REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwszy konkurs w ramach działania 1.2 Sektorowe programy B+R, PO IR 2014-2020

Na początku lutego startuje pierwszy konkurs w ramach działania 1.2 Sektorowe programy B+R, PO IR 2014-2020 /Fot. Fotolia
Na początku lutego startuje pierwszy konkurs w ramach działania 1.2 Sektorowe programy B+R, PO IR 2014-2020 /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Programy sektorowe mają na celu finansowanie prac B+R w przedsiębiorstwach, utworzone jako odpowiedź na potrzeby przedstawicieli środowiska prowadzących działalność w danej branży. Podmioty uprawnione o ubieganie się o wsparcie to przedsiębiorcy i konsorcja przedsiębiorstw (co najmniej dwa przedsiębiorstwa). Wnioski o dofinansowanie w ramach pierwszego konkursu można składać w terminie od 1 lutego do 1 marca 2016 r.

REKLAMA

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w grudniu ubiegłego roku, tj. 18 grudnia ogłosiło konkurs INNOCHEM w ramach sektorowych programów B+R, dedykowanego do branży chemicznej. W ramach konkursu możliwe będzie dofinansowanie projektów wpisujących się w poniższe obszary tematyczne oraz obszary horyzontalne:

  • Pozyskiwanie surowca (pozyskiwanie surowca i uzdatnianie alternatywnych surowców),
  • Wytwarzanie produktów podstawowych (np. rafinacja ropy naftowej i jej produkty, nawozy),
  • Wytwarzanie produktów specjalistycznych (np. tworzywa konstrukcyjne i dodatki wspomagające, środki ochrony roślin i produkty biobójcze),

Nowe technologie (np. zielona chemia, technologie materiałów hybrydowych i kompozytowych).

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową (B+R)

Obszary horyzontalne:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Optymalizacja prowadzonych procesów,
  • Niskoemisyjne technologie wytwórcze.

Minimalna wartość projektu to 1 mln PLN, a maksymalna 20 mln PLN.

Wnioski o dofinansowanie będzie można składać w terminie od 1 lutego 2016 r. do 1 marca 2016 r.

Kolejny konkurs w ramach działania 1.2 Sektorowe programy B+R jest dedykowany branży odzieżowo-tekstylnej i otrzyma 200 milionów złotych na badania i rozwój. Celem programu INNOTEXTILE jest zwiększenie konkurencyjności polskiego sektora włókienniczego, poprzez wspieranie innowacji produktowych i technologicznych. 

Do głównych obszarów badawczych ujętych w programie należą:

  • Zrównoważony rynek surowców dla przemysłu włókienniczego,
  • Proekologiczne technologie włókiennicze,
  • Innowacyjne technologie kompozytów opartych na włóknach i wyrobach włókienniczych,
  • Innowacyjne funkcjonalne wyroby włókiennicze,
  • Innowacyjne wyroby tekstroniczne,
  • Innowacyjne technologie wyrobów odzieżowych i konfekcjonowanych wyrobów specjalnych.
  • Rozwój nowoczesnych systemów informatycznych dla celów projektowania, produkcji i dystrybucji wyrobów włókienniczych.

Termin ogłoszenia konkursu planowany jest na 15 marca br.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm (książka)


*Premia – jest to możliwość zwiększenia poziomu pomocy publicznej jeżeli wnioskodawca przewiduje szerokie rozpowszechnianie wyników projektu: na konferencjach naukowych
i technicznych, za pośrednictwem publikacji, ogólnodostępnych baz bądź oprogramowania bezpłatnego czy otwartego lub gdy projekt obejmuje skuteczną współpracę co najmniej między dwoma niepowiązanymi ze sobą przedsiębiorcami.

Ulga podatkowa na innowacje i ułatwienia w zakładaniu spółek celowych w 2016 r.

Jeszcze w tym roku, na przełomie II i III kwartału planowany jest konkurs skierowany do branży systemów bezzałogowych  - INNOSBZ – program skierowany na prace badawcze dotyczące systemów bezzałogowych o przeznaczeniu cywilnym. W ramach programu wsparcie będzie przeznaczone na rozwój i produkcję:

  • systemów awioniki,
  • systemów łączności bezprzewodowej,
  • sensorów awionicznych, sensorów obserwacyjnych (kamery, kamery termowizyjne, radary, systemy rozpoznania radioelektronicznego, systemy detekcji skażeń),
  • platform bezzałogowych,
  • napędów platform bezzałogowych,
  • systemów logistyki i wsparcia technicznego.

To nie koniec planowanych naborów w ramach programów ukierunkowanych na rozwój przedsiębiorstw z danej gałęzi polskiej gospodarki. Jest już lista kolejnych zaakceptowanych programów, w ramach których możliwe będzie wsparcie prac B+R takie jak:

  1. innowacyjne tabory szynowe do przewozów pasażerskich, towarowych
    i specjalizowanych,
  2. gry wideo,
  3. przemysł stalowy,
  4. przemysł elektroenergetyczny,
  5. przemysł motoryzacyjny,
  6. inteligentne urządzenia i systemy do generacji energii oraz zarządzania systemami i elementami energetyki rozproszonej lub rozsianej.

Autorzy:

Zespół Doradztwa Europejskiego Accreo

Aurelia Pankiewicz, Manager

Karolina Superson, Starszy Konsultant

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA