| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Unia pomaga Polsce utrzymać płynność finansową

Unia pomaga Polsce utrzymać płynność finansową

Na mocy przepisów UE w dziedzinie pomocy państwa Komisja Europejska zatwierdziła program mający na celu utrzymanie stabilności polskiego sektora finansowego, obejmujący gwarancje zwiększenia funduszy własnych uprawnionych instytucji finansowych.

Program ten jest uzupełnieniem wsparcia płynności finansowej, udzielonego w ramach programu wspierania finansowania banków w Polsce (zob. IP/0 9 /1360 ). Komisja uznała program dokapitalizowania za zgodny z komunikatem w sprawie wytycznych dotyczących pomocy państwa w dobie kryzysu finansowego (zob. IP/08/1495 i IP/08/1901 ). Czas trwania i zakres programu jest ograniczony.

Wymaga on opartego na warunkach rynkowych wynagrodzenia za zainwestowany kapitał, a ponadto zawiera wystarczające zabezpieczenia pozwalające uniknąć nadużyć. Komisja uznała zatem, że program ten jest odpowiednim środkiem naprawy poważnych zaburzeń w polskiej gospodarce i jako taki jest zgodny z art. 107 ust. 3 lit. b) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).

Pragnąc zwiększyć stabilność finansową kraju, Polska planuje objąć gwarancją do wysokości 100 proc. zwiększenie funduszy własnych w postaci akcji uprzywilejowanych lub podporządkowanych instrumentów dłużnych tych instytucji finansowych, które nie są w stanie pozyskać koniecznego kapitału na rynku.

Z tego programu mogą skorzystać wszystkie banki i zakłady ubezpieczeń (polskie lub należące do kapitału zagranicznego) mające siedzibę w Polsce. Jest on dostępny zarówno dla instytucji finansowych zasadniczo stabilnych finansowo, jak i tych znajdujących się w trudnej sytuacji.

Z analizy KE wynika, że zastrzyki kapitału zostały odpowiednio wycenione. Roczna stopa oprocentowania długu podporządkowanego wynosi co najmniej 10 proc.

Dzięki uprzywilejowaniu w zakresie wypłaty dywidendy oraz klauzuli z opcją podwyższenia zysk z akcji będzie rósł z czasem. Rosnące wynagrodzenie państwa jest silną zachętą dla beneficjentów do spłaty kapitału państwowego, gdy tylko pozwolą na to warunki panujące na rynku.

W programie przewidziano również dodatkowe zabezpieczenia, między innymi zakaz wypłaty dywidendy oraz ograniczenia wypłat odsetek od instrumentów hybrydowych w odniesieniu do instytucji finansowych w trudnej sytuacji.

UKIE/IN 

Zobacz także: Finanse osobiste Wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK