REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ukraina

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Tarcza antyputinowska - co będzie zawierać?

Są trzy cele tarczy antyputinowskiej: przedłużenie rozwiązań hamujących wzrost cen, pomoc dla firm w znalezieniu nowych rynków zbytu i ściągnięcie inwestorów działających dotąd w Rosji.

DGP wspiera akcję BGK na rzecz Narodowego Banku Ukrainy

Dziennik Gazeta Prawna wspiera akcję pomocy dla Ukrainy organizowaną i prowadzoną przez Bank Gospodarstwa Krajowego w imieniu Narodowego Banku Ukrainy. Akcja polega na udzielaniu finansowej pomocy Ukrainie poprzez wpłacanie pieniędzy na specjalnie utworzone konto bankowe.

Ułatwienia dla Ukraińców otwierających firmy w Polsce

Działania wojenne w Ukrainie uniemożliwiają przedsiębiorcom prowadzenie biznesu na terenie kraju. Już niedługo obywatele Ukrainy będą mogli kontynuować działalność w Polsce, a w załatwieniu potrzebnych formalności wspomoże ich m.in. Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Istnieją także kancelarie, które mają doświadczenie w sprowadzaniu firm do Polski, bo zajmowały się tym już w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję.

Polskie firmy będą musiały zakończyć współpracę z Rosją? Jakie to będzie miało dla nich skutki finansowe?

Przemysł jest w tej chwili rozpędzoną lokomotywą, ale wojna w Ukrainie może rykoszetem odbić się na funkcjonowaniu niektórych polskich firm, zwłaszcza tych współpracujących do tej pory z Rosją - uważa ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. Jego zdaniem pragmatyzm i ekonomiczny rachunek mogą pomóc polskiemu przemysłowi w najbliższym czasie.

REKLAMA

UOKiK uruchomił infolinię w języku ukraińskim

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uruchomił infolinię w języku ukraińskim dla osób przybywających z Ukrainy.

Czy Polsce zagraża promieniowanie radioaktywne z elektrowni w Czarnobylu w związku z jej przejęciem przez Rosję? PAA uspokaja

W związku z przejęciem przez Rosję elektrowni jądrowej w Czarnobylu, leżącej na terenie Ukrainy i odcięciu jej od prądu, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że obecnie na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy będzie łatwiejsza. Zmiany w przepisach podatkowych

Aby pomóc docierającym do Polski uchodźcom z Ukrainy potrzebne są nie tylko regulacje, które umożliwią im legalny pobyt, pracę czy naukę. Polskie przepisy należy też dostosować do form pomocy, jakie otrzymują obywatele Ukrainy, Ministerstwo Finansów pracuje nad rozwiązaniami podatkowymi, które mają ułatwić przekazywanie darowizn czy korzystanie z udzielanych nieodpłatnie mieszkań. Wsparcie mają też otrzymać przedsiębiorcy i organizacje pomagające uchodźcom.

ONZ: liczba uchodźców wojennych z Ukrainy sięgnęła już 2 mln

Liczba uchodźców wojennych z Ukrainy sięgnęła już 2 mln - poinformował we wtorek na Twitterze Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi.

REKLAMA

Ukraiński Związek Przemysłowców i Przedsiębiorców (USPP) apeluje do rosyjskich firm

Ukraiński Związek Przemysłowców i Przedsiębiorców (USPP) apeluje: „Rosyjski biznes musi zjednoczyć się przeciwko wojnie".

Radomiacy, którzy przyjmą pod swój dach uchodźców, będą zwolnieni z podatku od nieruchomości

Mieszkańcy Radomia, którzy przyjmą pod swój dach uchodźców z Ukrainy, zostaną zwolnieni z podatku od nieruchomości. Projekt uchwały w tej sprawie trafi wkrótce pod obrady Rady Miejskiej – poinformował na poniedziałkowym briefingu prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Apel do firm transportowych o pomoc przy przewozie uchodźców z Ukrainy

Państwowa Straż Pożarna zaapelowała do firm transportowych i przewoźników o pomoc w transporcie uchodźców z Ukrainy z punktów przygranicznych do miejsc pobytu na terenie Polski. Koszty obsługi przez firmy transportowe zostaną pokryte przez PSP.

Polski biznes szeroko włącza się w pomoc dla Ukrainy

Schronienie w Polsce znalazło do tej pory już ponad 960 tys. uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Jak podaje MSWiA, 98 proc. z nich chce pozostać w Polsce, żeby móc szybko wrócić do swojego kraju. Dlatego w tej chwili najpilniejszą potrzebą jest zapewnienie im zakwaterowania, pomocy w znalezieniu zatrudnienia, pomocy finansowej i organizacji bieżących potrzeb. Wsparcie zapewniły już samorządy, organizacje pozarządowe i zwykli Polacy oraz największe polskie firmy. – Naszym obowiązkiem jest dziś udzielenie wszelkiej pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji – podkreśla prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski.

Notowania: w nocy ceny amerykańskiej ropy wzrosły o 10%, ropy Brent o 15% [7.03]

W nocy z 6/7 marca ceny amerykańskiej ropy sięgnęły 130 dolarów. Ropa Brent była chwilami kwotowana po 139 dolarów, by później cofnąć się do poziomu 129 dolarów za baryłkę. Paniczny wzrost ceny ropy odwrócił się około godziny 14ej.

Złotówka przekroczyła kurs 4.4 zł do dolara. Zła sytuacja "frankowiczów".

Trwa gwałtowne osłabienie złotówki w związku z agresją na Ukrainę.

Timmermans: Polska może pozostać dłużej przy węglu i przejść następnie od razu na źródła odnawialne

Jak długo Polska będzie mogła korzystać z węgla?

Punkty informacyjne i infolinie urzędów wojewódzkich dla uchodźców z Ukrainy

W największych miastach Polski działają punkty informacyjne i infolinie dla uchodźców z Ukrainy uciekających przed wojną w ich kraju.

Konflikt na Ukrainie - pomoc ZUS dla przedsiębiorców

Z pomocy ZUS mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy mają problemy z opłacaniem składek na skutek konfliktu zbrojnego w Ukrainie.

Federacja Przedsiębiorców Polskich organizuje pracę i mieszkania dla uchodźców z Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na pomoc Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), która obecnie gwarantuje 250 miejsc pracy i przygotowuje kolejne. Ponadto FPP zapewni pomoc psychologiczną oraz zorganizuje miejsca dziennej opieki nad dziećmi. Obecnie FPP przygotowuje również pakiet rozwiązań ułatwiających zatrudnienie obywateli Ukrainy.

Pomoc dla Ukrainy – darmowe ogłoszenia internetowe

Polacy po raz kolejny zdają egzamin z solidarności. W obliczu tragedii, która rozgrywa się w Ukrainie wielu z nich oferuje pomoc rzeczową i materialną, a nawet przyjmuje uchodźców pod swój dach. Ułatwi to nowa kategoria popularnego serwisu OLX „Dla Ukrainy”. To wspólna inicjatywa OLX, Otodom i obido. Dodawanie ogłoszeń jest darmowe.

Jakie są notowania ropy naftowej, złota i złotówki na giełdach?

Trwa osłabienie złotówki, wzrost cen ropy naftowej i gazu.

Ile kosztuje gaz po agresji Rosji?

Ile kosztuje gaz po agresji Rosji? - Rekordowe notowania gazu na europejskim rynku

Wojna na Ukrainie zakończy się powrotem do lat 90-tych?

Czy wojna na Ukrainie zakończy się powrotem do lat 90-tych? Taką sytuację przewiduje BCC. Konfrontacja polityczna i gospodarcza UE i NATO miałaby trwać kilka, a nawet kilkanaście lat.

2 marca 2022 r.: Ile wynosi kurs rubla. Ile dolarów wolno wywieść z Rosji?

Ile wynosi kurs rubla. Ile dolarów wolno wywieść z Rosji? Rubel mocno traci w środę, kurs dolara w rosyjskiej walucie przekroczył 110 rubli.

Cyberwojna - Anonymous atakuje Rosję i Białoruś

Anonymous, najbardziej znany kolektyw haktywistów, opublikował kolejne zdjęcia zhakowanych, rządowych stron internetowych w Rosji i na Białorusi. Od początku inwazji na Ukrainę grupa, która oficjalnie wytoczyła cyberwojnę Władimirowi Putinowi, nie przestaje atakować także prokremlowskich instytucji i mediów. – To jest bez wątpienia coś, o czym mówi cała Rosja. Te strony w dużym stopniu wciąż dziś nie działają, co paraliżuje m.in. funkcjonowanie mediów lokalnych, które są ośrodkiem propagandy. Dlatego te działania mają dziś ogromne znaczenie – mówi dr Maciej Kawecki z warszawskiej Wyższej Szkoły Bankowej. Centrum kontroli rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos na skutek ataku hakerskiego grupy powiązanej z Anonymous straciło kontrolę nad własnymi satelitami szpiegowskimi - poinformowała 2 marca 2022 r. agencja Ukrinform.

Mastercard i Visa blokują płatności w Rosji

Mastercard i Visa poinformowały we wtorek o zablokowaniu płatności w swoich sieci płatniczych w Rosji – podał Reuters

Ogromne spadki rosyjski spółek na giełdzie w Londynie w wyniku sankcji

Akcje rosyjskiego Sberbanku idą w dół o ok. 70 proc., detalista Magnit idzie w dół o 64 proc., a gigant energetyczny Gazprom traci 62 proc. Rosneft i Lukoil tracą ok. 40 proc. Jakie inne rosyjskie spółki poniosły skutki wynikające z sankcji nałożonych na Rosję w związku z jej atakiem na Ukrainę?

Apel polskich mediów do firm Big Tech w sprawie koniecznych działań związanych z atakiem na Ukrainę

Polskie media apelują do firm Big Tech (w tym do Facebooka, Instagrama, Twittera, YouTube’a i TikToka) m.in. o zablokowanie profili i kont wszystkich redakcji państwowych rosyjskich mediów, które zostały jednoznacznie sprofilowane przez służby jako propagandowe.

Polacy ruszyli do banków po gotówkę. Jest ryzyko, że jej zabraknie?

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę mieszkańcy Polski, państwa sąsiadującego z zaatakowanym krajem, zwiększyli liczbę wypłacanej z banków gotówki. Mimo, że w niektórych miejscach występują trudności z wypłatą pieniędzy, PKO Bank Polski uspokaja i zapewnia, że dysponuje zapasem gotówki.

Indeks WIG 20 odrabia w piątek straty po czwartkowych spadkach

Warszawska giełda odrabia straty po czwartkowych spadkach. W pierwszych minutach piątkowej sesji indeks WIG 20 wzrósł o 3,5 proc. do 1 882 pkt.

Krach na GPW po napaści Rosji na Ukrainę; WIG20 spadł 10,87 proc.

Rozpoczęty nad ranem najazd Rosji na terytorium Ukrainy przesądził o wyniku czwartkowej sesji na GPW. Indeks WIG20 spadł o 10,87 proc. do 1.817,45 pkt. i znalazł się na najniższym poziomie od 52 tygodni. Zniżkowały kursy wszystkich 20 spółek wchodzących w skład indeksu.

Indeksy w USA notują spadki w związku z inwazją Rosji na Ukrainę

Indeksy W USA idą w dół, podobnie jak notowania w Europie. Inwestorzy śledzą informacje z Ukrainy, gdzie w czwartek rosyjskie wojska dokonują inwazji. Umacniają się obligacje i dolar, w górę idą ceny energii.

Carlsberg i Coca-Cola zamknęły zakłady produkcyjne na Ukrainie z powodu rosyjskiej inwazji

Wielkie przedsiębiorstwa, wśród nich Carlsberg i Coca-Cola, zamknęły w czwartek swoje zakłady produkcyjne na Ukrainie z powodu rosyjskiej inwazji.

Wojna na Ukrainie: znaczne osłabienie złotówki

Złotówka osłabiła się około 13ej wobec głównych walut od 1,38% aż do 2,57%. Osłabienie pogłębiło się w kolejnych godzinach

Inwestorzy na europejskich giełdach masowo pozbywają się akcji w związku z inwazją Rosji na Ukrainę

Giełdy w zachodniej Europie w czwartek mocno spadają - inwestorzy w regionie masowo pozbywają się akcji poszukując bezpieczniejszych aktywów po napaści Rosji na Ukrainę. Rentowność 10-letnich UST spada - informują maklerzy.

Wojna na Ukrainie - złoty i dług pod presją

Zdaniem ekonomistów, w związku z atakiem Rosji na Ukrainę złoty i dług pozostawać będą pod presją, a globalny kapitał może być przekierowywany do tzw. bezpiecznych przystani. Na krajowym rynku długu w czwartek odbyć się ma regularna aukcja obligacji, która zdaniem niektórych ekonomistów może zostać odwołana.

Wojna na Ukrainie: Gwałtowny wzrost cen złota i ropy naftowej

Na giełdach towarowych silnie wzrosły ceny surowców.

USA i Niemcy - sankcje dotyczące gazociągu Nord Stream 2

USA i Niemcy uderzają sankcjami dotyczącymi gazociągu Nord Stream 2. To odpowiedź na agresję wobec Ukrainy.

Atak na Ukrainę - na zachodnich giełdach silna wyprzedaż akcji

Indeksy na giełdach w zachodniej Europie silnie spadają po decyzji prezydenta Rosji Władimira Putina o wysłaniu wojsk na Ukrainę. Załamanie widać na innych światowych rynkach. Rentowność 10-letnich UST spada. Drożeje japoński jen, a euro się osłabia. Ropa naftowa kosztuje najwięcej od 2014 r., gaz ziemny drożeje o ponad 40 proc., a złoto jest najdroższe od stycznia 2021 roku - informują maklerzy.

Polska atrakcyjnym rynkiem pracy dla Ukrainców

Kilkukrotnie wyższe wynagrodzenia niż w swoim kraju, bliskość geograficzna i kulturowa oraz niska bariera językowa to najważniejsze powody, dla których Ukraińcy decydują się na emigrację do Polski. Większość, bo aż 61% tych, którzy mieli doświadczenia pracy nad Wisłą, planuje powrót – tak wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service.

Działalność gospodarcza na Ukrainie - forma, planowane zmiany

Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej na Ukrainie, warto rozważyć, która z form jej prowadzenia będzie najbezpieczniejsza. Planowane zmiany w prawie ukraińskim mają ułatwić rejestrację zagranicznych podmiotów gospodarczych.

Jak rozliczyć nabycie lokalu mieszkalnego w celu udostępniania go pracownikom z Ukrainy

Porada dotyczy inwestycji w lokal mieszkalny i jego skutkami w podatku VAT.

Ukraińcy na polskim rynku pracy

Coraz więcej firm w Polsce zatrudnia pracowników z Ukrainy. Z najnowszego „Barometru Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2018” wynika, że 73% Ukraińców chce pracować w Polsce dłużej niż pół roku. Wydłużenia tego czasu oczekuje też 66% pracodawców.

Biznesowe partnerstwo wschodnie, czyli inwestycje polsko-ukraińskie - seminarium

17 maja 2017 roku w Warszawie odbędzie się seminarium „Ukraina w procesie przemian. Nowe perspektywy i wyzwania dla zagranicznych inwestorów” organizowane przez Rödl & Partner i Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą. Patronem medialnym seminarium jest Infor.pl. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 15 maja 2017 roku.

REKLAMA