| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Samochód w firmie: "Kratka" w niewielkim stopniu wpłynie na popyt

Samochód w firmie: "Kratka" w niewielkim stopniu wpłynie na popyt

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że odliczenie VAT od aut i paliwa będzie możliwe tylko do czerwca 2010 roku. Eksperci KBC Autolease Polska prognozują, że zwiastun tych zmian może przyczynić się jedynie do niewielkiego wzrostu zakupu aut z homologacją w dużych firmach.

Większość przedsiębiorstw wobec zmieniających się, niejasnych prognoz dotyczących odliczeń VAT od aut, stała się bardziej nieufna. Kratka już tylko w niewielkim stopniu determinuje wybory polskich firm.

- Szacuje się, że auta z homologacją stanowią tylko około 10-15% samochodów nabywanych przez średnie i duże firmy. Te zwykle dwu lub czteroosobowe pojazdy, po okresie użytkowania uzyskują niższą wartość odsprzedaży na rynku wtórnym. Niewielkie zainteresowanie może wynikać też z faktu, że do komfortowych warunków firmy najzwyczajniej przywykły – podkreśla Ireneusz Tymiński, General Manager KBC Autolease Polska.

W dalszym ciągu branża flotowa domaga się stałego, pełnego odliczenia VAT od wszystkich aut wykorzystywanych w działalności gospodarczej, w zamian za opodatkowanie ich prywatnego użytkowania. Warto zaznaczyć, że fakt niepłacenia podatku za korzystanie z samochodu do celów prywatnych był jednym z argumentów Ministerstwa Finansów za ograniczeniem możliwości odliczeń VAT.

Zatem jeśli ta kwestia faktycznie będzie regulowana nowym podatkiem, jak od miesięcy zapowiada resort, VAT od samochodu powinien podlegać pełnemu odliczeniu.

Warto, aby samochód, będąc narzędziem pracy, nie generował dla firmy dodatkowych kosztów podatkowych. Dlatego tak ważna jest neutralność VAT dla prowadzonej działalności gospodarczej, tak od leasingu, nabycia pojazdów, jak i paliw.

- W dobie nieustannie zmieniających się zapowiedzi, liczymy na ostateczne i precyzyjne rozwiązania podatkowe. Zawirowania wokół przepisów nie sprzyjają budowie długofalowych planów współpracy między dostawcami a klientami. Na obecną chwilę wiemy, że projekt ustawy ma się pojawić w marcu. Nie spodziewamy się szczególnie dużego zainteresowania "kratką" pod koniec jej obowiązywania. Wzmożone zakupy aut z homologacją pojawią się głównie wśród mikro i małych firm – podsumowuje Tymiński. 

Zobacz także: Samochód w leasingu Wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Atos

Międzynarodowy lider w branży usług informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK