REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwszy konkurs w ramach działania 1.2 Sektorowe programy B+R, PO IR 2014-2020

Na początku lutego startuje pierwszy konkurs w ramach działania 1.2 Sektorowe programy B+R, PO IR 2014-2020 /Fot. Fotolia
Na początku lutego startuje pierwszy konkurs w ramach działania 1.2 Sektorowe programy B+R, PO IR 2014-2020 /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Programy sektorowe mają na celu finansowanie prac B+R w przedsiębiorstwach, utworzone jako odpowiedź na potrzeby przedstawicieli środowiska prowadzących działalność w danej branży. Podmioty uprawnione o ubieganie się o wsparcie to przedsiębiorcy i konsorcja przedsiębiorstw (co najmniej dwa przedsiębiorstwa). Wnioski o dofinansowanie w ramach pierwszego konkursu można składać w terminie od 1 lutego do 1 marca 2016 r.

REKLAMA

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w grudniu ubiegłego roku, tj. 18 grudnia ogłosiło konkurs INNOCHEM w ramach sektorowych programów B+R, dedykowanego do branży chemicznej. W ramach konkursu możliwe będzie dofinansowanie projektów wpisujących się w poniższe obszary tematyczne oraz obszary horyzontalne:

 • Pozyskiwanie surowca (pozyskiwanie surowca i uzdatnianie alternatywnych surowców),
 • Wytwarzanie produktów podstawowych (np. rafinacja ropy naftowej i jej produkty, nawozy),
 • Wytwarzanie produktów specjalistycznych (np. tworzywa konstrukcyjne i dodatki wspomagające, środki ochrony roślin i produkty biobójcze),

Nowe technologie (np. zielona chemia, technologie materiałów hybrydowych i kompozytowych).

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową (B+R)

Obszary horyzontalne:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • Optymalizacja prowadzonych procesów,
 • Niskoemisyjne technologie wytwórcze.

Minimalna wartość projektu to 1 mln PLN, a maksymalna 20 mln PLN.

Wnioski o dofinansowanie będzie można składać w terminie od 1 lutego 2016 r. do 1 marca 2016 r.

Kolejny konkurs w ramach działania 1.2 Sektorowe programy B+R jest dedykowany branży odzieżowo-tekstylnej i otrzyma 200 milionów złotych na badania i rozwój. Celem programu INNOTEXTILE jest zwiększenie konkurencyjności polskiego sektora włókienniczego, poprzez wspieranie innowacji produktowych i technologicznych. 

Do głównych obszarów badawczych ujętych w programie należą:

 • Zrównoważony rynek surowców dla przemysłu włókienniczego,
 • Proekologiczne technologie włókiennicze,
 • Innowacyjne technologie kompozytów opartych na włóknach i wyrobach włókienniczych,
 • Innowacyjne funkcjonalne wyroby włókiennicze,
 • Innowacyjne wyroby tekstroniczne,
 • Innowacyjne technologie wyrobów odzieżowych i konfekcjonowanych wyrobów specjalnych.
 • Rozwój nowoczesnych systemów informatycznych dla celów projektowania, produkcji i dystrybucji wyrobów włókienniczych.

Termin ogłoszenia konkursu planowany jest na 15 marca br.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm (książka)


*Premia – jest to możliwość zwiększenia poziomu pomocy publicznej jeżeli wnioskodawca przewiduje szerokie rozpowszechnianie wyników projektu: na konferencjach naukowych
i technicznych, za pośrednictwem publikacji, ogólnodostępnych baz bądź oprogramowania bezpłatnego czy otwartego lub gdy projekt obejmuje skuteczną współpracę co najmniej między dwoma niepowiązanymi ze sobą przedsiębiorcami.

Ulga podatkowa na innowacje i ułatwienia w zakładaniu spółek celowych w 2016 r.

Jeszcze w tym roku, na przełomie II i III kwartału planowany jest konkurs skierowany do branży systemów bezzałogowych  - INNOSBZ – program skierowany na prace badawcze dotyczące systemów bezzałogowych o przeznaczeniu cywilnym. W ramach programu wsparcie będzie przeznaczone na rozwój i produkcję:

 • systemów awioniki,
 • systemów łączności bezprzewodowej,
 • sensorów awionicznych, sensorów obserwacyjnych (kamery, kamery termowizyjne, radary, systemy rozpoznania radioelektronicznego, systemy detekcji skażeń),
 • platform bezzałogowych,
 • napędów platform bezzałogowych,
 • systemów logistyki i wsparcia technicznego.

To nie koniec planowanych naborów w ramach programów ukierunkowanych na rozwój przedsiębiorstw z danej gałęzi polskiej gospodarki. Jest już lista kolejnych zaakceptowanych programów, w ramach których możliwe będzie wsparcie prac B+R takie jak:

 1. innowacyjne tabory szynowe do przewozów pasażerskich, towarowych
  i specjalizowanych,
 2. gry wideo,
 3. przemysł stalowy,
 4. przemysł elektroenergetyczny,
 5. przemysł motoryzacyjny,
 6. inteligentne urządzenia i systemy do generacji energii oraz zarządzania systemami i elementami energetyki rozproszonej lub rozsianej.

Autorzy:

Zespół Doradztwa Europejskiego Accreo

Aurelia Pankiewicz, Manager

Karolina Superson, Starszy Konsultant

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  ESG jako klucz do zrównoważonego biznesu

  W czasach, gdzie zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna stają się kluczowymi determinantami sukcesu przedsiębiorstw, Beata Drzazga założyciel BetaMed SA i inicjator wielu projektów zarówno w kraju, jak i za granicą, dzieli się swoim doświadczeniem i przemyśleniami na temat wprowadzania zasad ESG (Environmental, Social, and Governance) w praktyce biznesowej.

  Przedsiębiorcy lepiej oceniają koniunkturę więc śmielej kupują samochody. W 2024 r. wróciła niechęć do elektryków

  W 2024 roku zakupem samochodu zainteresowany jest co czwarty przedsiębiorca. To podobnie jak przed dwunastoma miesiącami. Wynik w 2024 r. może być w rzeczywistości jeszcze lepszy, ponieważ 16 proc. ankietowanych nie umiało na etapie badania jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o zamiar zakupu samochodu.

  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  REKLAMA

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  Aplikacje chmurowe ułatwiają pracę firmom, ale i ściągają na nie niebezpieczeństwa, których menadżerowie najczęściej nie są świadomi

  Wszechobecne aplikacje chmurowe pozwalają firmie z Warszawy bez wysiłku współpracować z zespołem z Londynie, organizując spotkania wideo, podczas których analizuje się dane, a nawet realizować skomplikowane zadania związane z zarządzaniem projektami. 

  Produkcja piwa w Polsce zmalała, ale wciąż jesteśmy w czołówce w UE. Rekordową ilość piwa produkują... Niemcy

  Produkcja piwa w Polsce zmalała. Pomiędzy 2022 a 2023 r. spadła o 2 mln hl. Wzrosły koszty produkcji, więc przedsiębiorcy szukają oszczędności. 

  REKLAMA

  Czy wkrótce biznes przeniesie się w kosmos? Już teraz można odbyć turystyczny lot na orbitę

  Niezwykły postęp technologiczny, którego świadkami jesteśmy rozbudza wyobraźnię o eksploracji kosmosu. Czy już wkrótce biznes przeniesie się w przestrzeń międzygwiezdną? Czy przemysł kosmiczny stanie się domeną prywatną? 

  Kupujesz włoskie produkty? Patrz na certyfikaty! Włoska żywność jest wśród najczęściej podrabianych na świecie

  Czym jest "italian sounding"? To produkty, które udają włoskie, ale tak naprawdę nie są z Włoch. Kraj ten jest liderem w certyfikacji żywności, ale jednocześnie włoskie produkty należą do grona najczęściej podrabianych na świecie. 

  REKLAMA