REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
pomoc w rozwiązaniu konfliktu w firmie, motywacja pracowników / Fot. Fotolia
pomoc w rozwiązaniu konfliktu w firmie, motywacja pracowników / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W każdym zespole pracowniczym mogą pojawiać się konflikty o charakterze interpersonalnym niekoniecznie wśród samych pracowników, ale również na szczeblu zarządzającym. Warto zastosować nowatorskie rozwiązania ułatwiające prawidłową komunikację w firmie, do których należy coaching.

Coraz częściej korporacje podejmują się innowacyjnych rozwiązań zmierzających do załagodzenia istniejących konfliktów w firmie. Coaching jest popularną metodą stosowaną wśród przedsiębiorców, która charakteryzuje się wspomaganiem rozwoju pracowników i zwiększaniem ich wydajności. Coach (trener/szef) stara się ukierunkować swoich podwładnych bądź osoby zarządzające na właściwą politykę wewnętrzną firmy przy okazji poprawiając ich samopoczucie oraz jakość wykonywanej pracy. Większe firmy często decydują się na zatrudnienie coacha z zewnątrz, który będzie mógł podzielić się własnym doświadczeniem zawodowym i wiedzą w zakresie zarządzania firmy.

REKLAMA

Dla kogo coaching?

Przy stosowaniu zasad coachingu należy mieć na uwadze, iż nie każda osoba może zostać poddana takiemu szkolenia. Jednakże ważną cechą tego szkolenia jest to, iż nie jest ryzykowne i nie niesie za sobą negatywnych skutków. Wobec tego nie jest konieczne wprowadzanie zmian w sposobie zarządzania firmą na zewnątrz, ważne jest zatem ustabilizowanie spraw wewnątrz firmy. Dodatkowo coaching nie jest stosowany tylko w stosunku do młodych pracowników bądź o krótkim stażu pracy u danego przedsiębiorcy. Taki sposób szkolenia przystosowany jest dla wszystkich pracowników, a przy jego stosowaniu należy wybrać odpowiednią metodę. Przykładowo szkolenie pracownika początkującego będzie ukierunkowane wsparcie merytoryczne w pracy, motywację i udzielanie pomocy. W przypadku pracownika o długoletnim stażu może nastąpić spadek zaangażowania w sprawy firmy, więc konieczne będzie poszukiwanie takich rozwiązań, które pomogą mu na nowo zaangażować się w działalność przedsiębiorstwa (np. stosowanie wyróżnień lub gratyfikacji).

Zobacz też: Coaching dla młodych

Pomoc w rozwiązywaniu konfliktów

Konflikt w firmie może pojawić się zarówno na płaszczyźnie pracowniczej jak i zarządzającej, co często prowadzi do powstania złej atmosfery w pracy objawiającą się spadkiem zaangażowania innych pracowników lub pogłębiania się konfliktu na innych płaszczyznach. Coaching pomaga nabrać dystansu oraz pomaga w szukaniu źródeł zaistnienia takiej sytuacji. Ważne jest stworzenie pracownikom lub dyrektorom możliwość znalezienia przyczyny powstania konfliktu poprzez odpowiednio zadawane pytania. W ramach coachingu pracownicy mogą samodzielnie znaleźć skuteczne rozwiązanie. Głównym celem tego szkolenia jest zrozumienie zaistniałej sytuacji, wysłuchanie wszystkich stron bez stosowanych często metod podkreślania błędów, co prowadzi do pogłębienia konfliktu.

Motywacja pracowników

Osoby zarządzające firmą podejmują działania, które mają na celu motywowanie pracowników do pracy, w tym pochwały, pieniężne gratyfikacje lub rozmowy. Ważne jest, aby przedsiębiorcy kontrolowali zachowania swoich pracowników oraz ocenianie ich, jednak z zastrzeżeniem, że najgorszą formą kontroli jest krytykowanie zamiast przeprowadzenie rozmowy, która da pracownikowi możliwość zrozumienia własnego zachowania. Coach powinien kierować swoją firmą tak umiejętnie, aby nie tworzyć złej atmosfery i zarządzaniem nie powodować konfliktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Coaching za pomocą pytań

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA