REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Coaching dla młodych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Coach, Coaching, Szkolenia, fot. Fotolia
Coach, Coaching, Szkolenia, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ciągłe poszerzanie swojej wiedzy, rywalizacja z innymi uczniami, trudny wybór zawodu, brak akceptacji rówieśników. Z tymi problemami musi borykać się młodzież, wkraczając niepewnym krokiem w dorosłość. Coaching dla młodzieży stara się pomóc im w tych najtrudniejszych życiowych wyborach, pomagając w dążeniu do spełnienia w samorealizacji.

Częstym powodem niepowodzeń młodego człowieka jest poczucie ograniczeń, które nie pozwalają mu na stawianie sobie celów, czy rozwijanie talentów. Brak wiary w siebie jest przyczyną poczucia, że do niczego się nie nadaje. Poza tym nie trzeba przecież dogłębnie wyjaśniać, że dla licealisty zrozumienie i akceptacja ze strony jego środowiska jest najważniejszym motorem do działania lub wręcz przeciwnie - do porażki. Swoiste przeglądanie się w rówieśnikach jak w lustrze, w skrajnych przypadkach może prowadzić do patologii, która ciągnie na dno, a to przecież dopiero początek wyboistej drogi życia. Wyrwanie się z ram wiecznego oglądania się na innych jest drogą do sukcesu, jakim jest stworzenie siebie od nowa - bardziej odważnego, znającego swoją wartość i w końcu - świadomie planującego przyszłość.

REKLAMA

Kto pyta - nie błądzi

Ośrodki szkolenia osobistego dla młodzieży mają nieco inny program niż placówki kierowane do osób dorosłych. Przede wszystkim skupiają się na zadawaniu pytań, na które uczeń powinien spróbować odpowiedzieć. Pytania krążą przeważnie wokół tematu egzystencji. Co w życiu jest dla mnie naprawdę ważne? Jakie życiowe cele mną kierują? Na ile jestem siebie świadomy? Jakie cechy są moją zaletą, a jakie wadą? I wiele podobnych. To trudne pytania dla młodej osoby, w momencie gdy kształtuje się jej osobowość. Kiedy jesteśmy starsi, wyrabiamy sobie pogląd na wszelakie kwestie. Motywujemy to tzw. doświadczeniem życiowym. Trudno nam potem zmienić podejście do czegoś, co w naszym mniemaniu zawsze się sprawdzało. Boimy się nowych decyzji, odmiennych od tych, które podejmowaliśmy od zawsze. Problem polega jednak na tym, że takie postrzeganie świata blokuje nas przed nowymi doświadczeniami, które potrafią nas wzbogacić i czegoś nauczyć. A młody człowiek jest przecież bardzo chłonny i stara się eksperymentować. Z kolei nam, starszym - warto czasem odświeżyć światopogląd i spojrzeć młodszym okiem.

Zobacz serwis: Zarządzanie

„Niezadowolenie z siebie to podstawa każdego prawdziwego talentu”

Bardzo krzywdzącym przejawem dyskryminacji w grupie jest twierdzenie, że ktoś do niczego się nie nadaje, że nie ma żadnych ciekawych zdolności. Jest to krzywdzące tym bardziej, że kieruje się to stwierdzenie do osób szukających dopiero swojego potencjału. Od tego sformułowania do zamknięcia się w sobie(i uwierzenia, że naprawdę nie ma się nic do zaoferowania) przebiega bardzo cienka granica. Zadaniem coacha jest poznanie talentów młodego klienta poprzez szeroki wywiad. Osoba często wstydzi się swojego hobby, uważając, iż jest niegodne uwagi, bo przecież istnieją w tej dziedzinie lepsi. To kolejna blokada do przezwyciężenia. Trzeba pokonać strach i pokazać szerszemu gronu, chociażby rodzinie, autorskich dokonań tego skromnego osobnika, co znacznie może pomóc w odbudowaniu jego poczucia wartości. To bardzo kreatywna droga do wyjścia z cienia i nawiązania szerszej komunikacji z otoczeniem. Samo przekonanie kogoś, że jest w czymś świetny nie załatwia do końca sprawy. Znalezienie odpowiedniej motywacji i inspiracji do rozwoju powoduje ciągłe podnoszenie poprzeczki, rozszerzanie obszarów talentu. Można to osiągnąć poprzez pokazanie młodemu człowiekowi autorytetów w danej dziedzinie, którą sam się zajmuje, a dzięki którym pozna swoje nowe możliwości.

Myślę, więc jestem

Uczenie się powinno być dla młodego ucznia czymś tak oczywistym jak zjedzenie codziennie pożywnego śniadania przed rozpoczęciem szkoły. Ale niestety nie zawsze tak jest. Nauka czasem sprawia rozgoryczenie, zwłaszcza ta, której nie potrafimy za nic w świecie przyswoić. Aby zwiększyć efektywność nauki, trzeba opracować strategie uczenia się, które dla każdego znaczą co innego. Modele myślowe u każdego funkcjonują w inny sposób. To, co dla kogoś jest łatwo przyswajalną wiedzą, jak chociażby logiczne myślenie w matematyce, dla humanisty będzie kompletną abstrakcją. To dość ciężki proces, niejednokrotnie polega na współpracy z korepetytorem. Efektywnie można jednak pracować nad szybszym i bardziej owocnym uczeniem się. Aby wiedza była łatwiej przyswajalna, a pamięć nie płatała figlów, coach daje wskazówki pomocne w trakcie nauki. Polegają one na skupieniu swojej uwagi w konkretnych miejscach, kiedy się uczymy, dla lepszego zapamiętywania. Pracujący z młodym człowiekiem coach proponuje różnego rodzaju techniki pamięciowe, uczy nie poddawania się, kiedy jakieś zadanie nie wychodzi. Taka współpraca może również zminimalizować uczucie stresu związanego z nauką. Spokojne podejście do chłonięcia wiedzy to gwarancja połowy sukcesu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Manager

Jak cię widzą, tak cię piszą

REKLAMA

Komunikacja interpersonalna to droga do niejednego sukcesu, w tym także zawodowego. Dobre porozumiewanie się z otoczeniem, sprawia, że jesteśmy rozumiani i rozumiemy innych. Młody człowiek spotyka w komunikacji barierę, której źródło tkwi głównie w nim. Źle zasygnalizowane potrzeby, niechlujność w wymowie, czy zbyt duża nieśmiałość - to główne problemy z komunikacją młodzieży. Trener uczy od początku zasad komunikowania. Przedstawia jej modele i style. Oczekuje od klienta spójności przekazu, asertywności w rozmowie. Może to śmieszne, ale tak naprawdę uczy komunikacji od podstaw, jak małego dziecka. Autoprezentacja to również podstawa w nauce o komunikowaniu. Jak się wtedy nie stresować? Jak zapanować nad postawą? Jak nie zapomnieć? Jak zakończyć przemowę sukcesem? Odpowiedzi na te pytania dostarcza coach.

Coaching dla młodych przede wszystkim uświadamia, jak ważne jest umiejętne zarządzanie własną osobą. I nie możemy liczyć tutaj na rodziców czy rówieśników. Mówiąc najprościej - trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i odważnie zacząć patrzeć w przyszłość. Ponadto należy dokonywać wyborów w zgodzie z własnym sumieniem i cierpliwie czekać na efekty.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA