| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Pośrednictwo finansowe > Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - nawiązywanie współpracy

Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - nawiązywanie współpracy


Niezależnie od tego, w jakiej branży chcesz prowadzić działalność, niezwykle istotne jest posiadanie kontaktów biznesowych. W pośrednictwie finansowym nabierają one szczególnego znaczenia. U początkujących przedsiębiorców odbywanie spotkań biznesowych, zmierzających do nawiązania kontaktów, może się wiązać z silnymi emocjami. Ekspert podpowiada w jaki sposób można nawiązać współpracę z podmiotami w branży pośrednictwa finansowego.

Powinieneś nawiązać współpracę z instytucjami, których produkty finansowe zamierzasz oferować. Możesz dokonać tego na trzy sposoby, a mianowicie:
1) samodzielnie nawiązać współpracę z każdą z instytucji,
2) poprzez zawarcie umowy z brokerem,
3) działać w ramach systemy franczyzowego.

Banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe, firmy pożyczkowe oraz leasingowe oferują zróżnicowane modele współpracy.

  • Spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe

Popularne SKOK-i nie wypracowały jednolitego modelu współpracy z pośrednikami w ramach całego sektora. Współpraca z pośrednikami odbywa się, w zależności od kasy, na podstawie umowy franczyzowej (np. SKOK Zachód), agencyjnej, bądź też umowy o współpracę. Zazwyczaj bardziej ścisłe formy współpracy (franczyza, umowa agencyjna) wiążą się z wymogiem wyłączności, a interesy kasy zabezpieczone są wystawionym przez partnera wekslem in blanco z deklaracją wekslową określonej treści.

Osoba starająca się o zawarcie zwykłej umowy o współpracę musi liczyć się z tym, że wymogiem jej zawarcia jest dostarczenie kasie umówionej liczby klientów (często wystarczy jeden). Oczywiście za przedstawienie kasie klienta, który zawarł umowę pożyczki jeszcze przed podpisaniem umowy o współpracy, agent otrzymuje wynagrodzenie. Taka praktyka kas ma na celu ograniczenie liczby tzw. martwych umów.

  • Banki

Banki również współdziałają z pośrednikami na niejednolitych zasadach. Poza umowami, na podstawie których pośrednicy finansowi oferują określone produkty finansowe banków, popularne są systemy partnerskie i agencyjne, zgodnie z którymi partner może prowadzić placówkę bankową.

W ramach systemów partnerskich i agencyjnych współpracować można m.in. z: PKO BP, Alior Bankiem, Bankiem BPH, Pekao SA, BZ WBK, Eurobankiem, Getin Bankiem, Lucas Bankiem i Meritum Bankiem. Banki, podobnie jak SKOK, wymagają zazwyczaj przy tak ścisłej współpracy wyłączności.

  • Firmy pożyczkowe

W tym przypadku wystarczające jest zazwyczaj zawarcie umowy o współpracy. Niektóre firmy pożyczkowe, posiadające systemy informatyczne, żądają niewielkich opłat w zamian za aktywację konta.

  • Firmy leasingowe

Firmy leasingowe proponują osobom nie posiadającym dużego doświadczenia w leasingu zawieranie tzw. umów akwizycyjnych. Do obowiązków akwizytora należy doprowadzenie zainteresowanego leasingiem klienta do najbliższego oddziału firmy leasingowej. Podobnie jak w przypadku spółdzielczych kas oszczędnościowo – kredytowych, zawarcie takiej umowy poprzedzone jest zazwyczaj wymogiem przyprowadzenia osoby zainteresowanej, która stanie się klientem naszego przyszłego kontrahenta.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Da Wanda

DaWanda to platforma online z produktami hand-made i designem.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »