Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - biznesplan

Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
W przypadku zakładania biura pośrednictwa finansowego, sporządzanie biznesplanu ma szczególne znaczenie. Przystępując do analizy przedsięwzięcia masz świadomość, że już niebawem będziesz pomagał w sporządzaniu biznesplanów swoim klientom. Osobiste zaangażowanie emocjonalne i finansowe nie sprzyja chłodnym kalkulacjom, przy których pożądane jest spojrzenie z odpowiednim dystansem. Ekspert radzi jak dobrze przygotować biznesplan biura pośrednictwa finansowego.

Biznesplan jest to, mówiąc najprościej, analiza opłacalności biznesu w pewnym okresie czasu. Właśnie dlatego banki żądają od potencjalnych kredytobiorców przekonywującego biznesplanu, którego realizacja uprawdopodobni, że przedsiębiorca będzie w stanie spłacać raty kredytu. Warto również sporządzić biznesplan na etapie planowania przedsięwzięcia gospodarczego, aby nabrać pewności, że warto angażować w określoną działalność swoje pieniądze i czas.

Bez względu na cel, dla którego biznesplan zostaje sporządzony, należy pamiętać, że jest to jedynie prognoza, której trafność zależy od wielu czynników, często niemożliwych do przewidzenia. W przypadku działalności gospodarczej polegającej na pośredniczeniu w udzielaniu kredytów i pożyczek, na trafność biznesplanu składać się będzie wiele czynników.

W szczególności istotne jest, czy początkujący pośrednik kredytowy dysponuje siecią kontaktów, czy też musi sobie na nią zapracować. Ponadto nie bez znaczenia pozostaje polityka instytucji finansowych dotycząca udzielania pożyczek i kredytów. Jeśli będzie ona restrykcyjna, nasi klienci nie otrzymają finansowania, pośrednik zaś nie otrzyma prowizji.

Zanim sporządzisz biznesplan

Zanim zaczniesz przelewać na papier swoje symulacje, warto zastanowić się nad celem, w jakim biznesplan ma zostać sporządzony. Jeśli wymaga tego bank lub inna instytucja, warto zorientować się, czy nie stawia on jakichś szczegółowych wymogów lub nie wymaga sporządzenia biznesplanu w przepisanej formie, np. na formularzu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobry biznesplan

Biznesplan powinien być napisany jasno, zwięźle i realistycznie.

Zwięzłość

Pamiętaj, że biznesplanem nie zaczarujesz rzeczywistości, dlatego powinien być zwięzły i zawierać tylko najpotrzebniejsze informacje.

Realizm

Jeśli sporządzasz zestawienie na własny użytek, proponuje krytyczne podejście, zwłaszcza w zakresie przychodów w pierwszych miesiącach działalności. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się ze swoją księgową. Jest duże prawdopodobieństwo, że prowadzi obsługę firmy podobnej do Twojej i wie, jaki przychód uzyskiwała w pierwszych miesiącach istnienia na rynku. Jeśli nie masz dużego doświadczenia, musisz liczyć się z tym, że niektóre próby dotarcia do klienta mogą okazać się kosztowne i nieefektywne. Podobnie jest z partnerami biznesowymi. Nie każda instytucja finansowa będzie dla Ciebie wartościowym kontrahentem.

Wielu początkujących przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy np. z konieczności współpracy z księgową, uciążliwych obowiązków wobec Urzędu Skarbowego, ZUS itd. Prowadzi to do rozczarowań, zwłaszcza w pierwszych miesiącach działalności, kiedy nie ma jeszcze zysków, są natomiast uciążliwe obowiązki.

Logika

To co napisałeś, musi być ze sobą powiązane, spójne i logiczne. Warto w związku z tym przedłożyć taki biznesplan do krytycznej oceny znajomemu, najlepiej prowadzącemu działalność gospodarczą, który wytknie błędy.

Polecamy: Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - nawiązywanie współpracy

Biznesplan biura pośrednictwa finansowego "Jan Kowalski Twoje Pożyczki"

Firma "Jan Kowalski Twoje Pożyczki" została założona po to, aby zaspakajać zapotrzebowanie na pożyczki dla osób wykluczonych przez system bankowy. W tym celu Jan Kowalski zawarł umowy z firmami oferującymi tzw. pożyczki prywatne oraz ze Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo – Kredytową. Ponadto udziela także pożyczek dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Wynajął biuro o powierzchni 15 m2 w budynku zlokalizowanym na jednym z większych warszawskich osiedli mieszkaniowych.

Oferowane przez Jana Kowalskiego produkty finansowe można podzielić na:

 • Pożyczki "chwilówki" bez BIK;
 • Pożyczki konsolidacyjne;
 • Pożyczki dla osób prowadzących działalność gospodarczą;
 • Leasing bez BIK.

Ponadto Pan Jan Kowalski pomaga klientom negocjować restrukturyzację długów.

Rynek branżowy:

Firma Jana Kowalskiego nie jest innowacyjna. Osiedle, na którym działa jest oplakatowane reklamami firm o identycznym profilu. Mimo ogromnej konkurencji, ze względu na niesłabnące zapotrzebowanie na szybką gotówkę, w firmie Jana Kowalskiego ciągle dzwonią telefony.

Nabywcy:

Nabywcami pożyczek udzielanych przez Jana Kowalskiego są osoby wykluczone przez system bankowy, często z bogatą historią w Biurze Informacji Kredytowej, której jednak właściciel firmy nie sprawdza. Jan Kowalski nie ukrywa przed klientami, że oferowane przez niego pożyczki są drogie, a także że w razie problemów ze spłatą uzupełniony będzie weksel, stanowiący zabezpieczenie.

Zatrudnienie:

Jan Kowalski prowadzi biznes samodzielnie. Jego praca bywa obciążająca, nie chce w związku z tym angażować rodziny. Ze względu na skalę działalności zatrudnianie pracowników jest niecelowe.

Planowane koszty początkowe:

 • sprzęt biurowy : 3000 zł;
 • reklama wizualna na budynku: 3000 zł;
 • strona internetowa: 1500 zł;

Razem: 7500 zł.

Planowane koszty miesięczne:

 • czynsz: 1200 zł;
 • telefon: 100 zł;
 • księgowa: 250 zł;
 • ZUS: 700 zł;
 • Internet: 50 zł;
 • pozycjonowanie strony internetowej: 250 zł;
 • reklama: 1000 zł;

Razem: 3550 zł.

Reklama

Jan Kowalski nie oszczędza na reklamie swoich pożyczek. Ze względu na ogromną konkurencję nie może sobie pozwolić na to, żeby być niewidocznym. Zainwestował w związku z tym w tablicę LED, która wyświetla komunikaty reklamowe, które np. przypominają o możliwości pożyczenia pieniędzy na święta w grudniu.

Inwestuje także w:
1. Plakaty z wyrywanymi karteczkami
2. Ulotki
3. Ogłoszenia w gazetach
4. Pozycjonuje swoją stronę internetową.

Analiza SWOT:

Silne strony:

Słabe strony

- dobrze zlokalizowane biuro,

- agresywna kampania reklamowa,

- pożyczki, na które zawsze znajdą się chętni,

- możliwość uzyskiwania większych procentowo prowizji, niż przy oferowaniu innych produktów finansowych.

- duża liczba transakcji.

- duże koszty prowadzenia działalności

- negatywny odbiór społeczny

- niskie kwoty udzielanych pożyczek

- wynagrodzenie częściowo zależne od spłacalności pożyczek, co nie jest zależne od pośrednika.

W artykule został zaprezntowany biznesplan firmy udzielającej ryzykownych pożyczek. Jednakże należy pamiętać, że pośrednictwo finansowe daje znacznie większe możliwości. Jest wiele nisz, które czekają jeszcze na zagospodarowanie. Dodatkowo nie można zapomnieć, iż przygotowywanie takiego dokument na potrzeby instytucji finansowej lub Urzędu Pracy, w pierwszej kolejności wymaga zorientowania się, czy nie jest niezbędne sporządzenie zestawienia według określonych wytycznych lub na udostępnionym formularzu.

Polecamy: Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - pomysł

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kiedy Polacy najchętniej chodzą na zakupy?

  Sklepy convenience cieszą się największym ruchem w ciągu całego dnia. Jednak, podobnie jak supermarkety, są najbardziej oblegane o godz. 16.00. Z kolei 17.00 należy do dyskontów, a 18.00 – do hipermarketów, które są wybierane głównie wieczorami. A w jaki dzień tygodnia Polacy najczęściej robią zakupy?

  Automatyzacja magazynów: 93% firm nie widzi innej przyszłości

  Najnowsze badanie w branży magazynowej pokazuje dobitnie, że zachodzi właśnie radykalna zmiana w podejściu automatyzacji. Dekadę temu trudno było sobie wyobrazić, że w 2023 roku ponad jedna trzecia firm korzystać będzie z robotów w swoich magazynach

  Innowacje, które napędzają konkurencyjność

  Innowacyjność jest warunkiem koniecznym do zbudowania konkurencyjności firmy – takie zdanie podziela 66% Dyrektorów Finansowych w średnich i dużych przedsiębiorstwach przebadanych w ramach raportu „Od liczb do innowacji. Jak CFO przyśpiesza rozwój biznesu”.

  Energia ze słońca – czy możemy mieć jej za dużo?

  Nasłonecznienie w Polsce wynosi średnio około 1700 godzin rocznie. Jak się okazuje – wraz z wydłużającym się dniem – dla naszych sieci energetycznych może to być zbyt wiele. Czy ze względu na coraz wyższe temperatury staniemy przed koniecznością stworzenia infrastruktury magazynowania ciepła i chłodu?

  Polacy kochają nowe technologie, ale wciąż boją się 5G

  57 proc. Polaków deklaruje, że chce korzystać z nowych generacji sieci komórkowych 5G czy 6G. Ale pole elektromagnetyczne, związane z budową sieci 5G, wciąż budzi wiele obaw, szczególnie w kontekście jego wpływu na zdrowie. 

  Rolnicy sprzedali ok. 56 proc. nadwyżki zboża z zeszłego roku

  Rolnicy sprzedali ok. 56 proc. nadwyżki zboża z zeszłego roku - poinformował we wtorek w Programie I Polskiego Radia minister rolnictwa Robert Telus.

  Benefity pracownicze w Polsce i Europie. Czego chcą zatrudnieni?

  Załoga firmy zwraca uwagę na benefity. Jak dobrać, aby utrzymać satysfakcję?

  Branża hotelarska po pandemii. Jak odbudować?

  Polscy hotelarze kolejny rok z rzędu zmagają się z problemami. Zaraz po trudnym okresie pandemii w branże uderzyły rosnące koszty usług i podwyżka płacy minimalnej. To nieuchronnie prowadzi do podniesienia cen. Wielu z nich deklaruje, że oszczędniej spędzi urlop za granicami Polski.

  Co zdecyduje RPP w kwestii stóp procentowych?

  Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się 5-6 czerwca 2023 roku. Ostatnie podwyżki stóp procentowych odnotowaliśmy we wrześniu 2022 roku, kiedy RPP podniosła stopę referencyjną do poziomu 6,75 procent. Od tamtego momentu, pomimo wzrostu inflacji, stopy pozostają na niezmienionym poziomie. Kredytobiorcom przez ostatnie 8 miesięcy nie wzrosły raty, ale czy jest szansa na to, aby zaczęły one spadać?

  Bankowość dla niewidomych i słabo widzących

  W jaki sposób osoby niewidzące podpisują umowy w banku, wybierają pieniądze czy używają aplikacji mobilnych?

  Wraca temat obniżek stóp w Polsce – co na to złoty?

  O ile tempo spadku inflacji pozwoli, to na wrześniowym i/lub październikowym posiedzeniu RPP szansa na ewentualną zmianę ceny pieniądza byłaby największa. Wcześniej na takowy ruch nie ma specjalnie szans. Choć na 21 sierpnia zaplanowane jest także posiedzenie, ma ono jednak charakter niedecyzyjny.

  Czy łatwo jest ogłosić upadłość firmy w Polsce?

  Ogłoszenie upadłości jest jednym ze sposobów na poradzenie sobie ze spłatą zobowiązań firmy. Nie jest on jednak dostępny dla wszystkich. Od kilku lat obserwujemy systematyczny spadek liczby firm, które decydują się na ogłoszenie upadłości.

  Zwiastun likwidacji gotówki? Dania wstrzymuje import waluty

  Dania, Szwecja i Norwegia wstrzymały import własnej waluty. Tych koron nie wymienimy również w polskich bankach. Czy jest to powód do niepokoju dla osób, które ulokowały swoje środki finansowe w obcych walutach? Czemu niektóre kraje chcą się pozbyć gotówki? 

  Komisja Europejska przedłużyła zakaz importu z Ukrainy produktów rolnych do połowy września

  Komisja Europejska przedłużyła do połowy września unijny zakazu importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika - przekazało PAP źródło unijne. Wszedł on w życie 2 maja 2023 r. i zastąpił jednostronne decyzje o zakazie importu wprowadzone przez państwa graniczące z Ukrainą, w tym Polskę.

  Koniec stanu zagrożenia epidemicznego oznacza zmiany dla przedsiębiorców

  W związku z planowanym odwołaniem od dnia 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego, przedsiębiorcy powinni przygotować się na szereg zmian. Dotyczą one przede wszystkimi przepisów, które uchwalane były „na czas obowiązywania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego”. 

  Londyn na pierwszym miejscu najbardziej rozpoznawalnych marek miast na świecie. Czy w rankingu znalazło się polskie miasto?

  Londyn znalazł się na pierwszym miejscu najbardziej rozpoznawalnych marek miast na świecie. W światowym rankingu znalazło się tylko jedno polskie miasto. Które?

  Fiskus coraz chętniej blokuje rachunki bankowe

  Według danych Ministerstwa Finansów, w pierwszym kwartale br. liczba blokad rachunków bankowych z wykorzystaniem STIR wzrosła o ponad 54% rdr. 

  W 2026 r. prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu

  Plan na 2026 r. zakłada, że w każdym województwie będziemy mieli prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu - zapowiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Dodał, że w lipcu ruszy konkurs, który wyłoni firmy mające zrealizować szerokopasmowe inwestycje.

  Min. Telus: ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już skupione od polskich rolników

  Ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już od rolników skupione. Nie ma zatoru, jeśli chodzi o eksport z Polski - powiedział w piątek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

  Kampania digitalowa dla mikrofirmy – co zrobić, by była opłacalna?

  Podjęcie się wdrożenia działań digitalowych jest dopiero pierwszym krokiem w drodze po sukces. Kolejnym z nich jest przygotowanie odpowiednich materiałów, bieżąca analiza i wyciąganie wniosków na podstawie zgromadzonych danych. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

  Internet wszystkiego. Czym jest ta innowacyjna technologia?

  Rozwój mikroprocesorów odmienił nasze życie na wiele sposobów. Ogromna liczba współczesnych produktów korzysta dziś z tych urządzeń po to, by łączyć się z Internetem. Od inteligentnych lodówek, które informują o tym, kiedy należy kupić mleko, po samochody, które automatycznie aktualizują swoje oprogramowanie.

  Od 5 czerwca ostatni nabór wniosków dla firm, które ucierpiały na brexicie

  Ostatni nabór wniosków w programie Re_Open UK rozpocznie się 5 czerwca tego roku. O wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku brexitu - poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

  Gdynia - port uniwersalny zdolny przeładowywać wszystkie grupy ładunków

  Port Gdynia jako port uniwersalny musi zgodnie ze strategią przeładowywać wszystkie grupy ładunków. Tak jak w ostatnim czasie stawiliśmy czoła ładunkom masowym, tak w dalszym ciągu będziemy się w tym kierunku rozwijali - powiedział  w Sopocie prezes Morskiego Portu Gdynia Jacek Sadaj.

  PIE: spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych

  Spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych – napisali w czwartek analitycy PIE w komentarzu do PMI.

  Pół roku ochrony przed wysokimi cenami

  Polacy od jesieni korzystają z Tarczy Solidarnościowej, dzięki której ceny netto energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie wzrosły. Wszystkim gospodarstwom domowym w Polsce przysługuje limit 2 000 kWh zużycia, do którego koszt energii w ponad połowie dotuje rząd i spółki energetyczne. Są również wyższe limity - nawet do 3 000 kWh - jednak aby móc z nich skorzystać, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Termin upływa z końcem czerwca.