REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ustawa dotycząca programu Mieszkanie dla Młodych podpisana

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą program Mieszkanie dla Młodych, który ma na celu pomóc osobom poniżej 35 roku życia w zakupie pierwszego mieszkania. Dodatkowo program zapewnia pokrycie części wkładu własnego do kredytu.

Dopłaty do wynagrodzeń pracowników zagrożonych zwolnieniami

Prezydent podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Ma ona na celu wprowadzenie rozwiązań wspierających zatrudnienie bezpośrednią pomocą finansową na dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników zagrożonych zwolnieniami przez przedsiębiorców, u których przejściowo pogorszyły się warunki prowadzenia działalności gospodarczej, oraz określenie zasad dofinansowania z Funduszu Pracy kosztów szkolenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy. 

0,5 % podatku zamiast Funduszu Kościelnego

Po nowym roku do parlamentu ma trafić projekt ustawy o odpisie podatkowym, która zmieni zasady finansowania związków wyznaniowych. Zgodnie z założeniami nowe przepisy obowiązywały już od 1 stycznia 2015 r. Jeśli tak się stanie, każdy podatnik będzie mógł przeznaczyć 0,5 proc. swojego podatku za 2014 rok na wybrany kościół lub związek wyznaniowy.

Pracownicy sezonowi spoza UE otrzymają więcej praw

Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy unijnej przyznającej więcej praw pracownikom sezonowym spoza Unii Europejskiej. Procedura związana z ich pobytem ma być znacznie łatwiejsza.

REKLAMA

Wypłacanie zawieszonych emerytur będzie możliwe

Zaległe świadczenia emerytalne będą wypłacane emerytom, których prawo do ich uzyskania zostało zawieszone. Jakie zmiany planuje wprowadzić rząd?

Obowiązkowe staże dla studentów

Od 3 do 7 mln zł otrzymają uczelnie, które współpracując z biznesem, stworzą nowoczesne staże dla swoich studentów. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczą na realizację zwycięskich projektów 50 mln zł. Resort chce w ten sposób przygotować uczelnie, studentów i pracodawców do stałej praktyki organizacji staży, które od przyszłego roku akademickiego staną się obowiązkowe.

Zmiany w świadczeniach zdrowotnych dopiero od 2014 r.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych miała wejść w życie 25 października. Wprowadzałaby zmiany dotyczące możliwości korzystania z opieki zdrowotnej za granicą. Jednakże projekt zmian zacznie obowiązywać prawdopodobnie od marca 2014 r.

Leasing popularny wśród przedsiębiorców

O ponad 10 procent w trzecim kwartale zwiększyła się flota samochodów firm leasingowych zrzeszonych w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Te informacje mogą być kolejną oznaką poprawy w polskiej gospodarce.

REKLAMA

Nieuczciwi przedsiębiorcy obniżają koszty pracownicze

Ministerstwo Finansów ostrzega przed nieuczciwymi praktykami przedsiębiorców, które polegają na obniżaniu kosztów pracowniczych, w tym składek na ZUS czy zaliczek na podatek. Przedsiębiorcy wykorzystują do tego outsourcing personalny. Takie działanie stanowi zagrożenie dla uczciwych przedsiębiorców.

Knowledge Management - umiejętne wykorzystanie wiedzy kluczem do sukcesu przedsiębiorstwa

W dzisiejszym zabieganym świecie, gdzie doba jest zbyt krótka, bardzo ważna jest optymalizacja naszego cennego czasu... Zadajmy sobie ważne pytanie!

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Już po raz szósty w Polsce odbędzie się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Ty też możesz się włączyć w Światowy Tydzień Przedsiębiorczości.

UE zamierza walczyć z korupcją i przestępczością zorganizowaną

Najważniejszym obszarem działań UE będzie pozbawienie zorganizowanych grup przestępczych zasobów finansowych oraz próba likwidacji wszelkich źródeł dochodów. Środki walki z korupcją i przestępstwami finansowymi zakłada plan działań UE na lata 2014 – 2019.

Wspólny wzór deklaracji podatkowej VAT w całej UE

Komisja Europejska zaproponowała standardową deklarację VAT, jaka miałaby obowiązywać na terenie całej Unii. Jeden wzór deklaracji podatkowej miałby zastąpić 28 krajowych. Bruksela przekonuje, że przyczyni się to do ograniczenia biurokracji i poprawi przestrzeganie przepisów podatkowych. 

Zakaz reklamy aptek tylko w Polsce

Polska jest jedynym krajem UE, gdzie obowiązuje zakaz reklamy aptek. Zakaz reklamy aptek ma negatywny wpływ na ich rozwój i pośrednio prowadzi do likwidacji części z nich. Sprawa może trafić do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Zmiany w zarządzaniu zasobami ludzkimi

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowych rozwiązań dotyczących zarządzania zasobami ludzkimi. Szkolenia i programy coachingowe mają być przeznaczone dla najbardziej utalentowanych pracowników. Tego typu rozwiązania mają pomóc w obniżeniu kosztów.

ING udostępnił Aleo - platformę handlowo-aukcyjną dla firm

ING Bank Śląski zaoferował pierwsze na polskim rynku kompleksowe i zaawansowane narzędzie do zarządzania procesem zakupowym i sprzedażowym dla firm. Z nowej platformy handlowo-aukcyjnej Aleo mogą korzystać firmy reprezentujące różne branże takie jak: usługi, produkcja, handel.

Warsztaty managera biznesu

Zapraszamy na cykl wykładów poświęconych różnym aspektom prowadzenia własnej firmy. Zaproszeni goście, praktycy z zakresu finansów, księgowości, sprzedaży, PR i marketingu podzielą się własnymi doświadczeniami i zdradzą tajniki skutecznego działania w biznesie.

Mieszkanie w zamian za rentę dożywotnią

UOKiK przedstawił raport odnoszący się do praw seniorów, którzy chcą przekazać własne mieszkania w zamian za dożywotnią rentę. Przeprowadzono kontrolę działalności wszystkich przedsiębiorców. Jakie zmiany należy wprowadzić?

Ułatwienia przy prowadzeniu firmy

Resort gospodarki szykuje kolejne ułatwienia dla firm, m.in. będzie mniej obowiązków informacyjnych, różnego rodzaju formularzy, druczków. To krok w dobrym kierunku - ocenia Konfederacja Lewiatan.

Zwolnienie z VAT od podarowanej żywności

Nowe przepisy, zwalniające z podatku VAT od podarowanej żywności hurtowników, sprzedawców i sieci handlowe obowiązują od dwóch tygodni. Teraz dystrybutorzy żywności zaczynają z nich korzystać, podobnie jak producenci, którzy zostali zwolnieni z tego podatku już wcześniej. Dzięi temu nawet 600 tysięcy ton żywności może trafić do potrzebujących. 

Dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników

Sejm przyjął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. W projekcie znajdują sie m.in. plany uruchomienia dopłat do wynagrodzeń dla pracowników. Jakie są szczegóły?

Projekt zmian w ustawie o świadczeniach zdrowotnych

Najważniejszą propozycją wprowadzenia zmian w ustawie o świadczeniach zdrowotnych jest możliwość włączenia lekarzy pediatrów i internistów w zakres systemu podstawowej opieki zdrowotnej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Głównym celem jest szerszy dostęp dzieci do podstawowej opieki.

Konsultacje społeczne w sprawie OFE

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt reformy emerytalnej. Do głównych założeń należy zabezpieczenie środków w okresie przedemerytalnym, dobrowolność w wyborze OFE oraz obniżenie wysokości opłat.

Nie będzie podwójnego opodatkowania spółek komandytowych

Nie urzeczywistnią się obawy co do opodatkowania spółek komandytowych podatkiem CIT. Zrezygnowano ze zmiany przepisów w tym zakresie. Plan podwójnego opodatkowania spółek komandytowo – akcyjnych zostaje.

Obrót bezgotówkowy - nowelizacja ustawy o usługach płatniczych

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych. Zmiany mają służyć rozwojowi obrotu bezgotówkowego. Chodzi też o zwiększenie dostępności do nowoczesnych instrumentów płatniczych przez wzmocnienie konkurencyjności na rynku kartowym.

Unia Europejska pomoże w zdobywaniu kwalifikacji

Najnowsze badania wskazują, iż jedna czwarta dorosłych obywateli Unii Europejskiej nie posiada odpowiednich kwalifikacji i umiejętności potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania w obecnej gospodarce. UE chce wspomóc obywateli w zdobywaniu wiedzy.

Ochrona miejsc pracy - rozwiązania przyjete przez Sejm

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy przewiduje wprowadzenie regulacji zabezpieczających przedsiębiorców i pracowników przed skutkami spowolnienia gospodarczego. Przygotowane przez rząd przepisy zawierają rozwiązania wspierające przedsiębiorców poprzez udzielanie im bezpośredniej pomocy finansowej, która zostanie przeznaczona na dopłaty do wynagrodzeń dla zatrudnionych pracowników.

Spółki komandytowe bez podatku CIT

Do opłacenia podatku dochodowego od osób prawnych zobowiązane będą jedynie spółki komandytowo-akcyjne. Spółki komandytowe będą zwolnione z tego obowiązku.

Firmy obroniły się przed kryzysem

Z godnie z wynikami badań przeprowadzonych przez Konfederację Lewiatan wynika, że firmy w Polsce obroniły się przed panującym kryzysem. Zadecydowały o tym: mocne nastawienie na utrzymanie się na rynku, jakość produktów i usług, otwarcie się na rynki zagraniczne oraz ostrożne korzystanie z kredytów.

Nowe prawa klientów e-sklepów w 2014 roku

Od czerwca 2014 roku klienci e-sklepów będą mieli więcej praw. Czternaście dni zamiast dziesięciu na zwrot zakupionego w sieci towaru, łatwiejsza reklamacja wadliwego produktu, nowe możliwości dochodzenia swoich praw – to najważniejsze zmiany dla klientów e-sklepów. Dla właścicieli sklepów nowe przepisy wiążą się przede wszystkim z obowiązkiem informacyjnym, a co za tym idzie również koniecznością zmian w regulaminach i procedurach sprzedaży.

Poprawa na rynku pracy

Zgodnie z analizą Biura Inwestycji i Cyklu Ekonomicznych, na polskim rynku pracy można zauważyc poprawę. Jednak poprawa ta nie jest wynikiem zmian trwałych. Na te, zdaniem analityków BIES, trzeba jeszcze poczekać. 

Kurs złotego wpłynie na preferencje podatkowe

Spadek kursu złotego względem euro umożliwi większej liczbie przedsiębiorców skorzystanie w przyszłym roku z prawa do kasowego rozliczania VAT, prawa do rozliczania się ryczałtem czy też prowadzenia uproszczonej księgowości. W górę pójdzie także łączna wartość jednorazowych odpisów amortyzacyjnych.

Wzrost akcyzy na alkohol i papierosy

Zgodnie z założeniami Rady Ministrów wzrośnie akcyza na alkohol i tytoń. Nie zmienią się za to płace w "budżetówce". Rząd przyjęła projekt nowelizacji ustawy okołobudżetowej.

Nie będzie podwyżki stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła o pozostawieniu stóp procentowych na obecnym, niskim poziomie, gdyż nie istnieją powody, by je podwyższać. Planowany jest jednak nowy program pożyczek dla banków w celu utrzymania obecnych stóp rynkowych.

Ograniczenie odliczania VAT od samochodów

Rząd planuje ograniczenie prawa do odliczenia VAT przy nabyciu i leasingu samochodów, a także paliwa. Ograniczenie miałoby obowiązywało przez kolejnych pięć lat. Minister finansów złożył wniosek w tej sprawie do Komisji Europejskiej. Nie wiadomo jednak, czy unijni urzędnicy zdążą go rozpatrzyć przed 1 stycznia 2014 r.

Wzrost aktywności zawodowej - raport NBP

Z analizy Narodowego Banku Polskiego wynika, iż nastąpiła nieznaczna poprawa na rynku pracy. W II kwartale 2013 r. odnotowano wzrost płac w całej gospodarce a stopa bezrobocia jest niższa niż przeciętna w Unii Europejskiej.

Sklepy spożywcze mogą podarować żywność bez VAT

Prowadzący sklepy spożywcze, od października mogą pierwszy raz wesprzeć darowizną potrzebujących, bez konieczności naliczania VAT-u.  Do tej pory w tej korzystnej sytuacji byli jedynie producenci żywności.

UOKiK ostrzega firmy windykacyjne

UOKiK wskazuje, że działania windykatorów nie zawsze są zgodne z prawem i nie wszystkie można w całości zaakceptować. Chodzi głównie o sytuacje związane z nękaniem i zastraszaniem dłużników.

Zmiany w VAT od 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. wejdą w życie zmiany w zasadach rozliczania VAT, które uregulują m.in. termin powstania obowiązku podatkowego oraz podstawa opodatkowania. Jakie jeszcze nastąpią zmiany?

Zwrot VAT za towary przekazane w celach marketingowych

Podatnicy, którzy przekazali nieodpłatnie własne towary w celach marketingowych w okresie między 1 kwietnia 2011 r. a 1 kwietnia 2013 r., nie byli zobowiązani do odprowadzania VATu. Teraz mogą starać się od jego odzyskanie. 

Co z programem "Mieszkanie dla Młodych"?

W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy zakładającej program „Mieszkanie dla Młodych”. Zmianą w założeniach będzie wyłączenie programu z rynku wtórnego. Jakie są inne założenia? 

Zmiany w transgranicznej opiece zdrowotnej

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych zakłada wdrożenie regulacji unijnej dyrektywy dotyczącej praw pacjenta w transagranicznej opiece zdrowotnej. Najważniejszym jej celem jest realizacja swobody świadczeń oraz ułatwienie w korzystaniu z nich przez pacjentów.

Nowa strategia UE w sprawie gospodarki i ochrony środowiska

Komisja Europejska chce wprowadzić w życie nowe działania związane z ochroną środowiska oraz tworzeniem nowych miejsc pracy wspomagając wzrost gospodarczy. Jakie zmiany przewiduje?

FLEET MARKET 2013 - V Ogólnopolskie Targi Branży Flotowej

V Ogólnopolskie Targi Branży Flotowej – FLEET MARKET 2013 w całości poświęcone procesom zakupu i zarządzania samochodem w firmie, odbędą się 19 listopada 2013r. (tj. we wtorek) w Warszawskim Centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14. Wystawcy branżowi przedstawią swoje flotowe nowości produktowe, a wiodące koncerny i importerzy zaprezentują najnowsze modele samochodów dedykowane dla firm.

Zapraszamy na webinarium „Pozapłacowe Świadczenia Pracownicze” - 8 października 2013 r.

Firma doradcza Accreo wspólnie z portalem Infor.pl zapraszają serdecznie na webinarium o tematyce „Pozapłacowe Świadczenia Pracownicze”, które odbędzie się 8 października 2013 r. o godz. 11.00. Zarejestruj się! Udział w szkoleniu online jest bezpłatny.

Propozycje zmian w ustawie o świadczeniach zdrowotnych

Nowe rozwiązania w zakresie świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych mają zapewnić gwarancję wykonywania odpowiednio wysokiej jakości świadczeń z opieki zdrowotnej z jednoczesnym zachowaniem kompleksowości.

Projekt ustawy o zużytym sprzęcie elektronicznym

Minister Środowiska przedłożył nowy projekt ustawy o postępowaniu z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Przepisy ustawy mają zapewnić bezpieczniejsze dla zdrowia i życia przetwarzanie sprzętu. Ponadto mają regulować kwestię zbierania tego rodzaju odpadów.

Jak uczynić banki bezpieczniejszymi i jak zapobiegać praniu brudnych pieniędzy?

Zjawisko prania brudnych pieniędzy jest obecnie jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla rozwoju gospodarczego Polski, Europy i świata. W dobie kryzysu instytucje finansowe są szczególnie narażone na spadek efektywności oraz mogą zostać wykorzystane jako wehikuły do prania brudnych pieniędzy. Coraz to nowe regulacje, instytucje międzynarodowe oraz szerokie spektrum nowych technologii mogą pomóc w eliminacji tego ryzyka - tak samo jak je zwiększyć.

Więcej inwestycji małych i średnich firm w 2014 r.

W 2014 r. zwiększy się ilość inwestycji dokonywanych przez małe i średnie firmy dzięki poszukiwaniu środków na rozwój w bankach. Więcej możliwości zapewnią inwestorom zmiany na giełdzie.

Kary dla firm stosujących weksle pracownicze

Częste praktyki pracodawców związane z podpisywaniem umów z pracownikami zawierającymi zabezpieczenie wekslowe na wypadek poniesionych przez firmę strat jest niezgodne z prawem. Posłowie chcą wprowadzić zakaz stosowania takich praktyk pod rygorem grzywny.

REKLAMA