Prawa autorskie do programu komputerowego?
REKLAMA
REKLAMA
Ochronie podlegają wszystkie formy programu komputerowego. Obejmuje ona także idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu danego programu komputerowego. Inaczej wygląda sytuacja gdy autorem programu komputerowego jest pracownik.
REKLAMA
Autorskie prawa majątkowe
REKLAMA
Autorskie prawa majątkowe do stworzonego przez pracownika programu w wyniku pracy co do zasady przysługują pracodawcy, chyba że umowa stanowi inaczej. Zgodnie z ustawą prawo majątkowe dotyczy:
1) trwałego lub czasowego zwielokrotnienia programu komputerowego w całości lub w części jakimikolwiek środkami i w jakiejkolwiek formie; w zakresie, w którym dla wprowadzania, wyświetlania, stosowania, przekazywania i przechowywania programu komputerowego niezbędne jest jego zwielokrotnienie, czynności te wymagają zgody uprawnionego;
2) tłumaczenia, przystosowywania, zmiany układu lub jakichkolwiek innych zmian w programie komputerowym, z zachowaniem praw osoby, która tych zmian dokonała;
3) rozpowszechniania, w tym użyczenia lub najmu, programu komputerowego lub jego kopii.
Należy jednak pokreślić, że w niektórych, uzasadnionych przypadkach korzystanie bądź powielenie programu komputerowego nie wymaga zgody uprawnionego. Dozwolone jest sporządzenie kopii danego utworu, gdy jest to niezbędne do korzystania z programu. Ponadto ustawodawca umożliwia osobą posiadającym prawo do korzystania z utworu obserwowanie oraz testowanie programu w celach poznawczych w trakcie wprowadzania, stosowania bądź przechowywania programu.
Zobacz: Autorskie prawa majątkowe zostają przy poprzednim pracodawcy
Autorskie prawa osobiste
Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych każdemu autorowi przysługują prawa osobiste. Dotyczą one przede wszystkim sfery niemajątkowej, są niezbywalne i ściśle związane z autorem utworu. Za moment powstania osobistych praw autora uznaje się chwilę ustalenia utworu. Z autorstwem programu komputerowego wiążą się nierozerwalnie uprawnienia autora do oznaczenia utworu swoim nazwiskiem oraz do samego autorstwa.
Zobacz: Zobowiązanie do niewykonywania autorskich praw osobistych
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.