Europejczycy pozytywnie oceniają swoje perspektywy
REKLAMA
REKLAMA
Pomimo trudności gospodarczych Europejczycy są zasadniczo zadowoleni z życia i optymistycznie oceniają swoje perspektywy w niedalekiej przyszłości – tak wynika z opublikowanego w lutym br. badania opinii w UE.
REKLAMA
Badanie pokazało jednak również, że gdy Europejczycy przyglądają się sytuacji w swoich krajach, większość z nich nie widzi zbyt wielu powodów do radości.
Udział w sondażu wzięło około 27 tys. osób w 30 krajach (27 państw UE oraz Chorwacja, Turcja i Była Jugosłowiańska Republika Macedonii).
Badanie trwało trzy tygodnie – przeprowadzono je w maju i czerwcu, kiedy Europa koncentrowała wszystkie swoje wysiłki na próbie wyjścia z najpoważniejszej recesji od dziesięcioleci. Jego wyniki uwzględniono w sprawozdaniu na temat zjawisk społecznych w 2009 r. DeutschEnglishfrançais w Europie.
Respondentów poproszono o ocenę swojej sytuacji pod względem takich czynników, jak praca, warunki mieszkaniowe i wydatki domowe.
REKLAMA
Poziom zadowolenia różni się w sporym stopniu w zależności od kraju. Ogólnie rzecz biorąc, mieszkańcy krajów Europy Północnej i Zachodniej są bardziej zadowoleni z warunków życia i spoglądają w przyszłość z większym optymizmem niż ci z Południa i Wschodu.
Najwyższy poziom zadowolenia osobistego odnotowano w Danii, która uzyskała 8 punktów w skali od -10 do 10. Bardzo dobrze wypadły również Szwecja, Holandia i Finlandia. Na ostatnim miejscu znalazła się Bułgaria (-1,9 pkt), a niemal równie słabe wyniki osiągnęły też Węgry, Grecja i Rumunia.
Komisarz UE do spraw społecznych Vladimir Špidla uznał wyniki badania za „podnoszące na duchu”: „Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej większość Europejczyków nadal jest zadowolona z życia.”
REKLAMA
Respondenci poddali również ocenie warunki życia w swoim kraju, w tym jeśli chodzi o gospodarkę, rynek pracy, koszty utrzymania, warunki mieszkaniowe i administrację publiczną. Wyniki tej części badania silnie kontrastują z oceną sytuacji osobistej – zdecydowana większość uczestników sondażu dała wyraz swojemu niezadowoleniu z sytuacji w kraju. Europejczycy nie tylko uważają, że sytuacja ta w ciągu ostatnich pięciu lat się pogorszyła, ale też spodziewają się dalszych zmian na gorsze.
Respondentów poproszono także o wyrażenie swojej opinii na temat najważniejszych elementów polityki społecznej, tj. emerytur i świadczeń dla bezrobotnych. Tutaj również oceny były bardzo negatywne, a ogólne wyniki słabe z wyjątkiem jednej dziedziny: dano wyraz powszechnemu, choć niezbyt mocnemu, zadowoleniu ze służby zdrowia.
Zobacz także: Zatrudnienie.wieszjak.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.