Jak starać się o środki na inwestycje - minireportaż
REKLAMA
REKLAMA
Zakład Usługowy Termoszkło jest firmą rodzinną działającą na polskim rynku od 1991 roku. Od początku istnienia firma produkowała szyby okienne, wykorzystywane w budownictwie przemysłowym, biurach i branży meblarskiej. Towar chodliwy, ale dość prostej konstrukcji. Klienci stali się jednak wybredni; trzeba było poszerzyć asortyment o tzw. szyby zespolone, tj. dwuwarstwowe okna, w których obie szyby oddzielone są od siebie gazem szlachetnym, np. argonem. Wiadomo: większa szczelność, termoizolacja i w ogóle, bardziej „eko”.
REKLAMA
REKLAMA
Początkowo, nowe szyby firma wytwarzała w oparciu o proste urządzenia, trochę w chałupniczym stylu. Było to jednak zajęcie żmudne i czasochłonne, a zamówienia nie mogły czekać. Konieczny stał się zakup profesjonalnej aparatury: automatycznego stołu do cięcia szkła, zaginarki do ramek oraz pneumatycznej zasypywarki. Razem – ponad pół miliona zł. Tylko skąd tu wziąć pieniądze?
- Natychmiast pomyśleliśmy o pieniądzach z Unii Europejskiej. W końcu tyle się mówiło o funduszach unijnych; postanowiliśmy i my z nich skorzystać – wspomina Artur Chromniak z Termoszkła. Przerażała tylko unijna „papierologia”.
Polecamy: Jakie nabory dla przedsiębiorców w 2011r.?
Analiza, rekomendacja, wniosek
Konsultanci KSU podeszli do sprawy systemowo. Najpierw przeprowadzili audyt technologiczny, badający potencjał innowacyjny przedsiębiorstwa w branży szklarskiej. Dzięki temu określone zostały konkretne potrzeby firmy w zakresie np. usprawnienia parku maszynowego, zakupu nowych technologii czy wprowadzenia na rynek nowego produktu. A stąd był już tylko krok do opracowania rekomendacji potencjalnych, dostępnych źródeł finansowania inwestycji w rozwój firmy.
Okazało się, że całe przedsięwzięcie doskonale wpisywało się w jedno z działań Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, czyli „Bezpośrednie wsparcie inwestycji w MŚP”. Pozwalało ono na dofinansowanie zakupu środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wdrożenie innowacyjnych produktów czy usług.
Trzeba było jednak napisać dobry „kwit”. Rezultat: wysokie miejsce wniosku firmy w rankingu i zapewnione dofinansowanie 40% kosztów.
Ciepłe wspomnienia przy „ciepłych ramkach”
W najbliższych dniach Termoszkło podpisze umowę na dofinansowanie projektu. Dzięki temu, nastąpi pełna automatyzacja procesu produkcyjnego, co w naturalny sposób przyczyni się do wzrostu przychodów. Ważne jest też to, że zakupiona zaginarka umożliwi obróbkę ramek międzyszybowych „ciepłych”, co znacząco poprawi parametry termoizolacyjne okien.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA