REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zadawanie pytań a coaching.
Zadawanie pytań a coaching.

REKLAMA

REKLAMA

Nieporozumienia i nieklejąca się dyskusja często może mieć przyczynę w nieodpowiednio stawianych pytaniach. Trafnie zadane pytanie może rozjaśnić dyskusję i załagodzić nieporozumienia.

Jaki efekt niesie za sobą zadanie celnego pytania, odnoszące się do sedna sprawy? Na pewno ukierunkowanie dyskusji i sprowadzenie jej na właściwe tory. Takie pytanie ma czasem większą wartość, niż podsumowanie pomysłów czy wyrażenie opinii. Mimo to wielu z nas wkłada więcej energii w tworzenie koncepcji, poglądów i wyjaśnianie jak sprawa wygląda z naszej perspektywy. Powinniśmy pamiętać ze dobrze sformułowane i zadane w odpowiednim momencie pytanie może otworzyć wiele drzwi.

REKLAMA

Cechy trafnego pytania

Gdy mówimy o coachingu, trafne pytanie może być dla osoby szkolonej wskazówką w zrozumieniu trudnej kwestii. Pozytywne efekty uzyskamy wtedy, gdy będziemy - zadając pytania - zachęcać do samodzielnego myślenia,  a nie bezwiednego przyswajania treści. Należy skupić się na tym, aby osoba coachowana sama rozwiązała problem. Jakie są zatem cechy trafnego pytania? Po pierwsze prostota, po drugie jasno określony cel, a po trzecie sugestywność. Stawiane pytanie powinno wpływać na sposób myślenia i uczenia się, jednocześnie niczego nie narzucając.

Prostota

REKLAMA

Dobrze sformułowane pytanie gwarantuje uzyskanie trafnej i jasnej odpowiedzi. Chodzi o to, aby nie trwonić energii naszego słuchacza zadając mu skomplikowane zagadki.  Pytanie nie powinno być długie, wielokrotnie złożone, dotykające wielu kwestii na raz, a przede wszystkim nie powinno sugerować odpowiedzi. Tak więc, zamiast pytać: „Jakie problemy i komplikacje doprowadziły nas do obecnego położenia w tej sytuacji?”, wystarczy  zastosować prostszą wersję: „Co jest tego przyczyną?”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lepiej też wcześniej zastanowić się, o co chcemy spytać. Często zdarza się, że osoba obudowuje swoją wypowiedź w „strategię”, nie zadaje konkretnego pytania lub koncepcja jej pytania zmienia się w trakcie wywodu. Przez takie sytuacje właściwy cel dyskusji gubi się w natłoku niepotrzebnej treści. Proste pytania nie wprowadzają zawiłości, dzięki czemu dają lepsze efekty w rozmowach coachingowych.

Zobacz: Coach i menedżer w jednej osobie

Cel

REKLAMA

Jedną z cech dobrego pytania jest również precyzyjnie określony cel i kierunek. Celem może być zarówno zdobycie informacji, jak i zmotywowanie do działania. W coachingu ważne są te pytania, które pozwalają osobie szkolonej osiągnąć konkretne postępy. Skuteczny coach posiada umiejętność konsekwentnego zadawania otwartych pytań, na które nie da się odpowiedzieć zdawkowym tak lub nie. Pytania otwarte zaczynają się zazwyczaj od słów: kto, kiedy, dlaczego, co, jaki, gdzie. Nie są one nastawione na konkretne odpowiedzi, pozwalają więc osobie pytanej na kreatywność. Warto pamiętać, że coaching ma zmotywować osobę do samodzielnego działania i myślenia. 

Zadawanie zamkniętych pytań może okazać się dla nas pułapką. Nie ograniczajmy możliwości osoby coachowanej naprowadzając ją na właściwe rozwiązania -  eliminujemy w ten sposób możliwość wykazania się i zaangażowania słuchacza. Celem coachingu jest zwiększenie samodzielności, a nie sugerowanie odpowiedzi, która jest dla nas satysfakcjonująca.

Konkretne pytania

Zdarza się, że osoby „blokują się” w pokonywaniu problemów. W takiej sytuacji dobrze jest przekierować ich energię z opisywania i usprawiedliwiania problemu, na bardziej konstruktywne myślenie. Należy zadać mocne pytanie, które potwierdzi istnienie problemu lub wyzwania, ale zasygnalizuje również możliwość jego pomyślnego rozwiązania. Dzięki temu atmosfera stanie się bardziej optymistyczna, a my skupimy się na rozwiązaniu danej kwestii.

W pracy zdarza się słyszeć skargi i niezadowolenie. Nasze narodowe tendencje do  narzekania sprawiają, że wydaje nam się, iż znaleźliśmy się w sytuacji  bez wyjścia i nie da się rozwiązać naszego problemu. Wartość lidera, szefa czy coacha zależy od umiejętności stwarzania poczucia, które pozwoli uwierzyć pracownikowi, że każdy problem można rozwiązać. Warto zatem zaoferować wsparcie swoim podwładnym we wdrażaniu pozytywnego rozwiązania.

Podsumowując, skuteczne zdawanie pytań w przypadku coachingu  prowokuje do wartościowych przemyśleń, pomaga zrozumieć sytuację i pozwala podejmować właściwe decyzje. Pytania powinny być formułowane jasno i mieć określony cel, ponieważ osoby coachowane zyskują dzięki temu możliwość dawania kreatywnych i efektywnych odpowiedzi. Na koniec warto pamiętać, że zadawanie otwartych pytań, to jednocześnie zadawanie skutecznych pytań.

Zobacz serwis: Coaching

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA