| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Pośrednictwo finansowe > Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - nawiązywanie współpracy

Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - nawiązywanie współpracy


Niezależnie od tego, w jakiej branży chcesz prowadzić działalność, niezwykle istotne jest posiadanie kontaktów biznesowych. W pośrednictwie finansowym nabierają one szczególnego znaczenia. U początkujących przedsiębiorców odbywanie spotkań biznesowych, zmierzających do nawiązania kontaktów, może się wiązać z silnymi emocjami. Ekspert podpowiada w jaki sposób można nawiązać współpracę z podmiotami w branży pośrednictwa finansowego.

Powinieneś nawiązać współpracę z instytucjami, których produkty finansowe zamierzasz oferować. Możesz dokonać tego na trzy sposoby, a mianowicie:
1) samodzielnie nawiązać współpracę z każdą z instytucji,
2) poprzez zawarcie umowy z brokerem,
3) działać w ramach systemy franczyzowego.

Banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe, firmy pożyczkowe oraz leasingowe oferują zróżnicowane modele współpracy.

  • Spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe

Popularne SKOK-i nie wypracowały jednolitego modelu współpracy z pośrednikami w ramach całego sektora. Współpraca z pośrednikami odbywa się, w zależności od kasy, na podstawie umowy franczyzowej (np. SKOK Zachód), agencyjnej, bądź też umowy o współpracę. Zazwyczaj bardziej ścisłe formy współpracy (franczyza, umowa agencyjna) wiążą się z wymogiem wyłączności, a interesy kasy zabezpieczone są wystawionym przez partnera wekslem in blanco z deklaracją wekslową określonej treści.

Osoba starająca się o zawarcie zwykłej umowy o współpracę musi liczyć się z tym, że wymogiem jej zawarcia jest dostarczenie kasie umówionej liczby klientów (często wystarczy jeden). Oczywiście za przedstawienie kasie klienta, który zawarł umowę pożyczki jeszcze przed podpisaniem umowy o współpracy, agent otrzymuje wynagrodzenie. Taka praktyka kas ma na celu ograniczenie liczby tzw. martwych umów.

  • Banki

Banki również współdziałają z pośrednikami na niejednolitych zasadach. Poza umowami, na podstawie których pośrednicy finansowi oferują określone produkty finansowe banków, popularne są systemy partnerskie i agencyjne, zgodnie z którymi partner może prowadzić placówkę bankową.

W ramach systemów partnerskich i agencyjnych współpracować można m.in. z: PKO BP, Alior Bankiem, Bankiem BPH, Pekao SA, BZ WBK, Eurobankiem, Getin Bankiem, Lucas Bankiem i Meritum Bankiem. Banki, podobnie jak SKOK, wymagają zazwyczaj przy tak ścisłej współpracy wyłączności.

  • Firmy pożyczkowe

W tym przypadku wystarczające jest zazwyczaj zawarcie umowy o współpracy. Niektóre firmy pożyczkowe, posiadające systemy informatyczne, żądają niewielkich opłat w zamian za aktywację konta.

  • Firmy leasingowe

Firmy leasingowe proponują osobom nie posiadającym dużego doświadczenia w leasingu zawieranie tzw. umów akwizycyjnych. Do obowiązków akwizytora należy doprowadzenie zainteresowanego leasingiem klienta do najbliższego oddziału firmy leasingowej. Podobnie jak w przypadku spółdzielczych kas oszczędnościowo – kredytowych, zawarcie takiej umowy poprzedzone jest zazwyczaj wymogiem przyprowadzenia osoby zainteresowanej, która stanie się klientem naszego przyszłego kontrahenta.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »