REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostateczna wersja protokołu – jak ją przygotować?

Przy opracowywaniu protokołu należy uwzględnić też sytuację, że mogą go przeczytać osoby z zewnątrz.
Przy opracowywaniu protokołu należy uwzględnić też sytuację, że mogą go przeczytać osoby z zewnątrz.

REKLAMA

REKLAMA

Głównym celem protokołowania jest jak najdokładniejsze i najwierniejsze oddanie faktycznego przebiegu obrad. Zredagowanie ostatecznej wersji sprawozdania wymaga opracowania sporządzonych podczas zebrania notatek.

Ostateczna wersja protokołu powinna pozwolić czytającej go osobie na szybkie przypomnienie sobie wydarzeń mających miejsce podczas obrad, decyzji, które podjęto a także ma ułatwić czytelnikowi bieżące orientowanie się w sprawach firmy. Aby spełnić te wymagania, wystarczy przestrzegać kilku zasad.

REKLAMA

Prosty styl

Nikt nie lubi czytać wymyślnych wielokrotnie złożonych piętrowych zdań. Protokół powinien charakteryzować się zwięzłymi prostymi zdaniami i niewyszukanym słownictwem. Dzięki temu będzie czytelny i łatwy do przejrzenia. Użycie prostego języka świadcz również o zrozumieniu treści, która ma być w nim przekazana.

Przy opracowywaniu protokołu należy uwzględnić też sytuację, że mogą go przeczytać osoby z zewnątrz. Dlatego należy unikać żargonu i bardzo specjalistycznych określeń lub koncepcji.

Precyzja

W protokole należy wystrzegać się wszelkich określeń, które mogą stwarzać jakiekolwiek niejasności, czy dwuznaczności. Należy unikać wyrażeń nieostrych, a używać tych, których interpretacja jest wszystkim znana i oczywista.

Porównaj: Jakie są metody protokołowania?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie komentować

REKLAMA

Osoba przygotowująca sprawozdanie powinna powstrzymać się od umieszczania w nim jakichkolwiek własnych komentarzy. Zapisy typu „wydaje mi się”, „chyba można rozumieć to w ten sposób, że..” świadczą jedynie o braku profesjonalizmu takiej osoby i kompletnym niezrozumieniu przytaczanej treści.

Jeśli przy opracowywaniu protokołu mamy jakiekolwiek wątpliwości lub nie jesteśmy czegoś pewni, można zapytać prowadzącego lub zainteresowanych uczestników, czy zapis protokołu w pełni oddaje poglądy zebranych.

Narracja

Przy opracowywaniu ostatecznej wersji protokołów należy unikać cytowania mówców. Uczestnicy prędzej zaakceptują streszczenie swojej wypowiedzi, niż ich dosłowne zacytowanie (zwłaszcza, jeżeli odbiegli od tematu, czy wyrazili się w nieprzychylny sposób na temat innej osoby).

Polecamy serwis Korespondencja w biznesie

Streszczanie wypowiedzi jest korzystne jeżeli chodzi o utrzymanie dobrego wizerunku firmy i przedstawienie uczestników jako zgrany zespół.

Karolina Zaborska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA