| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 110 mln zł w konkursach dla firm w ramach programu "Polska Wschodnia"

110 mln zł w konkursach dla firm w ramach programu "Polska Wschodnia"

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przewidziało trzy konkursy w ramach programu "Polska Wschodnia" na lata 2014-2020, którego celem jest wspieranie przedsiębiorczości w pięciu województwach. O dofinansowanie będą mogły ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce Wschodniej. Pierwszy konkurs ma ruszyć już we wrześniu.

Firmy powalczą w sumie o 110 mln zł.

Program jest przeznaczony dla województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

Wiceszefowa MIR Iwona Wendel poinformowała PAP, że we wrześniu ruszy konkurs "Platformy startowe dla nowych pomysłów", organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Wnioski będzie można składać już w październiku. Do wzięcia jest 25 mln zł.

Zobacz: Jak uzyskać dotację z urzędu pracy – krok po kroku

"Konkurs jest skierowany do ośrodków innowacji z Polski Wschodniej. Będą one musiały przygotować kompleksowy program wsparcia, którego celem będzie przekształcenie pomysłów biznesowych w produkty. Wybrane ośrodki będą pełnić funkcję tzw. animatorów platform startowych" - wyjaśniła wiceminister.

"Oferta platformy startowej będzie skierowana do osób do 35. roku życia, w szczególności absolwentów szkół wyższych oraz studentów ostatnich lat studiów, chcących uruchomić i rozwijać własne firmy w Polsce Wschodniej w oparciu o zgłoszony do platformy startowej pomysł bądź koncepcję" - zaznaczyła Wendel. Dodała, że animatorzy będą im przedstawiać najlepszą metodologię wdrażania pomysłu biznesowego na rynek. "Młodzi ludzie mogą liczyć na pomoc na etapie badania pomysłu, czy ma szanse zaistnieć na rynku, a także na wsparcie biznesowe, prawne i organizacyjne" - podkreśliła.

Wiceminister poinformowała, że maksymalne wsparcie dla start-upu może wynieść 800 tys. zł w formie usług związanych z opracowaniem nowego lub znacząco ulepszonego produktu. "Jeżeli takie przedsięwzięcie przejdzie wszystkie etapy, to młody przedsiębiorca będzie mógł się starać w kolejnym konkursie o dodatkowe finansowanie na wdrożenie pomysłu w warunkach biznesowych. Taka dodatkowa pomoc sięgnie również 800 tys. zł" - zaznaczyła.

Zobacz również: Dotacje na inwestycje z zakresu infrastruktury drogowej 2014 – 2020

Wiceszefowa MIR powiedziała, że będą preferowane pomysły, które są związane z innowacjami. "Jeżeli któryś z tych projektów oprócz innowacyjnego charakteru będzie się opłacał biznesowo, to może liczyć na wsparcie" - zapewniła.

Już w najbliższy piątek PARP ogłosi konkurs "Wdrażanie innowacji przez małe i średnie przedsiębiorstwa". Rozpoczęcie naboru wniosków planowane jest na koniec sierpnia, a do wzięcia będzie 80 mln zł. Każdy projekt może liczyć na wsparcie w wysokości do 7 mln zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »