reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Europejczycy pozytywnie oceniają swoje perspektywy

Europejczycy pozytywnie oceniają swoje perspektywy

Europejczycy są dość zadowoleni ze swojej sytuacji osobistej, ale mniej podoba im się klimat gospodarczy i społeczny w ich krajach.

Pomimo trudności gospodarczych Europejczycy są zasadniczo zadowoleni z życia i optymistycznie oceniają swoje perspektywy w niedalekiej przyszłości – tak wynika z opublikowanego w lutym br. badania opinii w UE.

Badanie pokazało jednak również, że gdy Europejczycy przyglądają się sytuacji w swoich krajach, większość z nich nie widzi zbyt wielu powodów do radości.

Udział w sondażu wzięło około 27 tys. osób w 30 krajach (27 państw UE oraz Chorwacja, Turcja i Była Jugosłowiańska Republika Macedonii).

Badanie trwało trzy tygodnie – przeprowadzono je w maju i czerwcu, kiedy Europa koncentrowała wszystkie swoje wysiłki na próbie wyjścia z najpoważniejszej recesji od dziesięcioleci. Jego wyniki uwzględniono w sprawozdaniu na temat zjawisk społecznych w 2009 r. DeutschEnglishfrançais w Europie.

Respondentów poproszono o ocenę swojej sytuacji pod względem takich czynników, jak praca, warunki mieszkaniowe i wydatki domowe.

Poziom zadowolenia różni się w sporym stopniu w zależności od kraju. Ogólnie rzecz biorąc, mieszkańcy krajów Europy Północnej i Zachodniej są bardziej zadowoleni z warunków życia i spoglądają w przyszłość z większym optymizmem niż ci z Południa i Wschodu.

Najwyższy poziom zadowolenia osobistego odnotowano w Danii, która uzyskała 8 punktów w skali od -10 do 10. Bardzo dobrze wypadły również Szwecja, Holandia i Finlandia. Na ostatnim miejscu znalazła się Bułgaria (-1,9 pkt), a niemal równie słabe wyniki osiągnęły też Węgry, Grecja i Rumunia.

Komisarz UE do spraw społecznych Vladimir Špidla uznał wyniki badania za „podnoszące na duchu”: „Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej większość Europejczyków nadal jest zadowolona z życia.”

Respondenci poddali również ocenie warunki życia w swoim kraju, w tym jeśli chodzi o gospodarkę, rynek pracy, koszty utrzymania, warunki mieszkaniowe i administrację publiczną. Wyniki tej części badania silnie kontrastują z oceną sytuacji osobistej – zdecydowana większość uczestników sondażu dała wyraz swojemu niezadowoleniu z sytuacji w kraju. Europejczycy nie tylko uważają, że sytuacja ta w ciągu ostatnich pięciu lat się pogorszyła, ale też spodziewają się dalszych zmian na gorsze.

Respondentów poproszono także o wyrażenie swojej opinii na temat najważniejszych elementów polityki społecznej, tj. emerytur i świadczeń dla bezrobotnych. Tutaj również oceny były bardzo negatywne, a ogólne wyniki słabe z wyjątkiem jednej dziedziny: dano wyraz powszechnemu, choć niezbyt mocnemu, zadowoleniu ze służby zdrowia.

Zobacz także: Zatrudnienie.wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama