REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostateczna wersja protokołu – jak ją przygotować?

Przy opracowywaniu protokołu należy uwzględnić też sytuację, że mogą go przeczytać osoby z zewnątrz.
Przy opracowywaniu protokołu należy uwzględnić też sytuację, że mogą go przeczytać osoby z zewnątrz.

REKLAMA

REKLAMA

Głównym celem protokołowania jest jak najdokładniejsze i najwierniejsze oddanie faktycznego przebiegu obrad. Zredagowanie ostatecznej wersji sprawozdania wymaga opracowania sporządzonych podczas zebrania notatek.

Ostateczna wersja protokołu powinna pozwolić czytającej go osobie na szybkie przypomnienie sobie wydarzeń mających miejsce podczas obrad, decyzji, które podjęto a także ma ułatwić czytelnikowi bieżące orientowanie się w sprawach firmy. Aby spełnić te wymagania, wystarczy przestrzegać kilku zasad.

REKLAMA

Prosty styl

Nikt nie lubi czytać wymyślnych wielokrotnie złożonych piętrowych zdań. Protokół powinien charakteryzować się zwięzłymi prostymi zdaniami i niewyszukanym słownictwem. Dzięki temu będzie czytelny i łatwy do przejrzenia. Użycie prostego języka świadcz również o zrozumieniu treści, która ma być w nim przekazana.

Przy opracowywaniu protokołu należy uwzględnić też sytuację, że mogą go przeczytać osoby z zewnątrz. Dlatego należy unikać żargonu i bardzo specjalistycznych określeń lub koncepcji.

Precyzja

W protokole należy wystrzegać się wszelkich określeń, które mogą stwarzać jakiekolwiek niejasności, czy dwuznaczności. Należy unikać wyrażeń nieostrych, a używać tych, których interpretacja jest wszystkim znana i oczywista.

Porównaj: Jakie są metody protokołowania?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie komentować

REKLAMA

Osoba przygotowująca sprawozdanie powinna powstrzymać się od umieszczania w nim jakichkolwiek własnych komentarzy. Zapisy typu „wydaje mi się”, „chyba można rozumieć to w ten sposób, że..” świadczą jedynie o braku profesjonalizmu takiej osoby i kompletnym niezrozumieniu przytaczanej treści.

Jeśli przy opracowywaniu protokołu mamy jakiekolwiek wątpliwości lub nie jesteśmy czegoś pewni, można zapytać prowadzącego lub zainteresowanych uczestników, czy zapis protokołu w pełni oddaje poglądy zebranych.

Narracja

Przy opracowywaniu ostatecznej wersji protokołów należy unikać cytowania mówców. Uczestnicy prędzej zaakceptują streszczenie swojej wypowiedzi, niż ich dosłowne zacytowanie (zwłaszcza, jeżeli odbiegli od tematu, czy wyrazili się w nieprzychylny sposób na temat innej osoby).

Polecamy serwis Korespondencja w biznesie

Streszczanie wypowiedzi jest korzystne jeżeli chodzi o utrzymanie dobrego wizerunku firmy i przedstawienie uczestników jako zgrany zespół.

Karolina Zaborska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

REKLAMA

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA