| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Rozwiązanie, czy likwidacja spółki cywilnej?

Rozwiązanie, czy likwidacja spółki cywilnej?

Często słyszy się o tym, że spółka cywilna zostaje rozwiązana czy też zlikwidowana. Pojęcia te używane są zamiennie. Tymczasem mają one inne znaczenie. Ekspert wyjaśnia jakie są różnice między rozwiązaniem, a likwidacją.

W nauce prawa wskazuje się, że "rozwiązanie" odnosi się do umowy spółki, a pojęcie "likwidacja" do jej majątku. Chociaż w kodeksie cywilnym czynności związane z rozdysponowaniem majątkiem wspólników i zakończeniem jej interesów nie zostały nazwane likwidacją, w orzecznictwie Sądu Najwyższego i w nauce prawa nie budzi to wątpliwości. Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 30 września 1977 r.III CRN 76/77 stwierdził: "Likwidację majątku wspólnego wspólników po rozwiązaniu spółki cywilnej przeprowadza sąd w trybie właściwym dla zniesienia współwłasności(...)"

Rozwiązanie spółki wiąże się ze wszystkimi tymi zdarzeniami, które powodują, że stosunek prawny spółki ustaje w względem wszystkich wspólników. Rozwiązanie spółki poprzedza jej likwidację. Ta z kolei oznacza podejmowanie działań zmierzających do zakończenia interesów spółki oraz rozdysponowania wspólnym majątkiem wspólników. Proces ten trwa aż do chwili ostatecznego rozliczenia między dotychczasowymi wspólnikami.

Zobacz: Czy można zawiesić działalność spółki cywilnej?

Do przyczyn rozwiązania spółki cywilnej możemy zaliczyć:

  • Wystąpienie zdarzenia, z którym umowa wiąże skutek w postaci ustania stosunku spółki. Takim zdarzeniem może być na przykład nadejście terminu, jeżeli umowa spółki została zawarta na czas oznaczony.
  • Realizacja celu spółki. Na przykład dokonanie transakcji, na potrzeby której spółka została zawiązana.
  • Zmiana okoliczności, powodująca niemożność realizacji celu, dla którego spółka została zawiązana
  • Jednomyślna uchwała wszystkich wspólników o rozwiązaniu spółki
  • Jeżeli sąd orzeknie rozwiązanie spółki, z ważnych powodów na żądanie wspólnika.
  • Spółka ulega rozwiązaniu z dniem ogłoszenia upadłości wspólnika.

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej

Warto ponadto zwrócić uwagę na wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 20 października 1993 r. I ACr 492/93. Według Sądu:

"W przypadku dwuosobowej spółki cywilnej ulega ona rozwiązaniu w przypadku dokonania skutecznego wypowiedzenia udziału. Wspólnik nie ma wówczas interesu prawnego w dochodzeniu rozwiązania spółki na drodze sądowej w trybie art. 874 kc. Ma on bowiem zastosowanie w odniesieniu do spółki wieloosobowej."

W związku z tym przyczyną rozwiązania spółki jest także sytuacja, w której w spółce miałby pozostać tylko jeden wspólnik (nawet jeżeli tym jednym wspólnikiem jest podmiot wieloosobowy, na przykład spółdzielnia).

Zobacz: Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną

Czytaj także

Aktualizacja: 12.09.2014

Ekspert:

Grzegorz Mikos

Prawnik

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozwiązanie spółki wiąże się ze wszystkimi tymi zdarzeniami, które powodują, że stosunek prawny spółki ustaje w względem wszystkich wspólników.
Rozwiązanie spółki wiąże się ze wszystkimi tymi zdarzeniami, które powodują, że stosunek prawny spółki ustaje w względem wszystkich wspólników.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »