Program wsparcia finansowego dla firm na lata 2014-2020
REKLAMA
REKLAMA
Możliwości finansowania przedsięwzięć badawczo-rozwojowych przy wsparciu funduszy europejskich 2014-2020 – to główny temat wystąpienia wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwony Wendel podczas uroczystości inauguracyjnej Roku Jubileuszowego Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Odbyła się ona 16 kwietnia 2015 r. w Warszawie.
- Podnoszenie poziomu innowacyjności gospodarki jest kluczowym celem polityki rozwojowej naszego kraju oraz całej Unii Europejskiej. Jednym z trzech priorytetów unijnej strategii do 2020 r. jest tzw. wzrost inteligentny oznaczający rozwój gospodarki opartej na wiedzy, czyli takiej, która nie kopiuje nowoczesnych technologii, lecz je kreuje – mówiła wiceminister Wendel.
REKLAMA
Zobacz: Dofinansowanie na rozwój firmy 2014 - 2015 r.
Dodała, że Polska zobowiązała się do zwiększenia nakładów na działalność badawczo-rozwojową do poziomu 1,7 proc. PKB w 2020 r. Istotną rolę w osiągnięciu tego celu odgrywają nowe programy operacyjne, współfinansowane ze środków UE, w szczególności Program Inteligentny Rozwój oraz regionalne programy operacyjne.
- Program Inteligentny Rozwój jest ukierunkowany na wsparcie badań i innowacji, zacieśnianie współpracy między sektorem nauki i gospodarki, a także podnoszenie konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki – mówiła wiceszefowa resortu.
Środki Programu będą kierowane do przedsiębiorstw (zarówno z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dużych firm), jednostek naukowych i uczelni oraz instytucji otoczenia biznesu, które wspierają prowadzenie działalności B+R. O wsparcie będą mogły ubiegać się także konsorcja (naukowe, naukowo-przemysłowe), klastry, platformy technologiczne.
Zobacz serwis: Firma
W ramach Regionalnych Programów Operacyjnych będą realizowane działania zwiększające konkurencyjność przedsiębiorstw poprzez inwestycje oraz rozwój kadr. Wzmocnione zostaną regionalne inteligentne specjalizacje, głównie w zakresie innowacji oraz prac badawczo-rozwojowych.
Wiceminister Wendel przypomniała, że w latach 2007-2013, programem krajowym wspierającym innowacyjność polskiej gospodarki był Program Innowacyjna Gospodarka. Zaznaczyła, że pełna ocena efektów jego realizacji będzie możliwa po 2015 r., ponieważ w dalszym ciągu realizowane są duże projekty inwestycyjne lub badawcze, które mają kluczowy wpływ na zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki.
Źródło: MIiR
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.