REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urzędy pracy nie mają pieniędzy na szkolenia

Urzędy pracy w styczniu i lutym nie będą miały pieniędzy na opłacenie szkoleń grupowych dla bezrobotnych. Te rozpoczną się najwcześniej w marcu.

Przedsiębiorcy chcą ograniczenia kontroli podatkowej

Przedsiębiorcy chcieliby, aby kontrole podatkowe zostały ograniczone do minimum. Powinny one się skupiać na wykrywaniu nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych, a podatnicy nie powinni się ich bać – wynika z sondażu DGP, PBS DGA oraz Ernst & Young.

Na fakturze musi być wpisany unijny numer VAT

Polski podatnik, który świadczy usługi dla podatnika unijnego, musi na wystawionej fakturze podać jego numer VAT oraz wskazać przepis, który nakazuje rozliczyć kontrahentowi import usług.

Fiskus skontroluje świątecznych handlarzy

Urzędy kontroli skarbowej rozpoczęły sprawdzanie działalności sezonowej. Świąteczni handlarze są kontrolowani w zakresie m.in. ewidencji obrotów. Takie działania mają zwiększyć wpływy budżetowe i zmniejszyć szarą strefę.

REKLAMA

Jak oddać pracownikom dzień wolny za drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, który przypada w sobotę

Pracownicy pracują w naszym zakładzie w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia przypada w tym roku w sobotę. W jaki sposób i kiedy trzeba oddać pracownikom dzień wolny za święto przypadające w sobotę?

Ulgi podatkowe na szkolenia

Od 12 listopada 2009 r. przedsiębiorcy, którzy planują zorganizowanie szkoleń specjalistycznych i ogólnych, mogą występować do organów podatkowych z wnioskami o udzielenie ulg w zapłacie podatku.

Udziały w spółce przysługują obojgu małżonkom

W skład majątku wspólnego małżonków wchodzą udziały w spółce nabyte z majątku wspólnego, choćby należały do jednego z małżonków.

Spółka cicha w teorii i w praktyce

Co to jest spółka cicha? Jakie są jej zalety i wady? Jak zawrzeć umowę spółki cichej?

REKLAMA

Wyższe składki na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorcy?

W ramach reformy finansów publicznych resort finansów planuje podniesienie składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców. Jednym z pomysłów jest uzależnienie wysokości składek od dochodów firmy.

Bony skarbowe

Bony skarbowe (ang. Treasury Bills) – należą do podstawowych, krótkoterminowych instrumentów dłużnych emitowanych przez Skarb Państwa.

Firmy optymistycznie powitają nowy rok

Po 9 miesiącach 2009 roku przedsiębiorstwa zatrudniające minimum 50 osób zarobiły netto tylko o 3,6 mld zł mniej niż w tym samym okresie rok temu.
W listopadzie br. PKPP Lewiatan przeprowadziła badanie, w którym zapytała swoich członków jak będzie wyglądał w ich firmach cały rok 2009 i co wydarzy się w nich w 2010 roku.

Coraz niższe obroty

Dziś żadne wydarzenia ani informacje nie niepokoiły rynków, więc te tkwiły w marazmie przez niemal cały dzień. Z pewnością nie takiego scenariusza w końcówce roku się spodziewaliśmy. Na zryw indeksów w górę jest coraz mniej i czasu, i szans. Widać wyraźnie, że żadna ze stron rynku nie ma chęci na wzrost aktywności. Obroty mówią same za siebie. Dziś w Warszawie były najniższe od lipca.

Senat poprawił ustawę o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym

Senat poparł postulat Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan dotyczący zawężenia zakresu przedmiotowego ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.

72 proc. firm nie planuje zmiany zatrudnienia w I poł. 2010 r.

72 proc. pracodawców nie planuje zmieniać zatrudnienia w pierwszym półroczu 2010 roku - wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad i TNS OBOP, przedstawionego na poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Sądy pomagają rozliczyć podatek

Podatnicy, którzy będą rozliczali się za 2009 rok, powinni korzystać z orzeczeń sądów administracyjnych.

Kiedy zacząć oszczędzać na emeryturę

Fakt, że perspektywa emerytury wydaje się być dość odległa, powoduje u naszych rodaków zupełny brak zainteresowania swoją przyszłością. A nie powinno tak być. Najmłodsi mogą skorzystać najwięcej, ponieważ w ich przypadku szczególnie efektywnie działa tzw. „zasada śnieżnej kuli” - czyli im dłużej oszczędzasz, tym większy kapitał jesteś w stanie uzbierać.

Leasing samochodów a podatek CIT

W przypadku samochodów ciężarowych i osobowych cała rata oraz wszelkie koszty związane z eksploatacją stanowią koszt uzyskania przychodu. Do tych kosztów nie zalicza się m.in. amortyzacji, prywatnego samochodu pracownika i jazdy zamiejscowej.

Bezrobocie wzrosło o 0,3 proc. punktu proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego na podstawie liczby pracujących z końca października wyniosła w listopadzie tego roku 11,4 proc. i w porównaniu do miesiąca poprzedniego wzrosła o 0,3 punktu procentowego – podaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Spadają marże kredytów hipotecznych

Najnowsze dane potwierdzają obserwowane już przed miesiącem oznaki ożywienia na rynku kredytów hipotecznych. W przypadku nowoudzielanych kredytów w złotych na kwotę 300 tys. zł (25% wkładu własnego), po ośmiomiesięcznej stabilizacji na poziomie 2,8%, już drugi miesiąc z rzędu obserwujemy spadek przeciętnej marży.

Spłata rat leasingowych w walucie obcej

Przepisy podatkowe nie zabraniają wystawiania faktur w walucie obcej. W praktyce jednak wystawianie faktur w PLN przy umowach denominowanych jest bardziej zalecane.

Jak wybrać najlepsze konto dla seniora

Banki, starając się dotrzeć ze swoimi produktami do wszystkich grup społecznych przygotowały ofertę kont bankowych dla emerytów. Analitycy Open Finance sprawdzili, które banki mają najciekawszą ofertę.

Termin prywatyzacji Kolster został przedłużony

Inwestorzy, którzy są zainteresowanie nabyciem udziałów spółki Kolster mają więcej czasu. Termin składania pisemnych odpowiedzi na publiczne zaproszenie do negocjacji został przedłużony do 18 grudnia br.

Opodatkowanie przychodu z kary umownej przy zwłoce ze zwrotem samochodu

Towarzyszące firmom leasingowym ryzyko związane z tym, że klient może naruszyć warunki umowy nie zwracając samochodu w terminie, wiąże się z naliczaniem klientowi kary umownej. Przychód z tytułu kary umownej za zwłokę w zwrocie przedmiotu leasingu podlega jednak opodatkowaniu z chwilą jego faktycznego otrzymania.

Rynek walutowy czeka na słowa Bena Bernanke

Obserwatorzy rynku walutowego coraz częściej wspominają, że FED może odejść od łagodzenia polityki monetarnej i podwyższyć stopy procentowe.

MF: działa komisja egzaminacyjna dla kandydatów na biegłych rewidentów

Jacek Rostowski, minister finansów powołał komisję egzaminacyjną dla kandydatów na biegłych rewidentów.

OpenOffice.org (wersja bezpłatna)

OpenOffice.org to niezależna kompilacja najnowszej wersji w pełni darmowego pakietu OpenOffice, rozpowszechnianego na zasadach open source. Dzięki swojej profesjonalnej formie oraz bezpłatnej licencji jest jednym z najpoważniejszych konkurentów dla produktów Microsoftu.

Mini Office (wersja testowa)

Ciekawy pakiet biurowy autorstwa polskiej firmy FERRO Software. W jego skład wchodzą dwa podstawowe programy o znajomych nazwach: Edyta - edytor tekstów oraz Arkadiusz - arkusz kalkulacyjny.

Microsoft Office 2007 Standard (testowa)

Edycja Standard najnowszego pakietu biurowego firmy Microsoft. W skład Office Standard wchodzą: edytor tekstów Word, arkusz kalkulacyjny Excel, PowerPoint oraz klient pocztowy Outlook. 

Leasingując samochód płacimy VAT

Firmy, których działalność polega na leasingu samochodów opłacają niekiedy podatek od posiadanych środków transportu. Istnieje zatem wątpliwość czy refakturowane na leasingobiorcę koszty z tego tytułu powinny być obciążane podatkiem VAT.

Prace przygotowawcze do wprowadzenia euro w Polsce zostały rozpoczęte

Pełnomocnik rządu ds. wprowadzenia euro przez Rzeczpospolitą Polską poinformował, że odbyło się pierwsze posiedzenie Narodowego Komitetu Koordynacyjnego ds. euro. Głównym tematem posiedzenia była rola Komitetu w międzyinstytucjonalnej strukturze ds. euro.

Microsoft Office Professional Plus 2010 (testowa)

Najbogatsza edycja najnowszego pakietu biurowego Microsoftu. W skład Office 2010 Professional Plus wchodzą aplikacje Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Access, Publisher, Infopath, Communicator, SharePoint Workspace (dawniej Groove) oraz dostęp do usługi Office Web Apps (webowa wersja aplikacji pakietu dostępna z przeglądarki).

Lotus Symphony (wersja bezpłatna)

Lotus Symphony to pakiet biurowy stworzony przez firmę IBM na bazie OpenOffice.org. W skład jego wchodzą podstawowe programy biurowe tj. Documents (edytor tekstu), Spreadsheets(arkunsz kalkulacyjny) oraz Presentations (prezentacje multimedialne).

Go-OO (wersja bezpłatna)

Go-OO to jeden z najlepszych pakietów biurowych działających w oparciu o OpenOffice.org. Na taką opinię zasłużył sobie dzięki programistom, którzy zadbali o to by aplikacje wchodzące w skład pakietu działały i uruchamiały się maksymalnie szybko przy jak najmniejszym wykorzystywaniu zasobów systemowych.

Corel Home Office (testowa)

Biurowy pakiet zawiera najpotrzebniejsze aplikacje: Corel Write - edytor tekstu, Corel Calculate - arkusz kalkulacyjny oraz Corel Show służący do tworzenia prezentacji multimedialnych.

Kryteria wyboru samochodu poleasingowego

Zaletą samochodu poleasingowego jest przede wszystkim jego wiek. Najczęściej są to młode, dwu lub czteroletnie auta. Dodatkowym atutem jest także to, że pojazdy tego typu cechuje duże zróżnicowanie w każdym z kryteriów – klasy modelowej, przebiegu, wyposażenia czy stanu technicznego.

Samochód poleasingowy alternatywą dla małej firmy

Samochody, które wcześniej były użytkowane przez firmy flotowe mają sprawdzony przebieg, stan techniczny i udokumentowane naprawy powypadkowe. Gwarantuje to użytkownikowi większe bezpieczeństwo. Mają najwyżej cztery lata, a ich cena nie różni się od ofert komisów samochodowych.

MG wspiera prywatyzację pracowniczą

Ministerstwo Gospodarki przygotowało praktyczny przewodnik dla pracowników przedsiębiorstw państwowych i spółek z udziałem Skarbu Państwa, chcących uczestniczyć w procesach prywatyzacji swoich zakładów pracy.

Więcej ofert lokat antypodatkowych

Coraz więcej banków decyduje się na umieszczenie w swojej ofercie bardzo popularnych w ostatnim czasie lokat antypodatkowych. Cały czas jednak nie znajdziemy lokat antypodatkowych w ofertach wielu dużych banków detalicznych.

ZUS szkoli pracowników socjalnych

Kto może otrzymać rentę, jakie są możliwości odwołania od decyzji lekarza orzecznika - na tego typu pytania odpowiadali przedstawiciele Oddziału ZUS w Szczecinie podczas spotkania z pracownikami socjalnymi Ośrodków Pomocy Społecznej.

Banki w USA zwracają pomoc

Timothy Geithner stwierdził, iż w ubiegłym roku sytuacja całego rynku finansowego była tak dramatyczna, że bez interwencji rządu nie przetrwałby jej żaden duży bank.

Zdjęcie w Internecie a ochrona danych osobowych

Nawet jeśli nie można rozpoznać osoby ze zdjęcia umieszczonego na portalu internetowym, jej wizerunek podlega ochronie danych osobowych.

Prywatyzacja GPW według nowego scenariuszu

Ministerstwo Skarbu Państwa przygotowuje nowy scenariusz prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w związku z zakończeniem obecnie prowadzonego procesu.

Odszkodowanie za opóźnienie polskich pociągów

Od 3 grudnia br. pasażerowie pociągów w Unii Europejskiej objęci są takim samym prawem do odszkodowania za opóźnienia czy zgubiony bagaż, jakie dotychczas obowiązywały w transporcie lotniczym. W Polce będzie tak samo tylko przez kilka tygodni.

Zmienią się wzory niektórych formularzy CIT

Będzie jedna zbiorcza deklaracja o wysokości pobranego przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych będących nierezydentami.

Będzie łatwiej zarejestrować spółkę z o.o.

Planujący podjęcie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością już wkrótce będą mogli zgłosić ją do KRS na specjalnym formularzu, bez konieczności zawierania umowy spółki w formie aktu notarialnego.

Jak należy obciążać pracownika za wykorzystanie telefonu służbowego do celów prywatnych

Jak prawidłowo należy obciążać pracownika za wykorzystanie telefonu służbowego do celów prywatnych? Do tej pory stosowaliśmy w tym celu notę obciążeniową, a nie fakturę VAT. Jesteśmy płatnikiem VAT.

Nie każda opłata za studia będzie kosztem firmy

Podatnik może zaliczyć wydatki na studia do kosztów firmy, jeśli ta nauka ma związek z prowadzonym biznesem.

Pakiet antykryzysowy jest pełen pułapek

Firmy, które uelastyczniają czas pracy, muszą uważać m.in. na konieczność wypłaty wysokich dodatków za nadgodziny.

Składki ubezpieczeniowe chorego przedsiębiorcy

Przedsiębiorca, który podlega ubezpieczeniom społecznym tylko przez część miesiąca, za okres choroby może zapłacić niższe składki na te ubezpieczenia. Nie może on jednak pomniejszyć podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Wykup firmy przez menedżerów

Poszukując sposobu na pozyskanie kapitału na rozwój firmy lub sposobu na jej zbycie, właściciele rozglądają się za inwestorami strategicznymi oraz możliwością debiutu giełdowego. Bardzo często zapominają oni jednak o innej popularnej formie zbycia firmy - sprzedaży jej swoim własnym menedżerom.

REKLAMA