REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rozwiązanie, czy likwidacja spółki cywilnej?

Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
Rozwiązanie spółki wiąże się ze wszystkimi tymi zdarzeniami, które powodują, że stosunek prawny spółki ustaje w względem wszystkich wspólników.
Rozwiązanie spółki wiąże się ze wszystkimi tymi zdarzeniami, które powodują, że stosunek prawny spółki ustaje w względem wszystkich wspólników.

REKLAMA

REKLAMA

Często słyszy się o tym, że spółka cywilna zostaje rozwiązana czy też zlikwidowana. Pojęcia te używane są zamiennie. Tymczasem mają one inne znaczenie. Ekspert wyjaśnia jakie są różnice między rozwiązaniem, a likwidacją.

REKLAMA

W nauce prawa wskazuje się, że "rozwiązanie" odnosi się do umowy spółki, a pojęcie "likwidacja" do jej majątku. Chociaż w kodeksie cywilnym czynności związane z rozdysponowaniem majątkiem wspólników i zakończeniem jej interesów nie zostały nazwane likwidacją, w orzecznictwie Sądu Najwyższego i w nauce prawa nie budzi to wątpliwości. Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 30 września 1977 r.III CRN 76/77 stwierdził: "Likwidację majątku wspólnego wspólników po rozwiązaniu spółki cywilnej przeprowadza sąd w trybie właściwym dla zniesienia współwłasności(...)"

REKLAMA

Rozwiązanie spółki wiąże się ze wszystkimi tymi zdarzeniami, które powodują, że stosunek prawny spółki ustaje w względem wszystkich wspólników. Rozwiązanie spółki poprzedza jej likwidację. Ta z kolei oznacza podejmowanie działań zmierzających do zakończenia interesów spółki oraz rozdysponowania wspólnym majątkiem wspólników. Proces ten trwa aż do chwili ostatecznego rozliczenia między dotychczasowymi wspólnikami.

Zobacz: Czy można zawiesić działalność spółki cywilnej?

Do przyczyn rozwiązania spółki cywilnej możemy zaliczyć:

  • Wystąpienie zdarzenia, z którym umowa wiąże skutek w postaci ustania stosunku spółki. Takim zdarzeniem może być na przykład nadejście terminu, jeżeli umowa spółki została zawarta na czas oznaczony.
  • Realizacja celu spółki. Na przykład dokonanie transakcji, na potrzeby której spółka została zawiązana.
  • Zmiana okoliczności, powodująca niemożność realizacji celu, dla którego spółka została zawiązana
  • Jednomyślna uchwała wszystkich wspólników o rozwiązaniu spółki
  • Jeżeli sąd orzeknie rozwiązanie spółki, z ważnych powodów na żądanie wspólnika.
  • Spółka ulega rozwiązaniu z dniem ogłoszenia upadłości wspólnika.

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto ponadto zwrócić uwagę na wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 20 października 1993 r. I ACr 492/93. Według Sądu:

REKLAMA

"W przypadku dwuosobowej spółki cywilnej ulega ona rozwiązaniu w przypadku dokonania skutecznego wypowiedzenia udziału. Wspólnik nie ma wówczas interesu prawnego w dochodzeniu rozwiązania spółki na drodze sądowej w trybie art. 874 kc. Ma on bowiem zastosowanie w odniesieniu do spółki wieloosobowej."

W związku z tym przyczyną rozwiązania spółki jest także sytuacja, w której w spółce miałby pozostać tylko jeden wspólnik (nawet jeżeli tym jednym wspólnikiem jest podmiot wieloosobowy, na przykład spółdzielnia).

Zobacz: Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną

A jakie są konsekwencje rozwiązania spółki, jeśli chodzi o majątek wspólników? Zgodnie z art. 875.§ 1 od chwili rozwiązania spółki stosuje się odpowiednio do wspólnego majątku wspólników przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych (...). W związku z tym od chwili rozwiązania spółki, wspólnik może rozporządzać swoim udziałem w majątku wspólnym.

Następstwem rozwiązania spółki cywilnej jest jej likwidacja. Oczywiście pojęcie to, w odniesieniu do spółki cywilnej, jest pewnym skrótem myślowym, ponieważ spółka nie jest odrębnym podmiotem prawa i nie ma własnego majątku. Chodzi więc o rozdysponowanie wspólnym majątkiem oraz zakończenie interesów prowadzonych w ramach umowy spółki. 

Polecamy: Czy wspólnik spółki cywilnej może rozporządzać swoim udziałem?

Można wskazać dwa sposoby likwidacji spółki cywilnej:

  • Porozumienie wspólników co do sposobu rozliczenia – w takim przypadku następuje likwidacja spółki, mimo że zbędne jest postępowanie likwidacyjne.
  • Postępowanie likwidacyjne.

W tym drugim przypadku spółka będzie istniała aż do zakończenia postępowania. Te z kolei prowadzone jest przez likwidatorów, którymi mogą być wspólnicy, ale także osoby wyznaczone przez sąd lub powołane na podstawie jednomyślnej uchwały wspólników. Chociaż likwidatorzy mogą prowadzić sprawy spółki i reprezentować ją w takim samym zakresie, jak wspólnicy, w praktyce ich działania muszą być ściśle związane z celem, w jakim zostali ustanowieni. Ich czynności nie powinny w związku z tym wykraczać ponad to, co jest niezbędne do zakończenia interesów spółki.

W pierwszej kolejności likwidatorzy powinni wywiązać się ze zobowiązań wspólników względem wierzycieli spółki, zaciągniętych w ramach spółki. Innymi słowy powinni spłacić długi. Jeżeli, po spłaceniu wierzycieli, pozostaje majątek, zwraca się go wspólnikom na zasadach analogicznych, jak przy zwracaniu wkładów w razie wystąpienia wspólnika ze spółki. Pozostała nadwyżka jest wspólnikom zwracana w takim zakresie, w jakim uczestniczą oni w zyskach. Ewentualny niedobór z kolei wspólnicy pokrywają w takim zakresie, w jakim partycypują w stratach. Doskonałym źródłem wiedzy o kolejności, w jakiej powinny być dokonywane rozliczenia, jest postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 22 maja 2003 r. II CKN 101/2001. W postanowieniu tym Sąd Najwyższy stwierdził:

"Powstała w następstwie ustania spółki współwłasność ułamkowa wspólników w miejsce współwłasności łącznej, o ile nie zostanie zlikwidowana dobrowolnie przez samych wspólników, podlega podziałowi według reguł odnoszących się do współwłasności (art. 875 § 1 kc). Złożenie wniosku o podział majątku spółki nie może jednak wyprzedzać spłacenia długów spółki. Użyte w § 2 art. 875 kc wyrażenie „po zapłaceniu długów spółki” może tylko oznaczać długi wobec osób nie będących członkami spółki. Wyeliminowanie długów spółki sprawia, że podział obejmuje w kolejności zwrot wkładów i „pozostałą nadwyżkę”, czyli resztę stanu czynnego, aktywów spółki..."

Zobacz: Co warto wiedzieć o likwidacji spółki cywilnej?

Po dokonaniu ostatecznego rozliczenia, zwieńczeniem likwidacji jest uchwała wspólników o zakończeniu likwidacji.

Na koniec trzeba podkreślić, że regulacja kodeksu cywilnego, przez to, że nie przewiduje sformalizowanego postępowania likwidacyjnego, pozostawia jego uregulowanie woli wspólników.

Przepisy dotyczące likwidacji spółki cywilnej, mają charakter dyspozytywny (inaczej względnie obowiązujący). Oznacza to, że dopiero wtedy, gdy nie ma w umowie stosownych regulacji, znajdują zastosowanie zasady określone w art. 875, które odnoszą się do wszystkich sposobów rozwiązania spółki. Warto w związku z tym, już na etapie konstruowania umowy spółki, przewidzieć sposób zakończenia wspólnego przedsięwzięcia.

Polecamy: Czy spółka cywilna może posiadać własny majątek?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

REKLAMA

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

REKLAMA

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

REKLAMA