REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryczałtowcy i kartowicze nadal potrzebują e-podpisu

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Pięć zeznań za 2009 rok będzie można przesłać przez internet bez e-podpisu. Aby złożyć pozostałe e-PIT-y, w tym PIT-16A i PIT-28, konieczny będzie podpis elektroniczny. Dla ryczałtowców i kartowiczów rozliczenia przez internet nie będą więc tanie.

Ponad 20 mln podatników będzie mogło przesłać PIT za 2009 rok przez internet bez e-podpisu. Z tego udogodnienia nie będą mogły jednak skorzystać osoby płacące ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz rozliczające się za pomocą karty podatkowej. Pierwsi składają zeznanie na formularzu PIT-28, a drudzy składają informację o wykazanych i zapłaconych w danym roku składkach na ubezpieczenie zdrowotne na formularzu PIT-16A. Ministerstwo Finansów, rozszerzając katalog formularzy, które będzie można przesyłać przez internet bez e-podpisu z kwalifikowanym certyfikatem, nie włączyło do niego tych dwóch zeznań. Ryczałtowcy i kartowicze, którzy chcieliby przesłać PIT-28 lub PIT-16A przez internet, będą musieli zeznanie podpisać e-podpisem kwalifikowanym, który kosztuje ok. 300 zł.

REKLAMA

Popularne zeznania

REKLAMA

Rezygnację z e-podpisu z kwalifikowanym certyfikatem w przypadku zeznań PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39 przewiduje nowelizacja rozporządzenia w sprawie struktury logicznej deklaracji i podań, sposobu ich przesyłania oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone. Projekt nie przewiduje jednak wprowadzenia od 1 stycznia 2010 r. podobnych rozwiązań w przypadku zeznań PIT-28 i PIT-16A.

Jakie były powody rezygnacji z e-podpisu tylko dla czterech wymienionych zeznań, można wywnioskować z wypowiedzi wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza. Stwierdził on, że nowelizacja rozporządzenia otworzy drogę do powszechnego składania najpopularniejszych zeznań rocznych z użyciem systemu e-Deklaracje, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa danych podatników.

A zatem resort skupił się na najpopularniejszych zeznaniach. Faktycznie, cztery formularze: PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 to najczęściej składane zeznania roczne. W rozliczeniach za 2008 rok przesłało je prawie 20 mln podatników. Jednak PIT-39 już taki popularny nie jest. W rozliczeniu za 2009 rok składany będzie po raz pierwszy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niezrozumiała decyzja

REKLAMA

Zeznania, które składają ryczałtowcy i rozliczający się za pomocą karty podatkowej, dotyczą prawie miliona podatników. Ernest Frankowski, doradca podatkowy z Deloitte, zwraca uwagę, że ministerstwo stopniowo i bardzo powoli rozszerza katalog deklaracji, które mogą być składane elektronicznie, w uproszczonym trybie (bez e-podpisu). Do PIT-37 będącego najpopularniejszym zeznaniem podatkowym w Polsce dołączyły deklaracje dotyczące zysków kapitałowych i działalności gospodarczej opodatkowanej PIT (liniowym i według skali podatkowej).

- Logicznym krokiem powinno być zatem dodanie do tego katalogu deklaracji PIT-28, dotyczących przychodów ewidencjonowanych (a także PIT-28/A i PIT-28/B) oraz deklaracji PIT-16A, dotyczących wysokości składki zdrowotnej zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej - uważa Ernest Frankowski.

Z kolei zdaniem Cezarego Przygodzkiego, doradcy podatkowego w kancelarii Salans, brak możliwości składania tych deklaracji bez e-podpisu nie znajduje uzasadnienia. Ekspert przyznaje, że PIT-28 oraz PIT-16A są składane przez bardzo wielu podatników.

- Nie można powiedzieć, że są to sporadyczne przypadki czy też że podatnicy ci nie mają potrzeby składania tych deklaracji w formie elektronicznej. Jedynym usprawiedliwieniem może być termin składania tych formularzy (do końca stycznia) - ocenia Cezary Przygodzki.

Podobnie Arkadiusza Kwiecińskiego z biura rachunkowego ARCO dziwi fakt, że Ministerstwo Finansów, podejmując decyzję o rozszerzeniu bazy e-deklaracji wysyłanych bez certyfikatu, pominęło zeznania ryczałtowe.

- Podatnicy rozliczający się w formach zryczałtowanych, a więc za pomocą formularzy PIT-28 i PIT-16A, podejmują wybór tej metody opodatkowania głównie z powodu jej prostoty i minimum formalności, jakie należy wypełnić. Wydaje się więc, że możliwość składania zeznań w formie elektronicznej bez podpisu elektronicznego byłaby kolejnym istotnym argumentem za wyborem takiego sposobu przesyłania zeznań - uważa Arkadiusz Kwieciński.

Jednak mimo to - zdaniem Ernesta Frankowskiego - należy pochwalić resort za dołączenie do katalogu e-deklaracji składanych bez e-podpisu: PIT-36 i PIT-36L, które są najpopularniejszymi zeznaniami PIT składanymi przez drobnych przedsiębiorców oraz PIT-38.

Potrzebne kolejne ułatwienia

Kierunek zmian, który obrało MF, eksperci oceniają pozytywnie. Jednak zdaniem Cezarego Przygodzkiego oprócz wspomnianego braku możliwości składania PIT-28 i PIT-16A bez e-podpisu, warto jak najszybciej wprowadzić możliwość składania PIT-23 (deklaracja w zakresie opodatkowania przychodów ze zbycia nieruchomości). Ernest Frankowski zwraca uwagę, że istotnym i pożądanym dopełnieniem elektronicznego składania tych deklaracji byłaby możliwość także ich korygowania drogą elektroniczną. W jego opinii, można zrozumieć konieczność czekania na taką funkcjonalność (wymaga ona zapewne dużych inwestycji w systemy hurtowni danych administracji podatkowej), tym niemniej dopiero jej uruchomienie pozwoli traktować system e-Deklaracje za rozwiązanie dojrzałe z perspektywy wygody jego użytkowników.

Rozliczenia PIT

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA