REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Badania, Leki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

Pandemia i kryzys wzmocniły rynek badań internetowych. Branżę czekają wzrosty

W dobie wysokiej inflacji, cięć budżetowych i zmieniających się trendów konsumenckich metoda CAWI (badanie internetowe) staje się mocno konkurencyjna wśród innych technik badawczych. W praktyce może okazać się 4-krotnie tańsza od wywiadów telefonicznych i 8-krotnie mniej kosztowna od badania face to face.

Leki bez recepty coraz bardziej popularne. W sprzedaży pomaga technologia

Leków bez recepty będzie coraz więcej. Prognozy pokazują, że globalny rynek preparatów OTC (Over The Counter) będzie rósł średnio o 7 proc. rocznie przez najbliższe 8 lat. Przychody ze sprzedaży mają wzrosnąć z blisko 130 mld dolarów w 2022 roku do prawie 238,5 mld dolarów w roku 2031. 

Program Horyzont Europa – jak uzyskać dotacje na badania naukowe z UE

Program Horyzont Europa umożliwia uzyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej na badania naukowe i innowacje. W jakiej wysokości? Jakie są zasady ubiegania się o nie?

REKLAMA

Prof. Barczyk: amantadyna jak placebo w leczeniu COVID-19

W leczeniu w szpitalu pacjentów we wczesnej fazie z umiarkowanym bądź ciężkim COVID-em nie ma różnic między stosowaniem placebo i amantadyny – powiedział 11 lutego 2022 r. podczas konferencji prasowej prof. Adam Barczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Poinformował też, że zwrócił się do prezesa Agencji Badań Medycznych o zaprzestanie rekrutacji pacjentów i zakończenie badania.

Jaki będzie 2022 r.? Firmy mają obawy [BADANIE]

Niewiele jest firm, które patrzą z optymizmem na 2022 rok. Tak wynika z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Czego obawiają się przedsiębiorstwa MŚP?

Sieć Badawcza Łukasiewicz podsumowuje 2 lata działalności na rzecz innowacji

Powstanie Łukasiewicza zmieniło krajobraz innowacyjności Polski. Przez 2 lata stworzono blisko 400 dodatkowych ofert dla biznesu na badania, produkty i usługi.

Badania konsumentów, czyli jak poprawić Customer Experience?

Customer Experience jest jedną z najważniejszych części składowych relacji na linii marka - klient. Dzięki odpowiedniej strategii CX można pozytywnie wpłynąć na doświadczenia odbiorców marki oraz budować ich lojalność. Jednym z niezbędnych do tego narzędzi są badania konsumentów, które mogą dostarczyć wielu przydatnych informacji.

REKLAMA

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do projektu „Przywództwo w trybie COVID-19”

Projekt "Przywództwo w trybie COVID-19" jest w całości poświęcony liderom i liderkom i temu, w jaki sposób radzą sobie w czasach pandemii. Sprawdź, kto może wziąć udział w projekcie? Jak się zgłosić?

Trwa nabór wniosków do "Badań na rynek"

Tylko do 17 lutego można składać wnioski do projektu "Badania na rynek". Kto może ubiegać się o dotację? Ile wsparcia można otrzymać?

Konkurs dla młodych naukowców o środki na projekty badawcze

Kolejny konkurs dla młodych naukowców został ogłoszony przez NCBR. Tym razem można aplikować o środki na autorskie projekty badawcze.

Rusza konkurs INFRASTARt dla firm badawczych

Konkurs INFRASTARt dotyczy wsparcia utrzymania infrastruktury B+R zbudowanej lub przebudowanej dzięki realizacji projektów w ramach II priorytetu POIG.

Ruszają dotacje dla zespołów badawczych - granty NAWA

Granty Interwencyjne NAWA to najnowszy program działającej od trzech lat Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej podległej MNiSW. Celem konkursu jest wspieranie współpracy międzynarodowej zespołów badawczych lub mobilności międzynarodowej naukowców.

5 mln euro na projekty badawcze dla kobiet - jakie je otrzymać?

W sumie 5 mln euro na realizację projektów badawczych, kierowanych przez kobiety w obszarze nauk technicznych, przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w nowej edycji konkursu Small Grant Scheme.

Zarządzanie apteką - system PLMVS

Korzystanie z systemu PLMVS jest obowiązkowe, tym niemniej niesie ono za sobą szereg korzyści – nie tylko dla pacjenta, lecz również właścicieli aptek i farmaceutów. Jak efektywnie wykorzystywać gromadzone przez niego dane w codziennej pracy? Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL) radzi, w jaki sposób wykorzystać system PLMVS do zarządzania w aptece.

DNA podstawą do innowacyjnej usługi

Rewolucyjne rozwiązanie w zakresie spersonalizowanej profilaktyki zdrowia. Polska firma stworzyła innowacyjną usługę opartą o wyniki badań genetycznych. To narzędzie, dzięki któremu będzie można zminimalizować ryzyko wystąpienia wielu chorób i cieszyć się zdrowym, aktywnym życiem.

Niskie tempo wykorzystywania funduszy Unii Europejskiej na badania i rozwój 2019

Fundusze z UE na B+R są wykorzystywane bardzo wolno. Czy przyczyną tego stanu rzeczy jest nadmierna biurokracja?

Konkursy z Funduszy Europejskich dla przedsiębiorców w sierpniu 2018 r.

W sierpniu 2018 r. otwiera się wiele nowych konkursów. Przedsiębiorcy będą mogli pozyskać fundusze unijne m.in. na badania i rozwój. Sprawdź aktualne nabory.

Zmiany w sektorze farmaceutycznym

Wsparcie biotechnologii i rozwoju branży farmaceutycznej to priorytety Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, bo to napędza innowacyjność gospodarki – podkreśla minister Jadwiga Emilewicz. Temu służyć ma m.in. ogłoszony program akceleracyjny i zamiar uruchomienia hubu biotechnologicznego. W planach jest także zmiana systemu refundacji.

Ulga na badania i rozwój w 2018 r.

Firmy prowadzące działalność badawczo-rozwojową mogą korzystać z ulgi na badania i rozwój. Od 2018 r. jest to jeszcze korzystniejsze. Wydatki kwalifikowane można odliczać w 100 proc. ich wartości. Już co czwarta firma chce skorzystać z ulgi na badania i rozwój za 2018 rok. To znacznie więcej niż w ostatnich latach. Za rok podatkowy 2017 z odliczenia skorzystało tylko 9 proc. firm.

Jak ewidencjonować w pkpir wydatki na działalność badawczo-rozwojową

Od lutego 2018 r. rozpocząłem prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej. Jakie wydatki związane z tą działalnością i w jaki sposób mogę ewidencjonować w pkpir?

Będą zmiany w refundacji leków?

Ministerstwo zdrowia pracuje nad nowelizacją ustawy refundacyjnej. Mogą na niej ucierpieć polscy producenci leków.

Sytuacja prawna podmiotów w badaniach klinicznych

Pozycję sponsora, badacza, uczestnika, CRO i innych podmiotów w badaniach klinicznych w Polsce na gruncie polskiego Prawa farmaceutycznego i przepisów unijnych, przedstawia Anna Bednarska, prawnik z kancelarii KG LEGAL Kiełtyka Gładkowski Sp.p z siedzibą w Krakowie.

Prawo badań klinicznych w Polsce

Polska to, według powszechnie dostępnych szacunków, blisko miliardowy rynek badań klinicznych, co w skali świata daje 3%-owy udział. Te liczby wskazują kierunek rozwoju polskiego sektora rynku zdrowia. Artykuł ukazuje badania kliniczne w świetle polskiego Prawa Farmaceutycznego.

Nowa ustawa refundacyjna od 2017 r.

Trwają prace nad zmianami w ustawie refundacyjnej, której celem jest poprawienie sytuacji osób cierpiących na bardzo rzadkie choroby a także rozwój badań klinicznych. Nowa ustawa refundacyjna ma wejść w życie pod koniec 2017 r.

Fundusze europejskie dla firm na badania i rozwój 2016/2017

W obecnej perspektywie finansowej UE (2014-2020) największy nacisk został położony na badania i rozwój a także na wdrożenie ich wyników w firmach. Podstawowym źródłem funduszy na te cele jest Program Inteligentny Rozwój, ale również w regionalnych programów operacyjnych zaplanowano dofinansowanie BR i wdrożeń. Konkursy dla zainteresowanych przedsiębiorców już trwają.

Pierwszy konkurs w ramach działania 1.2 Sektorowe programy B+R, PO IR 2014-2020

Programy sektorowe mają na celu finansowanie prac B+R w przedsiębiorstwach, utworzone jako odpowiedź na potrzeby przedstawicieli środowiska prowadzących działalność w danej branży. Podmioty uprawnione o ubieganie się o wsparcie to przedsiębiorcy i konsorcja przedsiębiorstw (co najmniej dwa przedsiębiorstwa). Wnioski o dofinansowanie w ramach pierwszego konkursu można składać w terminie od 1 lutego do 1 marca 2016 r.

Hurtowy obrót produktami leczniczymi zakazany dla aptek

Naczelny Sąd Administracyjny w swoim wyroku z dnia 22 maja 2014 r. potwierdził niedopuszczalność prowadzenia hurtowego obrotu produktami leczniczymi przez aptekę.

Obowiązkowe badania lekarskie w firmie

Pracodawca zobowiązany jest sfinansować obowiązkowe badania lekarskie wszystkich pracowników, bez względu na rodzaj zajmowanego stanowiska bądź wykonywanej pracy. Badania wstępne obejmują wszystkich pracowników przyjmowanych do pracy, a badania okresowe – w trakcie trwania zatrudnienia. Co warto wiedzieć o badaniach?

Kiedy wysłać pracownika na badania kontrolne?

Kontrolnym badaniom lekarskim podlega pracownik, którego niezdolność do pracy z powodu choroby trwała dłużej niż 30 dni. Pracodawca ma obowiązek pokryć koszty badań profilaktycznych pracowników, a ponadto musi zwrócić koszty podróży pracownika w razie przejazdu na badania profilaktyczne do innej miejscowości.

REKLAMA