REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skuteczne wyszukiwanie w Internecie - myśl tak jak Google

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Sidor
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z upowszechnieniem Internetu potrzebne informacje wydają się być na wyciągnięcie ręki, jednak umiejętna selekcja wirtualnego szumu informacyjnego stanowi nie lada wyzwanie. Choć z pomocą przychodzą nam nieustannie doskonalone wyszukiwarki internetowe, przeciętnemu odbiorcy niełatwo nawiązać z nimi wspólny język. Jak skutecznie wyszukiwać informację w Internecie?

Przyswojenie technicznych parametrów wyszukiwania to nie wszystko, istotne są także specyficzne umiejętności, intuicja społeczna, czy po prostu doświadczenie nabyte podczas korzystania z wyszukiwarki. Nauka praktycznego posługiwania się narzędziami do wyszukiwania informacji trafi w najbliższej przyszłości do programu nauczania na poszczególnych etapach edukacyjnych.

REKLAMA


XXI wiek epoką cyfrowej informacji


W dzisiejszych czasach Internet jest powszechnym, stosunkowo łatwo dostępnym ekonomicznie źródłem informacji. Przewiduje się, że tradycyjne media, czyli prasa i telewizja, nabiorą elitarnego, niszowego charakteru. Do niedawna uznawane za środki masowego przekazu, gazety, czasopisma i kanały telewizyjne stracą dotychczasowy charakter, ewoluując w kierunku mediów tematycznych, dedykowanych konkretnym specjalizacjom. Internet, w przeciwieństwie do nich, dynamicznie zyskuje na popularności wraz z malejącym kosztem i rosnącą prędkością transferu cyfrowych danych. Już w tej chwili coraz więcej ludzi traktuje Internet jako podstawową bazę wiedzy we wszelkich dziedzinach. Z pomocą przychodzą wyszukiwarki internetowe. Najpopularniejsza z nich, Google, potrzebuje ułamka sekundy, aby podać wyniki zapytania. Nie zawsze jednak znajdujemy od razu dokładnie to, czego szukaliśmy. Choć z biegiem czasu narzędzia do wyszukiwania informacji stają się coraz bardziej precyzyjne, sprawne i efektywne posługiwanie się nimi to nadal rzadko spotykana umiejętność.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Ewolucja wyszukiwarek


Współcześni użytkownicy Internetu mogą nie zdawać sobie sprawy, jak prosty był mechanizm działania pierwszych wyszukiwarek internetowych. Dla przypomnienia, pierwsze prace nad wyszukiwarką Google rozpoczęły się w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Prototypowe narzędzia przeszukiwały tekstowe zasoby WWW  celem odnalezienia podanych słów, co było wyjątkowo dalekie od doskonałości. Z czasem Google wzbogacono o dodatkowe kryteria wyszukiwania. Niektóre z nich w ostatnich kliku latach przekształcono w odrębne narzędzia. Usługa Google Search zyskała możliwość profilowania wyników wyszukiwania w kierunku bieżących newsów, zasobów graficznych i audiowizualnych, a nawet dostępnej online literatury naukowej (Google Scholar). Internet stał się swoistą bogato wyposażoną multimedialną biblioteką, po której trzeba nauczyć się umiejętnie poruszać. Nie jest to wbrew pozorom proste, gdyż wielu użytkowników nie potrafi uświadomić sobie, jak olbrzymie możliwości oferują współczesne wyszukiwarki internetowe i na jakich zasadach działają.


Zobacz: Social SEO - prognozy na indeksację Google

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 
Skrywany sekret Google - zasady wyświetlania wyników wyszukiwania

REKLAMA


Gdy podajemy wyszukiwarce interesujące nas słowa, pojawia się ogromna liczba stron wyników wyszukiwania. Należy dodać, że w tym kontekście nazwa wyszukiwarki idealnie oddaje istotę fenomenu - wyrażenie googol oznacza liczbę 10 podniesioną do setnej potęgi. Wydaje się więc, że wyszukiwarka nas nie zrozumiała, gdyż pierwsze strony wyników nie zawierają interesującej nas informacji. Zaczynamy zastanawiać się nad semantyką wyszukiwarki, która mimo sukcesywnego doskonalenia wciąż odbiega od naszego ludzkiego modelu sfery poznawczej. Jak komunikować się z Google, żeby nas zrozumiało? Poza wpisaniem poszukiwanej frazy w cudzysłowie, co ułatwia znalezienie dokładnego zestawu słów, wyszukiwarka oferuje funkcję wyszukiwania zaawansowanego.


Ten sposób wyszukiwania informacji zawiera szereg precyzyjnych kryteriów znacznie zawężających otrzymane wyniki. Jesteśmy dzięki temu o wiele bliżej znalezienia dokładnie tego, o co chcieliśmy zapytać. Wciąż jednak przypomina to dążenie do nie istniejącego ideału - poszukiwane przez nas informacje nie pojawiają się na pierwszej stronie wyświetlonych odpowiedzi, która zawiera nieistotne dla nas treści. Jedynie eksperci potrafią kompleksowo wyjaśnić rzeczywiste przyczyny tego zjawiska. Zawartość mało wartościowych merytorycznie stron zajmuje wysokie miejsca w wynikach wyszukiwania dzięki działaniom SEO - optymalizacji stron pod kątem działania wyszukiwarek. Dodatkowo wbudowane w wyszukiwarkę narzędzia analizy tekstu nie są do końca zgodne z ludzkim sposobem myślenia. Wygląda na to, że twórców wyszukiwarek czeka jeszcze duża ilość pracy nad tym aspektem.


Zobacz: Marketingowy potencjał Facebooka

 
Inteligentne wyszukiwanie - swoista intuicja Google


Programiści Google dokładają wszelkich starań stopniowo wprowadzając nowe funkcjonalności, takie jak sortowanie wyników, autouzupełnianie, wyszukiwanie obrazem, Knowledge Graph, geolokalizacja w serwisie Google Maps czy wreszcie wyszukiwanie społecznościowe. Rozwiązania te, określane przez ich twórców  jako „użyteczna inteligencja”,  ułatwiają sprawne poruszanie się po zasobach sieci. Być może doczekamy czasów, gdy wyszukiwarka podczas wpisywania zapytań zacznie dosłownie odgadywać nasze myśli, kojarząc fakty związane z naszą dotychczasową aktywnością w Internecie. Przeszuka zasoby sieci nie tylko pod kątem podanych treści, ale także naszych indywidualnych zainteresowań. Będzie w stanie samodzielnieć dokonać selekcji wyników wyszukiwania pod kątem ich spersonalizowanej przydatności  dla konkretnego użytkownika. Przykładowo, po wpisaniu frazy „house” wyszukiwarka wyświetli w pierwszej kolejności informacje na temat kultowego serialu z Hugh Laurie w roli tytułowej, a dopiero na dalszych miejscach znajdą się strony o budownictwie jednorodzinnym czy odnośnik do witryny marki odzieżowej.


Zobacz: Facebook - być tam czy nie być?

 
Wyszukiwanie informacji u schyłku Web 2.0


Wróćmy do teraźniejszości. Zanim wyszukiwarka będzie w stanie czytać w ludzkich myślach, ciągle warto będzie zdobyć umiejętność trafnego komunikowania się z nią oraz umiejętnego selekcjonowania uzyskanych wyników wyszukiwania.  Nauki społeczne nie bez przyczyny określają dzisiejsze czasy jako wiek informacji. Umiejętność odnajdywania informacji w Internecie jest obecnie jedną z najcenniejszych kompetencji, a jej znaczenie w dobie błyskawicznego zwielokrotniania zasobów sieci będzie stale rosło. Ze względu na fakt, że zdolność ta w sporym stopniu zależy od inteligencji społecznej i intuicji, nie wszystkim przyjdzie ona jednakowo łatwo. Można ją jednak wytrenować. Tutaj, wraz z  narodzinami  nowej  społecznej potrzeby, jaką jest praktyczna umiejętność precyzyjnego znalezienia konkretnych treści, pojawia się wyzwanie dla systemu edukacji. Wkrótce skuteczne wyszukiwanie informacji stanie się jednym z podstawowych elementów programu nauczania, a może nawet odrębną dyscypliną stosowanej w praktyce wiedzy.


Zobacz: CSR - spółka odpowiedzialna społecznie

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Tense.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA