Co z przedsiębiorcami łamiącymi obostrzenia?
REKLAMA
REKLAMA
Kto nie otrzyma pomocy z tarczy branżowej?
Nie wiadomo, za naruszenie jakich obostrzeń, przez kogo stwierdzonych i w jakim trybie ma być przedsiębiorcom odmawiane wsparcie z tarczy PFR 2.0 - wskazuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Taką ewentualność przewiduje tzw. ustawa o dobrym Samarytaninie i regulamin tarczy.
REKLAMA
Szef MRPiT Jarosław Gowin odnosząc się do zapowiedzi przedsiębiorców, którzy mimo obostrzeń zamierzają otworzyć swoje biznesy stwierdził, że najdotkliwszą dla nich karą będzie wyłączenie z tarczy branżowej i tarczy PFR 2.0.
Polecamy: Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 2021
Wątpliwości rzecznika MŚP
REKLAMA
Rzecznik MŚP Adam Abramowicz wielokrotnie zgłaszał swoje wątpliwości do przepisów - i podczas prac nad projektem ustawy, jak również po jej uchwaleniu. Wysłał w tej sprawie zapytania do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz premiera.
"W toku korespondencji pomiędzy organami wyjaśniono, że powyższa regulacja nie była konsultowana z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii, a właściwym do udzielania wyjaśnień ma być Ministerstwo Zdrowia. Natomiast Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że sprawę według kompetencji skierowała do Wicepremiera i Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii dr Jarosława Gowina" - czytamy w komunikacie biura Rzecznika.
Jakie są zapisy w tarczy PFR?
REKLAMA
Biuro zwróciło uwagę, że w regulaminie ubiegania się o udział w programie rządowym Tarcza PFR 2.0 także jest mowa o możliwości wypowiedzenia umowy subwencji finansowej w przypadku naruszenia przez beneficjenta obostrzeń w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. Jednocześnie - jak zwraca uwagę biuro Rzecznika - w regulaminie zapisano, że "żadne postanowienie dokumentu programu Tarcza 2.0 nie kreuje po stronie beneficjenta jakichkolwiek wierzytelności, praw, roszczeń, zarzutów oraz uprawnień kształtujących wobec PFR, Skarbu Państwa ani jakiejkolwiek innej osoby".
Od 15.01.2021 przedsiębiorcy mogą składać wnioski o subwencję finansową z tarczy PFR 2.0. Pomoc jest skierowana do firm działających pod 45 kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Chodzi m.in. o restauracje, hotele, firmy turystyczne, zajmujące się kulturą, florystyką, a także o drukarnie, introligatornie i te z sektora edukacji.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA