REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

110 mln zł w konkursach dla firm w ramach programu "Polska Wschodnia"

REKLAMA

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przewidziało trzy konkursy w ramach programu "Polska Wschodnia" na lata 2014-2020, którego celem jest wspieranie przedsiębiorczości w pięciu województwach. O dofinansowanie będą mogły ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce Wschodniej. Pierwszy konkurs ma ruszyć już we wrześniu.

Firmy powalczą w sumie o 110 mln zł.

REKLAMA

Program jest przeznaczony dla województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

Wiceszefowa MIR Iwona Wendel poinformowała PAP, że we wrześniu ruszy konkurs "Platformy startowe dla nowych pomysłów", organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Wnioski będzie można składać już w październiku. Do wzięcia jest 25 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jak uzyskać dotację z urzędu pracy – krok po kroku

"Konkurs jest skierowany do ośrodków innowacji z Polski Wschodniej. Będą one musiały przygotować kompleksowy program wsparcia, którego celem będzie przekształcenie pomysłów biznesowych w produkty. Wybrane ośrodki będą pełnić funkcję tzw. animatorów platform startowych" - wyjaśniła wiceminister.

"Oferta platformy startowej będzie skierowana do osób do 35. roku życia, w szczególności absolwentów szkół wyższych oraz studentów ostatnich lat studiów, chcących uruchomić i rozwijać własne firmy w Polsce Wschodniej w oparciu o zgłoszony do platformy startowej pomysł bądź koncepcję" - zaznaczyła Wendel. Dodała, że animatorzy będą im przedstawiać najlepszą metodologię wdrażania pomysłu biznesowego na rynek. "Młodzi ludzie mogą liczyć na pomoc na etapie badania pomysłu, czy ma szanse zaistnieć na rynku, a także na wsparcie biznesowe, prawne i organizacyjne" - podkreśliła.

Wiceminister poinformowała, że maksymalne wsparcie dla start-upu może wynieść 800 tys. zł w formie usług związanych z opracowaniem nowego lub znacząco ulepszonego produktu. "Jeżeli takie przedsięwzięcie przejdzie wszystkie etapy, to młody przedsiębiorca będzie mógł się starać w kolejnym konkursie o dodatkowe finansowanie na wdrożenie pomysłu w warunkach biznesowych. Taka dodatkowa pomoc sięgnie również 800 tys. zł" - zaznaczyła.

Zobacz również: Dotacje na inwestycje z zakresu infrastruktury drogowej 2014 – 2020

Wiceszefowa MIR powiedziała, że będą preferowane pomysły, które są związane z innowacjami. "Jeżeli któryś z tych projektów oprócz innowacyjnego charakteru będzie się opłacał biznesowo, to może liczyć na wsparcie" - zapewniła.

Już w najbliższy piątek PARP ogłosi konkurs "Wdrażanie innowacji przez małe i średnie przedsiębiorstwa". Rozpoczęcie naboru wniosków planowane jest na koniec sierpnia, a do wzięcia będzie 80 mln zł. Każdy projekt może liczyć na wsparcie w wysokości do 7 mln zł.

"Dofinansowanie uzyskają projekty polegające na opracowaniu innowacyjnych produktów poprzez wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych. Wsparcie przeznaczone jest na poszczególne etapy procesu inwestycyjnego, który doprowadzi do powstania innowacji. Z dotacji będzie można pokryć m.in. koszty opracowania analizy rynku i możliwości ulokowania na nim produktu, przygotowanie dokumentacji wdrożeniowej, uzyskanie patentu czy też zdobycie certyfikatów" - wyjaśniła wiceszefowa MIR.

Zobacz: Podatkowe rozliczenie otrzymanej dotacji

"Za unijne pieniądze firmy będą mogły także kupić wartości niematerialne i prawne w formie patentów, know-how, licencji oraz innych praw własności intelektualnej, które są niezbędne do wdrożenia własnych lub nabytych prac badawczo-rozwojowych. Fundusze UE będzie można przeznaczyć też na zakup, montaż i uruchomienie maszyn, urządzeń, linii produkcyjnej lub technologicznej" - zaznaczyła.

Wiceszefowa MIR zastrzegła, że podczas oceny wniosków będzie brana pod uwagę przede wszystkim innowacyjność produktu oraz jego potencjał rynkowy. "Priorytetowo będą traktowane projekty wpisujące się w zakres regionalnych inteligentnych specjalizacji, wspólnych, dla co najmniej dwóch województw z Polski Wschodniej, a także przyczyniające się do powstawania nowych miejsc pracy" - podkreśliła.

Zobacz: Jak pozyskać dotacje unijne z budżetu 2015 - 2020?

Jak poinformowała, o dotację będą mogły powalczyć mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa należące do "ponadregionalnych powiązań kooperacyjnych". Wyjaśniła, że musi ono obejmować swym zasięgiem minimum dwa województwa, w tym co najmniej jedno z Polski Wschodniej, czyli lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie lub warmińsko-mazurskie.

Na sierpień zaplanowano natomiast ogłoszenie konkursu "Wzór na konkurencję", również organizowanego przez PARP. Wnioski będzie można składać w październiku. Jego budżet to 5 mln zł.

"O dofinansowanie będą mogły ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce Wschodniej. Przewidziano dwa etapy wsparcia: na przeprowadzenie audytu wzorniczego i opracowanie rekomendacji, co do dalszych działań związanych ze stosowaniem wzornictwa w firmie oraz na wdrożenie w przedsiębiorstwie działań rekomendowanych na podstawie audytu" - zaznaczyła Wendel. Konkurs będzie dotyczył pierwszego etapu.

Zobacz: Jak przygotować wniosek o dotacje z funduszy UE

"Audyt obejmować może m.in.: analizę wzorniczą przedsiębiorcy oraz jego otoczenia w zakresie oferty produktowej, technologii, struktury organizacyjnej, procesów komunikacji, strategii marketingowej, charakterystyki klientów i konkurencji oraz trendów rynkowych" - podkreśliła wiceminister. Jak dodała, może też dotyczyć "analizy oferty pod kątem wykorzystania wzornictwa i potencjału rynkowego przedsiębiorcy".

Maksymalne wsparcie dla przedsiębiorcy wyniesie 100 tys. zł. "Będzie musiał on przedstawić wykonawcę audytu, którego kompetencje i doświadczenie zostaną sprawdzone w trakcie oceny wniosku o dofinansowanie" - zaznaczyła.

Wiceszefowa MIR zwróciła uwagę, że "coraz więcej firm traktuje wzornictwo przemysłowe jako ważny element tworzenia nowych produktów czy usług". Wsparcie na wzornictwo dostępne będzie też w programach regionalnych. Część województw wskazało przemysł kreatywny, a więc i wzornictwo, jako swoją inteligentną specjalizację - podsumowała.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA