REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy, Ekspert Firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Do kiedy można korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego? [AUDIO]

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego można korzystać do 17 stycznia. Termin został wydłużony po raz kolejny.

Uwaga pracodawcy! Zasiłek opiekuńczy przedłużony do 24 grudnia [AUDIO]

Do 24 grudnia został przedłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko.

Świadczenia przysługujące osobom ubezpieczonym podczas kwarantanny lub izolacji z powodu COVID-19

Osoby ubezpieczone będące m.in. pracownikami czy zleceniobiorcami odbywające obowiązkową kwarantannę mogą za zgodą podmiotów je zatrudniających wykonywać w tym okresie pracę w trybie zdalnym. Wówczas za ten czas mają prawo do wynagrodzenia za pracę. W przeciwnym wypadku, jeżeli objęte są ubezpieczeniem chorobowym, otrzymają świadczenie chorobowe. Pracy nie mogą świadczyć, nawet za zgodą zatrudniającego, osoby objęte izolacją, w tym w warunkach domowych. Dotychczasowe przepisy nie regulowały wprost możliwości wykonywania pracy zdalnej podczas kwarantanny. Została ona wprowadzona ustawą z 28 października 2020 r. zmieniającą ustawę covidową, która obecnie na publikację w Dzienniku Ustaw. Zmiany w tym zakresie wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia nowelizacji.

Uwaga pracodawcy! Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Od 9 do 29 listopada ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Można się o niego starać w kilku przypadkach m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza.

REKLAMA

Pracownicy, którym obniżono etat z powodu COVID-19 w okresie wcześniej pobieranego zasiłku, otrzymają jego wyrównanie

Jeżeli w okresie wcześniej pobieranego zasiłku np. chorobowego pracownikowi obniżono wymiar czasu pracy z powodu COVID-19 oraz między okresami pobierania wcześniejszego i kolejnego zasiłku nie było przerwy albo była ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, ma on prawo do wyrównania zasiłku. Przed zmianą przepisów w takich przypadkach pracownicy otrzymywali zasiłki ustalone od nowego wymiaru czasu pracy, czyli od niższego wynagrodzenia. Zmiany w tym zakresie wprowadziła nowelizacja ustawy o COVID-19, która weszła w życie 9 października 2020 r.

Będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy

W przypadku zamknięcia żłobka ze względu na zagrożenie epidemiczne jest możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego. Wypłacany będzie za okres od 1 do 20 września.

Czy można ubiegać się o zasiłek opiekuńczy po 26 lipca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 26 lipca br. nie przysługuje? Czy jeśli pracownik nadal ma problem z opieką, bo przedszkole jest zamknięte, może skorzystać z tego zasiłku w ramach przysługujących 60 dni?

Czy wydłużenie terminów obowiązywania szkoleń okresowych w dziedzinie bhp dotyczy również osób kierujących pracownikami

Szkolenia okresowe bhp dla pracowników na podstawie art. 12e Tarczy antykryzysowej zostały zawieszone. A co w przypadku szkoleń okresowych bhp dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami? Czy te szkolenia odbywają się normalnie?

REKLAMA

Tarcza antykryzysowa od 1.0 do 4.0 - zestawienie rodzajów wsparcia finansowego dla firm

Tarcza antykryzysowa 4.0. Częściowa wypłata dla wykonawców zamówień publicznych i wysokość zabezpieczeń

Ustawa nowelizująca z 19 czerwca 2020 r. wprowadza obowiązek wypłaty wynagrodzenia w częściach, po wykonaniu części umowy, lub udzielenia zaliczki, w przypadku umów zawieranych na okres dłuższy niż 12 miesięcy. Obowiązek ten dotyczy wszystkich kategorii umów zawartych na okres dłuższy niż 12 miesięcy, a nie tylko umów na roboty budowlane. Rozwiązanie takie powinno poprawić płynność finansową wykonawców. Wykonawcy nie będą musieli korzystać z zewnętrznego finansowania, by ukończyć zamówienie.

Obniżenie wymiaru czasu pracy z ustawy o COVID-19 a wysokość zasiłku macierzyńskiego

W razie zmiany wymiaru czasu pracy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy. Warunkiem ustalenia nowej podstawy jest, aby zmiana etatu nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w okresie maksymalnie 12 miesięcy poprzedzających tę niezdolność. Zasada ta dotyczy również m.in. zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego.

Czy Tarcza antykryzysowa przesunęła termin opłaty za użytkowanie wieczyste

Mam pytanie dotyczące ustawy Covid-19 4.0 Chodzi mi o art. 15j, dotyczący zmiany terminu opłaty za użytkowanie wieczyste za rok 2020 do 31 stycznia 2021 r. Czy zmiana terminu dotyczy również opłaty przekształceniowej?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jednak przedłużony - do 26 lipca

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, że przesłużenia zasiłku nie będzie - o kolejne dwa tygodnie zostało wydłużone świadczenie opiekuńcze. Zasiłek przysługuje m.in. w razie niemożności zapewnienia opieki przez żłobek lub przedszkole z powodu COVID-19.

Tarcza antykryzysowa 4.0. Dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności dla samozatrudnionych

Dotychczasowe brzmienie przepisów o pomocy dla samozatrudnionych powodowało, że spadek obrotów (jako przesłanka decydująca o możliwości skorzystania z rozwiązania) nie mógł być liczony od 1 stycznia 2020 r. Przedsiębiorca powinien był określać go od 2 stycznia 2020 r, co było kłopotliwe. Dlatego w przepisie art. 15zzc ust. 2 zmieniono datę 1 stycznia 2020 r. na 31 grudnia 2019 r. Tym samym porównanie obrotów między poszczególnymi okresami stało się łatwiejsze do przygotowania i analizy. Obecnie porównanie obejmuje bowiem pełne miesiące, tj. od 1 dnia miesiąca (od 1 stycznia). Dodatkowo zrezygnowano z 14-dniowego terminu na składanie wniosków o dofinansowanie do powiatowego urzędu pracy od ogłoszenia naboru wniosków.

Tarcza antykryzysowa 4.0. Dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych

Ustawa nowelizująca z 19 czerwca 2020 r. wprowadza możliwość ubiegania się o dopłaty do kredytów obrotowych odnawialnych i nieodnawialnych, udzielanych w złotych. Dopłaty dotyczą kredytów udzielanych w celu zapewnienia płynności finansowej, w szczególności krótkoterminowej i średnioterminowej, utraconej lub zagrożonej utratą w związku z konsekwencjami rozprzestrzeniania się COVID-19.

Tarcza antykryzysowa 4.0. Kredyty lub pożyczki objęte gwarancjami Skarbu Państwa

W ramach tarczy 4.0 wprowadzono zmiany w ustawie o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne.

Czy można odstąpić od umowy o dzieło w związku z epidemią

Zatrudniam 4 osoby na umowę o dzieło. Każda z nich musi pozyskać dane, by stworzyć jeden raport. W związku z wprowadzonym stanem epidemii osoby przyjmujące zamówienie nie mają możliwości by pozyskać te dane. W jaki sposób rozwiązać taką umowę nie płacąc wynagrodzenia? Czy znajdują w takim przypadku zastosowanie jakieś nowe rozwiązania w związku z wprowadzonym stanem epidemii? Czy można powołać się na siłę wyższą? Czy osoba przyjmująca zamówienie może zrezygnować z wykonania dzieła, jeżeli tak to w jaki sposób?

Jak udowodnić, że środki otrzymane z PFR zostały prawidłowo wykorzystane

Nasza firma Sp.z o.o. chce wystąpić o subwencję z tarczy finansowej. Czy otrzymanie subwencji ma jakiś wpływ na przyszłe wypłaty dywidend z zysku (jeśli oczywiście zysk będzie) za rok 2020? Z przepisów wynika, że subwencja nie może być wykorzystania na wypłaty dywidend. W związku z tym moje pytanie: jak udowodnić, że pieniądze otrzymane z subwencji nie były wykorzystane na ten cel?

Czy za dni niewskazane we wniosku o zasiłek opiekuńczy należy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie

Pracownik złożył wniosek o zasiłek opiekuńczy przysługujący na dziecko do lat 8. We wniosku zaznaczył opiekę od poniedziałku do piątku - tak jak zamknięte jest przedszkole. Czy pracodawca powinien za pozostałe dni naliczyć wynagrodzenie czy uznać że pracownik był nieobecny cały miesiąc? Pracodawca zatrudnia do 10 osób. Działalność prowadzona jest tylko od poniedziałku do piątku.

Czy w świadectwie pracy trzeba odrębnie zaznaczyć liczbę dni zasiłku opiekuńczego COVID-19

Czy w świadectwie pracy trzeba odrębnie zaznaczyć liczbę dni zasiłku opiekuńczego przysługującego w związku z zamknięciem przedszkoli po wprowadzeniu w Polsce stanu epidemii?

Tarcza Finansowa PFR - podstawowe informacje

Czy w ramach tarczy antykryzysowej można obniżyć minimalne wynagrodzenie proporcjonalnie do obniżonego czasu pracy

Ubiegając się o dofinansowanie do wynagrodzeń z WUP w ramach tarczy antykryzysowej 1.0. w porozumieniu ze Z.Z. był zapis mówiący o obniżeniu wynagrodzeniu i wymiaru etatu o 20%. Zapis ten obejmował wszystkie grupy zawodowe w firmie, w tym pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenia. Pracownicy ci, po obniżeniu wymiaru etatu do 0,80% otrzymują wynagrodzenie 2080 zł. Uwzględniliśmy tych pracowników także w załączniku do wniosku o dofinansowanie. Teraz pojawiają się komentarze, że minimalna krajowa powinna być zachowana. Art 15g ust. 6 mówi :"Pracownikowi objętemu przestojem ekonomicznym pracodawca wypłaca wynagrodzenie obniżone nie więcej niż o 50%, nie niższe jednak niż w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy". Czy postąpiliśmy prawidłowo?

Czy można zwołać walne zgormadzenie udziałowców spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w czasie epidemii

Czy po 6 czerwca 2020 r. można zwołać Walne Zgromadzenie Udziałowców Spółki z o.o. w liczbie 32 osób?

Osoba z ulgą na start może nie płacić składek tylko za dwa miesiące

Prowadzę działalność od stycznia 2020 r. Korzystam z ulgi na start. Nie występowałem wcześniej o zwolnienie ze składek, bo dowiedziałem się, że mi nie przysługuje. Podobno jednak teraz taka możliwość istnieje. Czy mogę zwrócić się o zwrot składki zdrowotnej za maj i kwiecień, którą już opłaciłem?

Tarcza Antykryzysowa 4.0 – przewodnik po zmianach

Od 27 maja 2020 r. Sejm pracuje nad tzw. tarczą antykryzysową 4.0. Chodzi o projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez minister rozwoju. Oto najważniejsze zmiany prawne zawarte w kolejnym pakiecie antykryzysowym.

Jak zaksięgować dofinansowanie otrzymane w ramach tarczy antykryzysowej

Kwestia dotyczy dofinansowań do wynagrodzeń z FGŚP w ramach tarczy antykryzysowej z tytułu spadku obrotu i obniżenia wymiaru czasu pracy. Nasza spółka wystąpiła do UP z z takim wnioskiem o dofinansowanie. W związku z tym, jak zaewidencjonować otrzymanie takowego dofinansowania? Dofinansowanie nie stanowi przychodu, więc w momencie otrzymania dofinansowania należałoby skorygować, pomniejszyć koszt wynagrodzeń? Nie należy ujmować jego na kontach przychodów, tylko bezpośrednio z konta bankowego skorygować koszty?

Czy w związku z epidemią koronawirusa można zwolnić pracownika, który jest w wieku przedemerytalnym

Czy w związku z epidemią koronawirusa można: - zwolnić pracownika, który jest w wieku przedemerytalnym? - obniżyć wymiar czasu pracy? - skierować pracownika do pracy na innym stanowisku (ze stanowiska pomocy kuchennej na stanowisko sprzedawca)? Czy istnieją inne rozwiązania w sytuacji kiedy pracownik nie zgadza się na jakiekolwiek zmiany powodujące zmianę warunków pracy i płacy a w restauracji zmniejszyła się ilość obowiązków, które może ten pracownik wykonywać?

Czy o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej starają się wspólnicy spółki cywilnej czy spółka

Spółka cywilna ma dwóch wspólników. Czy o pożyczkę 5000 zł składa spółka cywilna czy każdy ze wspólników? Jeśli wspólnicy to co jest kryterium umorzenia pożyczki?

Czy zasiłek opiekuńczy płaci się za dni kalendarzowe czy robocze

Czy we wnioskach o zasiłek (w przypadku kilku wniosków na różne okresy) okres wykorzystywania zasiłku przez drugiego rodzica ma dotyczyć okresu wymienionego we wniosku czy całości wykorzystanego zasiłku przez drugiego rodzica?

Czy do limitu osób uprawniającego do skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS należy zaliczać osoby przebywające na urlopie rodzicielskim lub macierzyńskim

Czy do limitu 9 osób uprawniającego do skorzystania z pełnego umorzenia składek ZUS należy zaliczać osoby przebywające na urlopie rodzicielskim lub macierzyńskim?

Czy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jeśli nie przepracował ani jednego dnia a pobierał zasiłek opiekuńczy

Pracownik zatrudniony w naszej firmie, który ma określone stałe miesięczne wynagrodzenie, miał zaplanowane w 04.2020 r. dni pracy od poniedziałku do piątku. Na wszystkie dni robocze w tym miesiącu złożył wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy (wyłączając oczywiście święto: 13.04.2020 oraz weekendy, które to były dla pracownika dniami wolnymi). Czy oprócz zasiłku przysługującego mu za 21 dni musimy temu pracownikowi wypłacić również wynagrodzenie zasadnicze za dni wolne?

Kiedy przysługuje dofinansowanie pensji pracowników w ramach tarczy antykryzysowej

W spółce z o.o. w marcu nastąpił spadek obrotów o 98% w stosunku do lutego (branża turystyczna). W marcu był przestój, pracownicy pracowali w takim systemie, że jedna osoba dyżurowała w biurze, każdego dnia inna. W marcu pracownicy otrzymali wynagrodzenia w takiej samej wysokości jak na umowie o pracę. Od kwietnia zawarte zostało porozumienie z pracownikami i obniżone zostało wynagrodzenie o 20%. Chciałam się dowiedzieć czy mogę przygotować dokumenty na dofinansowanie dla pracowników na utrzymanie miejsc pracy z FGŚP za miesiąc marzec 2020? Od 1 marca zatrudniona jest jeszcze jedna osoba  zgłoszona do ZUS i czy również ją obejmie dofinansowanie?

Tarcza antykryzysowa 3.0 – projektowane zmiany

Do Sejmu trafiła tzw. tarcza 3.0. Rozwiązania proponowane tą ustawą nie mają jeszcze ostatecznego kształtu. Dlatego jedynie sygnalizujemy, że wkrótce zostanie uchwalona kolejna wersja tarczy antykryzysowej. Przedstawiamy kilka wybranych zagadnień projektu, które mogą być istotne dla firm. Szczegóły nowych rozwiązań przedstawimy po uchwaleniu ustawy przez Sejm.

Jakie wsparcie dla przedsiębiorców – tarcza antykryzysowa wersja 2.0

W związku z epidemią COVID-19 pojawiła się konieczność udzielenia przedsiębiorcom wsparcia niezbędnego dla utrzymania i kontynuacji prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Jednym z aktów prawnych służących temu celowi jest ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Wprowadza ona również pakiet zmian w dotychczasowych rozwiązaniach tarczy antykryzysowej, zwany potocznie tarczą 2.0. W opracowaniu przedstawiamy kolejne rozwiązania dla firm wprowadzane właśnie tarczą 2.0.

Wyższe świadczenia pielęgnacyjne dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci

Opiekunowie dzieci niepełnosprawnych starający się o podwyżkę świadczeń pielęgnacyjnych od maja 2014 r. otrzymają 1000 zł netto. Rząd zapewnia, iż docelowo wysokość świadczeń będzie równa płacy minimalnej.

Opiekunowie osób niepełnosprawnych z prawem do zasiłku

Ministerstwo Pracy i Polityki społecznej chce wprowadzić w życie projekt zmian w ustawie przyznającej zasiłki opiekunom osób niepełnosprawnych, które utraciły prawo do zasiłku. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać prawo do pobierania zasiłku?

Jakie świadczenia przysługują przedsiębiorcom objętym ubezpieczeniem chorobowym?

Przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność pozarolniczą i są objęci ubezpieczeniem chorobowym, przysługują świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Dotyczy to także osób, które z nimi współpracują.

Czy przedsiębiorca może skorzystać z zasiłku opiekuńczego

Do połowy czerwca tego roku odpowiedź na to pytanie byłaby negatywna. Obecnie osoby prowadzące własne firmy mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego, w razie konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. 

REKLAMA