REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spółka „ogłasza upadłość”?

A.P.
Upadłość spółki, spółki handlowe, kryzys gospodarczy. Fot. Fotolia
Upadłość spółki, spółki handlowe, kryzys gospodarczy. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podstawą wszczęcia postępowania o ogłoszenie upadłości jest niewypłacalność. Upadłość dłużnika ogłasza sąd.

Kto „ogłasza upadłość”?

Powszechnie utarło się mówić, iż „spółka ogłasza upadłość”. Takie stwierdzenia można spotkać w życiu powszechnym, a nawet w prasie. Nie jest ono jednak zgodne z przepisami prawa. W ramach postępowania upadłościowego podmiot postępowania nigdy samodzielnie nie ogłasza faktu wejścia w stan upadłości. Ogłoszenie upadłości jest bowiem zadaniem sądu. Zadłużona spółka może co najwyżej złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.

REKLAMA

Ogłoszenie upadłości nie jest także końcem działalności upadłego. Jest jedynie wstępem do przeprowadzenia postępowania upadłościowego, które wcale nie musi się zakończyć likwidacją.

Zobacz: Kiedy dłużnika uważa się za niewypłacalnego?

Postępowanie upadłościowe

Mówiąc o postępowaniu upadłościowym nie wypada nie zacząć od celów, które przyświecają tej procedurze. Nadrzędnym celem jest przede wszystkim zaspokojenie wierzycieli. Zgodnie z art. 2 Prawa upadłościowego i naprawczego postępowanie należy prowadzić tak, aby roszczenia wierzycieli mogły zostać zaspokojone w jak najwyższym stopniu. Celem mniej istotnym, który powinien być spełniony jeżeli okoliczności ku temu pozwalają, będzie zachowanie dotychczasowego przedsiębiorca dłużnika.

Ogłoszenie upadłości

Czym jednak w ramach całej procedury upadłościowej będzie samo ogłoszenie upadłości? Z perspektywy całej procedury ogłoszenie upadłości będzie jedynie początkiem. Wraz bowiem z ogłoszeniem upadłości rozpoczyna się cała procedura. Ogłoszenie upadłości poprzedza m.in. powstanie masy upadłości (do której wejdzie majątek upadłego), powołanie syndyka (przy upadłości likwidacyjnej), nadzorcy sądowego lub zarządcy (przy upadłości układowej). W postanowieniu o ogłoszeniu upadłości wyznaczany jest również termin na zgłoszenie wierzytelności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Co podlega wyłączeniu z masy upadłości?

Samo ogłoszenie upadłości następuje w formie postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości. Postanowienie to kończy wstępny etap procedury upadłościowej, czyli postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości.

REKLAMA

Jest ono wszczynane na wniosek. Listę podmiotów uprawnionych do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przedstawia art. 20 Prawa upadłościowego i naprawczego. Wśród potencjalnych wnioskodawców można wymienić m.in. samego dłużnika oraz jego wierzycieli.

Należy pamiętać, iż ogłoszenie upadłości dokonuje się w formie orzeczenia sądowego. Spółka nigdy nie „ogłasza upadłości” sama. Może sama co najwyżej zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości.

Zobacz: Kiedy i jak wnieść wniosek o ogłoszenie upadłości?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

REKLAMA

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

REKLAMA

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA