REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać dobre szkolenie?

Edustacja.pl
Portal szkoleniowy
Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad własnymi potrzebami, odpowiedzieć sobie na pytanie Po co? Do czego konieczne jest mi to szkolenie, co chcę osiągnąć?
Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad własnymi potrzebami, odpowiedzieć sobie na pytanie Po co? Do czego konieczne jest mi to szkolenie, co chcę osiągnąć?

REKLAMA

REKLAMA

Każdy, kto chce pozostać konkurencyjny na rynku pracy, znaleźć nowe zatrudnienie bądź zmienić obecne na lepsze, powinien pamiętać o ustawicznym kształceniu w wybranych przez siebie dziedzinach.

To właśnie zaangażowanie w rozwój zawodowy powoduje naszą atrakcyjność dla obecnego bądź potencjalnego pracodawcy. Dawno skończyły się czasy, kiedy nauka kończyła się w szkole, a zawód wybrany na początku drogi pozostawał niezmienny aż do emerytury.

REKLAMA

Jaki z tego wniosek? Nauka to klucz do sukcesu! Każdy, kto decyduje się na podwyższanie swoich kwalifikacji staje przed trudnym zadaniem: jak wybrać szkolenie, na co zwrócić uwagę, co może być dla mnie istotne? Jest kilka czynników, o których warto pomyśleć, zanim zainwestujesz swój czas, pieniądze i zaangażowanie.

Moje potrzeby

Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad własnymi potrzebami, odpowiedzieć sobie na pytanie Po co? Do czego konieczne jest mi to szkolenie, co chcę osiągnąć? Czy wynika to z moich potrzeb rozwoju osobistego, zawodowego, zapotrzebowania firmy? Czy chcę podnieść swoje kwalifikacje związane z obecnie wykonywaną pracą czy też zdobyć nowe po to, by ją dopiero znaleźć? Jeśli wynika to z moich osobistych pobudek, z pewnością będę w stanie zaangażować więcej sił na realizację zadania, dlatego warto już na początku zastanowić się, jakie korzyści wynikną dla mnie.

Dostosowanie do potrzeb firmy

Wybierając szkolenie zgodnie z określonym zapotrzebowaniem miejsca pracy, mogę dość konkretnie określić tematykę i zakres, polepszyć obszary, w których słabiej funkcjonuję, zwrócić uwagę co potrzebne jest firmie, a co może jeszcze nie do końca opanowałem? Jeśli wynika to z potrzeb firmy dla której obecnie pracuję, może jest szansa na częściowy lub całkowity zwrot kosztów, urlop szkoleniowy etc?

Umiejętności własne

Znajomość siebie, zakresu swoich umiejętności, wad i zalet to podstawa dobrego funkcjonowania zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym. Dzięki temu wiem w czym jestem dobry, w czym świetny, który kawałek mogę polepszyć, z jakimi sytuacjami poradzę sobie bez problemu, gdzie będę potrzebować wsparcia. Jak to sprawdzić? Istnieją liczne testy, dostępne również w Internecie, dzięki którym mogę się lepiej określić. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Asystentka też ma szansę na awans

Można skorzystać z książek, jak na przykład „Teraz, odkryj swoje silne strony” (Marcus Buckingham, Donald O. Clifton, wydawnictwo MT Biznes, 2003). Autorzy stworzyli program, który pomaga odkrywać swoje talenty, przekształcać je w mocne strony i dzięki temu osiągać sukcesy. Kluczem do okrycia siebie jest dostępny on-line test Profil StrengthsFinder, po wypełnieniu którego mogę przyjrzeć się swoim cechom i nauczyć się, jak wykorzystywać je w codziennym życiu.

Praktyka i przydatność

To, co powinno wyróżniać dobre szkolenie to praktyczne przygotowanie uczestnika do wykorzystania nowo nabytych umiejętności. Czystej teorii można nauczyć się siedząc w domu z książek. Oczywiście czasami łatwiej jest posłuchać kogoś niż samemu zgłębiać tajniki wiedzy, ale ważne jest abym miał świadomość czy chcę szkolić się, czy raczej wysłuchać wykładu. Twórczość i kreatywność prowadzącego z pewnością ułatwi mi zapamiętanie treści, a możliwość przećwiczenia umiejętności w warunkach sztucznych umożliwi łatwiejsze zastosowanie ich w realnej sytuacji.

Prowadzący

Prowadzący szkolenie też ma ogromne znaczenie. Nie znaczy to, że za każdym razem musimy wybierać tylko znane nam nazwiska (dajmy też szansę tym mniej znanym!), ale na pewno nie zaszkodzi zapoznanie się z ich dotychczasowym dorobkiem oraz praktyką. Szkolenie poprowadzone przez niezbyt kompetentną osobę może zniechęcić zarówno do kolejnych kursów jak i do samej treści!

Treść i sposób prezentacji

Tutaj zbyt wiele mówić nie trzeba. Treść musi być dostosowana do szeroko rozumianych potrzeb (moich, firmy, rynku pracy). Warto dokładnie zapoznać się z planem szkolenia, ilością godzin przeznaczonych na kolejne moduły, stosunkiem teorii do praktyki, sposobem prezentacji. Warto pamiętać przy tym, że człowiek najlepiej zapamiętuje przekazywane treści, jeśli wykorzystuje przy tym wszystkie zmysły, nie tylko słuch, ale i wzrok, węch, dotyk. Dobrze wybierać takie szkolenia, w czasie których będę używać swojej wyobraźni, będę motywowany do aktywności i twórczości oraz praktycznego ćwiczenia umiejętności zarówno w grupie jak i indywidualnie.

Koszty

REKLAMA

To temat dość szeroki, dotyczy finansów, czasu, zaangażowania, własnej motywacji. Koszty nie powinny przekraczać potencjalnych korzyści, choć te czasem trudno ocenić ze stu procentową dokładnością. Warto jednak zastanowić się, czy umiejętności, które przyniesie mi szkolenie będę w stanie wykorzystać, pośrednio lub bezpośrednio, teraz bądź też w niedalekiej przyszłości. Czy prowadzą mnie one do celu, który wcześniej obrałem?

Jeśli tak, to z pewnością warto! Koszty finansowe można zredukować na kilka różnych sposobów – osoby bezrobotne mogą skorzystać z kursów finansowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy (zarówno tych proponowanych przez PUP jak i określonych przez samego zainteresowanego - jeśli będzie w stanie uargumentować konieczność jego odbycia); liczne kursy są obecnie finansowane bądź dofinansowane przez Europejski Fundusz Społeczny (informacje na ten temat można znaleźć w Internecie); można poszukać sponsora (wystarczy pomysł kogo w ten sposób mogę reklamować, komu może się to się jakiś sposób przydać); można też pomyśleć o barterowej wymianie usług (na przykład: korzystam ze szkolenia a w zamian za to szkolę innych bądź też dzielę się swoją wiedzą, umiejętnościami etc w innej dziedzinie). 

Polecamy: Jak zorganizować pracę w biurze?

REKLAMA

Jeśli chodzi o czas, cóż, muszę zastanowić się ile godzin mogę na to poświęcić, może oszczędzając cenne godziny wybiorę szkolenie w miejscu zamieszkania, może zamiast trzech spotkań po dwie godziny wybiorę spotkanie całodniowe, a może po prostu skorzystam ze szkolenia on-line?

Podsumowując zebrane tutaj informacje mogę stwierdzić, że wybór szkolenia powinien być zawsze decyzją przemyślaną, dostosowaną do moich możliwości, potrzeb, uwzględniającą posiadane umiejętności jak i te, których chciałbym się nauczyć, a przede wszystkim dostosowane do rynku pracy. Życie jest zbyt cenne i zbyt krótkie, aby poświęcać je na zadania, które nie przynoszą mi korzyści i satysfakcji, szczególnie tej osobistej, związanej z moim życiem, również zawodowym. Warto całe życie kształcić się i rozwijać swoje zdolności, głównie dla samego siebie, a pośrednio także dla swojej pracy. Z pewnością niemal każdy pracodawca doceni to i wynagrodzi!

Asteria Lutogniewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

    Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

    Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

    Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

    Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

    Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

    Najlepszy sposób na oszczędności 2023: złoto. Ile trzeba mieć, by ulokować, jak kupować sztabki i monety

    Od kiedy w złoto można inwestować przez Internet, kupując nawet mikrosztabki, na dodatek „kawałek po kawałku”, lokowaniem w złoto swoich oszczędności interesuje się coraz więcej Polaków. I to oni są wygranymi w 2023 roku na rynku oszczędzających.

    REKLAMA

    Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

    Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

    Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

    W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

    Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

    Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

    Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

    Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

    REKLAMA

    Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

    Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

    Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

    Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

    REKLAMA