REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jeśli zamieszczamy wiele załączników, np. broszury reklamowe, zapisujemy to w odległości dwóch - trzech odstępów od treści, przy lewym marginesie.
Jeśli zamieszczamy wiele załączników, np. broszury reklamowe, zapisujemy to w odległości dwóch - trzech odstępów od treści, przy lewym marginesie.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli piszesz pismo, od Ciebie zależy w jaki sposób naświetlisz i przedstawisz dany temat. Aby osiągnąć cel, możesz tak sformułować pismo, iż odbiorca przyjmie przekazany punkt widzenia za własny.

Warto jest zatem poznać psychikę odbiorcy, dobrze znać sprawę, właściwie dobierać słowa i odpowiednio argumentować. Pamiętaj pismo powinno dotyczyć tylko jednej sprawy.

REKLAMA

Dokument powinien zawierać:

 • nagłówek, adres i nazwę oraz inne dane nadawcy;
 • imię i nazwisko, lub nazwę adresata i jego adres;
 • krótkie określenie sprawy;
 • znak, symbol charakteryzujący sprawę;
 • treść pisma;
 • niezbędne podpisy, przy czym jeśli podpisów jest więcej, osoba wyższa rangą podpisuje się po prawej stronie, niższa w hierarchii po lewej stronie.
 • W piśmie mogą również występować dodatkowe elementy jak, np. załączniki i rozdzielniki, przy czym umieszcza się je pod treścią z lewej strony.

Jeśli zamieszczamy wiele załączników, np. broszury reklamowe, zapisujemy to w odległości dwóch - trzech odstępów od treści, przy lewym marginesie:

 • (3 odstępy);
 • Załączniki: plik.

Jeśli załączasz daną liczbę dokumentów do pisma, wówczas zapis wygląda w sposób następujący: (3 odstępy)

3 załączniki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) C.V.;
2) List motywacyjny;
3) Kopia dyplomu.

Polecamy: Zapytania ofertowe w korespondencji biznesowej

Rozdzielnik zawierający informacje dla kogo są przeznaczone kopie pisma, może mieć postać trójkątną; po lewej stronie treści, poniżej załączników umieszcza się słowo:

(3 odstępy)
Rozdzielnik A (i postać ): kiedy kopie pisma wysyłane są do wszystkich jednostek organizacyjnych objętych tym rozdzielnikiem albo zamiennie stosowane.

Polecamy: Złożenie zamówienia

 • Otrzymują (II postać ):
 • adresat;
 • dział prawny;
 • a/a lub aa

Do wiadomości (III postać ):

1) Ministerstwo Skarbu Państwa, Warszawa, u. Wspólna 30;
2) Urząd Skarbowy Warszawa - Wola, Warszawa, ul. Przyokopowa 7.


Nazwa, adres, fax, telefon, konto bankowe, e-mail nadawcy
                                                                                                                                                                                                   Przedsiębiorstwo Handlowe
                                                                                                                                                                                                   “Maxus”ul.
                                                                                                                                                                                                   Niewspólna 800-100 Warszawa
Pismo z dnia                               Znak                          Nasz Znak                                Data
                                                                                 DH-411-2/30                         2010-05-02Sprawa: propozycja nawiązania kontaktów handlowych

Szanowni Państwo ( po tym zwrocie nie stosuje się żadnego znaku interpunkcyjnego)

W piśmie zaadresowanym imiennie zwrot Szanowna Pani/Panie

Polska norma preferuje oddzielanie akapitów treści za pomocą dodatkowego odstępu między wierszami, rezygnując z wyróżniania akapitów w postaci wcięć od marginesu zwanych “ a linea”. Jeden “skok” wykonywany jest przy odstępie pojedynczym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA