach o wykroczenie na etapie czynności wyjaśniających.

Stanowisko NRA w sprawie portali internetowych

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wydało stanowisko w sprawie portali internetowych, które zawierają anonimowe oceny ich pracy.

Przyznawanie świadczeń rodzinnych na nowych zasadach

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

GPW wypadła najsłabiej

Nasza giełda należała w czwartek (11 lutego br.) do najsłabszych w Europie. Pod względem skali spadków przez większą część dnia dorównywał nam tylko parkiet w Rydze, później dołączył Madryt.

Szkoły językowe będą zwolnione z płacenia VAT

Zwolnieniem z VAT będą objęte szkoły języków obcych, posiadające akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.

Banki pożyczają pieniądze na spłatę podatku

MultiBank i Millennium będą pożyczać pieniądze na podatek od osób fizycznych, inne banki wykorzystują PIT jako element weryfikacji zdolności kredytowej klienta.

Nastolatkowie lekceważą zagrożenia w sieci

Z raportu wynika, że 50 proc. nastolatków umieszcza w Internecie informacje na swój temat, nie zawsze zdając sobie sprawę z konsekwencji.

Ekipa Barroso ma poparcie PE

Nowa ekipa przewodniczącego Barroso uzyskała poparcie Parlamentu Europejskiego. 

Europejczycy nie korzystają z numeru alarmowego 112

Większość Europejczyków nie wie, że z dowolnego miejsca w Europie można zadzwonić pod numer 112, aby wezwać policję, straż pożarną lub karetkę pogotowia ratunkowego.

Koszty przelewów zza granicy

Najczęściej nie można precyzyjnie określić, ile ostatecznie kosztuje przelew do Polski. Bank przyjmujący przelew podaje tylko swoją prowizję. A są jeszcze pośrednicy i bank odbiorca przelewu, którzy także mogą pobrać jakieś opłaty.

Zacieśniając politykę pieniężną trzeba rozwiązać szereg programów

Fed planuje pozostawić stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie przez "wydłużony okres". Przed zacieśnieniem polityki pieniężnej bank centralny musi rozwiązać szereg programów.

Kolejna sesja na przeczekanie

Wczorajszy handel po raz kolejny nie wniósł niczego specjalnie nowego do obrazu rynku. Trochę śmielej mogą poczynać sobie dziś niedźwiedzie, po wczorajszych zapowiedziach Bena Bernanke.

Fed sugeruje podwyżki stóp

Co prawda podwyżki na razie stopy dyskontowej w USA, ale wystarczyło to, aby dolar znów wzmocnił się do euro.

Sejm debatuje o organizmach genetycznie zmodyfikowanych

O najważniejszych celach projektu nowej ustawy o GMO mówili podczas briefingu w Sejmie Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w MŚ, Główny Konserwator Przyrody i Marian Zalewski, podsekretarz stanu w MRiRW.

MG: EXPO 2010 to wielka szansa na promocję Polski

- Pawilon Polski na EXPO 2010 będzie jednym z największych przedsięwzięciem promujących nasz kraj. Szansa na promocję Polski na taką skalę nie zdarzy się w ciągu najbliższych lat – powiedział wiceminister gospodarki Rafał Baniak podczas konferencji dotyczącej przygotowań Polski do Światowej Wystawy EXPO w Szanghaju.

Zarobić można nie tylko na giełdzie

Dla inwestorów z mniejszym portfelem najlepsze inwestycje na najbliższe rok, dwa to fundusze surowcowe i obligacje korporacyjne. Bogatsi powinni pomyśleć o kupnie mieszkania.

Mailing: warto zadbać o dobrą relację z klientem w sieci

Kiedy klient rejestruje się na naszej stronie, system wysyła mu informację, że potwierdził jego zgłoszenie. Oprócz tego maila, warto wysłać po jakimś czasie kolejnego maila do klienta, tym razem z podziękowaniem za rejestrację.

Zaległość podatkowa powoduje zamknięcie składu

Zaległość podatkowa powoduje cofnięcie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. Jeśli naczelnik urzędu wyda decyzję określającą zaległość, podatnik musi zapłacić. Nawet jeśli decyzja jest błędna, to tylko zapłata ratuje przed zamknięciem składu.

W wałbrzyskiej strefie ekonomicznej powstaną nowe miejsca pracy

Rada Ministrów zmieniła granice wałbrzyskiej specjalnej strefy ekonomicznej (WSSE) włączając w jej obszar ok. 30 ha, w tym ponad 5 ha na realizację dwóch konkretnych inwestycji. Dzięki tej decyzji powstanie 2,250 tys. nowych miejsc pracy. Przygotowany przez MG projekt rozporządzenia rząd przyjął 9 lutego br.

Rząd stara się o ponad 500 tys. euro dla zwalnianych pracowników

- Polska złożyła pierwszy wniosek o wsparcie z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla 415 pracowników z branży motoryzacyjnej w Wielkopolsce. Pomoc wyniesie ponad pół miliona euro - poinformowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podczas konferencji prasowej.

Niepewność na rynkach

Środowa sesja na parkietach europejskich nie odbiegała wiele od wypracowanego wcześniej schematu. Indeksy rozpoczęły dzień obiecującymi wzrostami, ale po ustanowieniu dziennych maksimów, po południu na wszystkich giełdach nastąpiło znaczne osłabienie.

Czy można wykupić punkty karne

Punkty karne to zmora nie jednego kierowcy. Można je dostać za wszelkiego rodzaju przekroczenie przepisów prawa w ruchu lądowym. Uzyskanie odpowiedniej liczby punktów powoduje utratę prawa jazdy i konieczność odbywania ponownego kursu.

Młodzi kierowcy pod szczególnym nadzorem

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o kierujących pojazdami, przedłożony przez Ministra Infrastruktury. Przez dwa lata osoby, które po raz pierwszy uzyskają prawo jazdy kat. B, będą poddane szczególnemu nadzorowi. "Młodzi kierowcy", w przypadku popełnienia dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, będą kierowani na kurs reedukacyjny.

Resort pracy wspiera osoby z zaburzeniami psychicznymi

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy w tym roku 3 mln zł na realizację programu "Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi”.

Jak rozliczyć koszty HR i payroll pod kątem outsourcingu

Potrzeba ograniczenia kosztów funkcjonowania jest wciąż jeszcze najczęściej spotykanym powodem zainteresowania przedsiębiorstw usługami outsourcingowymi, a finansowe korzyści z ich wdrożenia najłatwiej jest wyliczyć.

REKLAMA