REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zobowiązanie do niewykonywania autorskich praw osobistych

książka
książka

REKLAMA

REKLAMA

Ekspert wskazuje praktyczne rozwiązanie problemów płynących z zakazu zrzeczenia i zbywania autorskich praw osobistych.

Zgodnie z treścią art. 16 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawach autorskich i prawach pokrewnych autorskie prawa osobiste są niezbywalne i nie podlegają zrzeczeniu.

REKLAMA

Powyższe obostrzenia wynikają ze specyfiki i charakteru praw osobistych.

Prawa te wyrażają subiektywną więź, stosunek emocjonalny z utworem. Zwraca się również uwagę na to, iż chodzi w tym wypadku także o interesy osobiste podyktowane różnymi względami. Z jednej zatem strony mamy do czynienia z elementami emocjonalnymi z drugiej zaś z elementami czysto praktycznymi i racjonalnymi. Z tych też względów ustawodawca uznał tak skonstruowany interes twórcy, materializowany w postaci poszczególnych prawa osobistych, za godny ochrony.

O ile niezbywalność autorskich praw osobistych nie powoduje istotnych implikacji w zakresie prawa umów w zakresie praw autorskich, o tyle zakaz zrzeczenia się tychże już tak.

REKLAMA

Przykładów nie trzeba szukać daleko, chociażby warto zwrócić uwagę na przypadki różnego rodzaju dokumentacji budowlanej i wpływu autorskich praw osobistych do tego rodzaju twórczości na los inwestycji i potencjalne możliwości paraliżu przedsięwzięcia w przypadku sporu twórcy z pozostałymi stronami zamierzenia budowlanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praktyka wykształciła jednak wyjście z impasu w tym zakresie. Rozwiązaniem powyższej sytuacji jest zawarcie w umowie klauzuli dotyczącej zobowiązania się twórcy do niewykonywania autorskich praw osobistych do utworu.

Polecamy: Zbiory utworów a utwory zbiorowe w prawie autorskim

Słusznie wskazuje się, iż prawo cywilne w zasadzie nie ustanawia obowiązku wykonywania praw podmiotowych. Tym samym brak też sankcji za jego niewykonywanie. Jest to zresztą zrozumiałe i wynika z faktu, iż mówimy w tym przypadku o uprawnieniach, a nie o obowiązkach. Na mocy klauzuli o której mowa powyżej, twórca nie tylko zobowiązuje się do niewykonywania przysługujących mu autorskich praw osobistych ale co istotniejsze, znosi ich wykonywanie przez osoby trzecie.

Klauzula taka może być również zmodyfikowana w taki sposób, iż strony pójdą  jeden krok dalej, tj. twórca nie tylko zobowiąże się do niewykonywania praw osobistych, ale upoważni osobę trzecią do ich wykonywania.

Opisane rozwiązanie prowadzi zatem do faktycznego zrzeczenia się wykonywania autorskich praw osobistych przez twórcę, co nie jest przecież w świetle przepisów zabronione.

REKLAMA

Powstaje pytanie jak strona inna aniżeli twórca może się zabezpieczyć przed zmianą zdania przez twórcę w tym zakresie? Najlepszym zabezpieczeniem byłoby w tym przypadku takie skonstruowanie umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub licencji (w których postanowienia odnośnie praw osobistych by się znalazły) by w zakresie zrzeczenia się prawa do wykonywania autorskich praw osobistych twórca ponosił odpowiedzialność majątkową za złamanie postanowień umowy w tym zakresie, np. poprzez konieczność zapłaty kary umownej.

Oczywiście nie ma rozwiązań idealnych i zabezpieczających interesy stron w każdej sytuacji. Nawet bowiem w sytuacji sformułowania postanowień w umowie jak wyżej, nie znaczy to że taka umowa nie może zostać wypowiedziana czy też że nie można od niej odstąpić. Podstawą do zastosowania tych uprawnień jest ochrona tzw. istotnych interesów twórczych, którą to przesłankę, jak wskazuje P. Ślęzak w Umowy w zakresie współczesnych sztuk wizualnych, należy rozumieć jako ochronę dobrej sławy twórca. Każdorazowo jednak przesłanka ta jest badana przez sąd w przypadku oczywiście gdy druga strona kwestionuje jej zastosowanie przez twórcę. Konstruując umowy w zakresie autorskich praw osobistych należy pamiętać, że zarówno przepisy regulujące prawo do wypowiedzenia umowy lub też odstąpienia od niej w związku z interesami niemajątkowymi twórcy są normami bezwzględnie obowiązującymi. Tym samym wszelkie postanowienia umowne wyłączające te uprawnienia twórcy są z mocy prawa nieważne.

Polecamy: Licencje Creative Commons

Pomimo powyższej „furtki”, brak jest obecnie możliwości sformułowania postanowień umowy w zakresie dotyczącym autorskich praw osobistych, które by lepiej niż we wskazany w niniejszym artykule sposób zabezpieczały interesy stron innych aniżeli twórcy. Nadto, jak wskazano powyżej, wypowiedzenie lub odstąpienie od takiej umowy nie może być dokonywane dowolnie, jest bowiem ograniczone do ściśle określonych przypadków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA