reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Utwory pracownicze > Prawa autorskie do programu komputerowego?

Prawa autorskie do programu komputerowego?

Zgodnie z obowiązującym systemem prawnym przedmiotem prawa autorskiego jest utwór, będący przejawem dowolnej, indywidualnej działalności twórczej, bez względu na jego wartość, przeznaczenie i sposób ustalenia. W oparciu o taką definicję można stwierdzić, iż co do zasady program komputerowy jest utworem. Jednak ze względu na jego nietypowy charakter ustawodawca wprowadził przepisy szczególne dla programów komputerowych.

Ochronie podlegają wszystkie formy programu komputerowego. Obejmuje ona także idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu danego programu komputerowego. Inaczej wygląda sytuacja gdy autorem programu komputerowego jest pracownik.

Porozmawiaj o tym na FORUM!

Autorskie prawa majątkowe

Autorskie prawa majątkowe do stworzonego przez pracownika programu w wyniku pracy co do zasady przysługują pracodawcy, chyba że umowa stanowi inaczej. Zgodnie z ustawą prawo majątkowe dotyczy:
1) trwałego lub czasowego zwielokrotnienia programu komputerowego w całości lub w części jakimikolwiek środkami i w jakiejkolwiek formie; w zakresie, w którym dla wprowadzania, wyświetlania, stosowania, przekazywania i przechowywania programu komputerowego niezbędne jest jego zwielokrotnienie, czynności te wymagają zgody uprawnionego;
2) tłumaczenia, przystosowywania, zmiany układu lub jakichkolwiek innych zmian w programie komputerowym, z zachowaniem praw osoby, która tych zmian dokonała;
3) rozpowszechniania, w tym użyczenia lub najmu, programu komputerowego lub jego kopii.

Należy jednak pokreślić, że w niektórych, uzasadnionych przypadkach korzystanie bądź powielenie programu komputerowego nie wymaga zgody uprawnionego.  Dozwolone jest sporządzenie kopii danego utworu, gdy jest to niezbędne do korzystania z programu. Ponadto ustawodawca umożliwia osobą posiadającym prawo do korzystania z utworu  obserwowanie oraz testowanie programu w celach poznawczych w trakcie wprowadzania, stosowania bądź przechowywania programu.

Zobacz: Autorskie prawa majątkowe zostają przy poprzednim pracodawcy

Autorskie prawa osobiste

Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych każdemu autorowi przysługują prawa osobiste. Dotyczą one przede wszystkim  sfery niemajątkowej, są niezbywalne i ściśle związane z autorem utworu. Za moment powstania osobistych praw autora uznaje się chwilę  ustalenia utworu. Z autorstwem programu komputerowego wiążą się nierozerwalnie uprawnienia autora do oznaczenia utworu swoim nazwiskiem oraz do samego autorstwa.

Zobacz: Zobowiązanie do niewykonywania autorskich praw osobistych

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama