| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Upadłość > Czy spółka „ogłasza upadłość”?

Czy spółka „ogłasza upadłość”?

Podstawą wszczęcia postępowania o ogłoszenie upadłości jest niewypłacalność. Upadłość dłużnika ogłasza sąd.

Kto „ogłasza upadłość”?

Powszechnie utarło się mówić, iż „spółka ogłasza upadłość”. Takie stwierdzenia można spotkać w życiu powszechnym, a nawet w prasie. Nie jest ono jednak zgodne z przepisami prawa. W ramach postępowania upadłościowego podmiot postępowania nigdy samodzielnie nie ogłasza faktu wejścia w stan upadłości. Ogłoszenie upadłości jest bowiem zadaniem sądu. Zadłużona spółka może co najwyżej złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.

Ogłoszenie upadłości nie jest także końcem działalności upadłego. Jest jedynie wstępem do przeprowadzenia postępowania upadłościowego, które wcale nie musi się zakończyć likwidacją.

Zobacz: Kiedy dłużnika uważa się za niewypłacalnego?

Postępowanie upadłościowe

Mówiąc o postępowaniu upadłościowym nie wypada nie zacząć od celów, które przyświecają tej procedurze. Nadrzędnym celem jest przede wszystkim zaspokojenie wierzycieli. Zgodnie z art. 2 Prawa upadłościowego i naprawczego postępowanie należy prowadzić tak, aby roszczenia wierzycieli mogły zostać zaspokojone w jak najwyższym stopniu. Celem mniej istotnym, który powinien być spełniony jeżeli okoliczności ku temu pozwalają, będzie zachowanie dotychczasowego przedsiębiorca dłużnika.

Ogłoszenie upadłości

Czym jednak w ramach całej procedury upadłościowej będzie samo ogłoszenie upadłości? Z perspektywy całej procedury ogłoszenie upadłości będzie jedynie początkiem. Wraz bowiem z ogłoszeniem upadłości rozpoczyna się cała procedura. Ogłoszenie upadłości poprzedza m.in. powstanie masy upadłości (do której wejdzie majątek upadłego), powołanie syndyka (przy upadłości likwidacyjnej), nadzorcy sądowego lub zarządcy (przy upadłości układowej). W postanowieniu o ogłoszeniu upadłości wyznaczany jest również termin na zgłoszenie wierzytelności.

Zobacz: Co podlega wyłączeniu z masy upadłości?

Samo ogłoszenie upadłości następuje w formie postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości. Postanowienie to kończy wstępny etap procedury upadłościowej, czyli postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości.

Jest ono wszczynane na wniosek. Listę podmiotów uprawnionych do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przedstawia art. 20 Prawa upadłościowego i naprawczego. Wśród potencjalnych wnioskodawców można wymienić m.in. samego dłużnika oraz jego wierzycieli.

Należy pamiętać, iż ogłoszenie upadłości dokonuje się w formie orzeczenia sądowego. Spółka nigdy nie „ogłasza upadłości” sama. Może sama co najwyżej zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości.

Zobacz: Kiedy i jak wnieść wniosek o ogłoszenie upadłości?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »