Kategorie

Zobowiązanie do niewykonywania autorskich praw osobistych

książka
książka
Ekspert wskazuje praktyczne rozwiązanie problemów płynących z zakazu zrzeczenia i zbywania autorskich praw osobistych.

Zgodnie z treścią art. 16 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawach autorskich i prawach pokrewnych autorskie prawa osobiste są niezbywalne i nie podlegają zrzeczeniu.

Powyższe obostrzenia wynikają ze specyfiki i charakteru praw osobistych.

Prawa te wyrażają subiektywną więź, stosunek emocjonalny z utworem. Zwraca się również uwagę na to, iż chodzi w tym wypadku także o interesy osobiste podyktowane różnymi względami. Z jednej zatem strony mamy do czynienia z elementami emocjonalnymi z drugiej zaś z elementami czysto praktycznymi i racjonalnymi. Z tych też względów ustawodawca uznał tak skonstruowany interes twórcy, materializowany w postaci poszczególnych prawa osobistych, za godny ochrony.

O ile niezbywalność autorskich praw osobistych nie powoduje istotnych implikacji w zakresie prawa umów w zakresie praw autorskich, o tyle zakaz zrzeczenia się tychże już tak.

Przykładów nie trzeba szukać daleko, chociażby warto zwrócić uwagę na przypadki różnego rodzaju dokumentacji budowlanej i wpływu autorskich praw osobistych do tego rodzaju twórczości na los inwestycji i potencjalne możliwości paraliżu przedsięwzięcia w przypadku sporu twórcy z pozostałymi stronami zamierzenia budowlanego.

Praktyka wykształciła jednak wyjście z impasu w tym zakresie. Rozwiązaniem powyższej sytuacji jest zawarcie w umowie klauzuli dotyczącej zobowiązania się twórcy do niewykonywania autorskich praw osobistych do utworu.

Polecamy: Zbiory utworów a utwory zbiorowe w prawie autorskim

Słusznie wskazuje się, iż prawo cywilne w zasadzie nie ustanawia obowiązku wykonywania praw podmiotowych. Tym samym brak też sankcji za jego niewykonywanie. Jest to zresztą zrozumiałe i wynika z faktu, iż mówimy w tym przypadku o uprawnieniach, a nie o obowiązkach. Na mocy klauzuli o której mowa powyżej, twórca nie tylko zobowiązuje się do niewykonywania przysługujących mu autorskich praw osobistych ale co istotniejsze, znosi ich wykonywanie przez osoby trzecie.

Klauzula taka może być również zmodyfikowana w taki sposób, iż strony pójdą  jeden krok dalej, tj. twórca nie tylko zobowiąże się do niewykonywania praw osobistych, ale upoważni osobę trzecią do ich wykonywania.

Opisane rozwiązanie prowadzi zatem do faktycznego zrzeczenia się wykonywania autorskich praw osobistych przez twórcę, co nie jest przecież w świetle przepisów zabronione.

Powstaje pytanie jak strona inna aniżeli twórca może się zabezpieczyć przed zmianą zdania przez twórcę w tym zakresie? Najlepszym zabezpieczeniem byłoby w tym przypadku takie skonstruowanie umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub licencji (w których postanowienia odnośnie praw osobistych by się znalazły) by w zakresie zrzeczenia się prawa do wykonywania autorskich praw osobistych twórca ponosił odpowiedzialność majątkową za złamanie postanowień umowy w tym zakresie, np. poprzez konieczność zapłaty kary umownej.

Oczywiście nie ma rozwiązań idealnych i zabezpieczających interesy stron w każdej sytuacji. Nawet bowiem w sytuacji sformułowania postanowień w umowie jak wyżej, nie znaczy to że taka umowa nie może zostać wypowiedziana czy też że nie można od niej odstąpić. Podstawą do zastosowania tych uprawnień jest ochrona tzw. istotnych interesów twórczych, którą to przesłankę, jak wskazuje P. Ślęzak w Umowy w zakresie współczesnych sztuk wizualnych, należy rozumieć jako ochronę dobrej sławy twórca. Każdorazowo jednak przesłanka ta jest badana przez sąd w przypadku oczywiście gdy druga strona kwestionuje jej zastosowanie przez twórcę. Konstruując umowy w zakresie autorskich praw osobistych należy pamiętać, że zarówno przepisy regulujące prawo do wypowiedzenia umowy lub też odstąpienia od niej w związku z interesami niemajątkowymi twórcy są normami bezwzględnie obowiązującymi. Tym samym wszelkie postanowienia umowne wyłączające te uprawnienia twórcy są z mocy prawa nieważne.

Polecamy: Licencje Creative Commons

Pomimo powyższej „furtki”, brak jest obecnie możliwości sformułowania postanowień umowy w zakresie dotyczącym autorskich praw osobistych, które by lepiej niż we wskazany w niniejszym artykule sposób zabezpieczały interesy stron innych aniżeli twórcy. Nadto, jak wskazano powyżej, wypowiedzenie lub odstąpienie od takiej umowy nie może być dokonywane dowolnie, jest bowiem ograniczone do ściśle określonych przypadków.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • deoseg
    2021-05-24 20:28:56
    Witam Czy to oznacza ze po uskutecznieniu takich zapisów w umowie strona inna niż twórca może np w patencie wpisać iż to ona jest autorem ?
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
1 sty 2000
28 wrz 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Transport: Zmiana w organizacji ruchu na A2 i A4

Od 1 października 2021 r. w związku z wygaszeniem systemu viaTOLL wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu w Miejscach Poboru Opłat na odcinkach autostrad A2 (Konin- Stryków) oraz A4 (Wrocław-Sośnica).

Nissan Qashqai 2021: test japońskiej nowości z wynikiem...

Nissan Qashqai 2021: test japońskiej nowości jasno pokazał skalę postępu tego modelu. Auto stało się bardziej dojrzałe. Ale czy dojrzałość jest dobra?

Utylizacja padłych zwierząt gospodarskich - nabór wniosków

30 września 2021 r. upływa termin składania wniosków dotyczących finansowania lub dofinansowania kosztów utylizacji padłych zwierząt.

Jak skutecznie dostać pracę w sprzedaży?

Wydawałoby się, że rekrutacja ma niewiele wspólnego ze sprzedażą. Nic bardziej mylnego. Wysłanie CV jest jak wysyłanie oferty handlowej do niezdecydowanego klienta. W taki sposób możemy całe lata wysyłać oferty i mieć znikome efekty. Dopóki nie poznamy naszego klienta, specyfiki jego działalności, nie będziemy w stanie sprzedać mu naszej oferty, czyli nas samych. Kiedy rozpoczyna się proces sprzedaży samego siebie? Dlaczego kreatywność ma znaczenie? Jak skutecznie dostać pracę w sprzedaży?

Dotacje i pożyczki dla rolników na fotowoltaikę i inne mikroinstalacje OZE - od 1 października

Agroenergia - dotacje i pożyczki dla rolników. 1 października 2021 r. ruszy nabór w pierwszej, wdrażanej przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW, części programu „Agroenergia”. Będzie ona dotyczyć dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych i wiatrowych oraz pomp ciepła o mocy powyżej 10 kW, ale nie większej niż 50 kW, w tym także instalacji hybrydowych oraz magazynów energii elektrycznej jako instalacji towarzyszącej zwiększającej autokonsumpcję energii w miejscu jej wytworzenia. Nabór w niej potrwa do wyczerpania środków. Część 2. programu, realizowana bezpośrednio przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotyczy dofinansowania biogazowni rolniczych wraz z towarzyszącą instalacją wytwarzania biogazu rolniczego (o mocy do 500 kW) oraz małych elektrowni wodnych o mocy do 500 kW, a także towarzyszących im magazynów energii. Nabór w niej potrwa do 20 grudnia br. lub do wyczerpania środków.

Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej - można już składać wnioski o dofinansowanie

Dofinansowanie dla rolników. Od 28 września 2021 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o dofinansowanie w ramach PROW 2014-2020 na Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej. Nabór potrwa do 26 listopada 2021 r.

Ciśnienie powietrza w oponach to podstawa bezpieczeństwa

Ciśnienie powietrza w oponach – to drugie zaraz za stanem ogumienia pojęcie, które ma szczególnie duże znaczenie z uwagi na warunki trakcyjne.

Najem instytucjonalny w Polsce - oferta, trendy

Rynek najmu instytucjonalnego w Polsce (Private Rented Sector) rozwija się niezwykle dynamicznie. Jest to spowodowane m.in. aktualnymi potrzebami i stylem życia młodego pokolenia. Wśród osób rozpoczynających samodzielne życie, będących na początku drogi zawodowej, obserwuje się brak zainteresowania zakupem nieruchomości. Generacja Z odchodzi od potrzeby posiadania i stawia na trend mobilności oraz elastyczności przez co najem staje się powszechną i ekonomiczną alternatywą dla zakupu własnego mieszkania. O inwestycjach budowanych na wynajem opowiada Magdalena Tarnowska, Dyrektor Działu Projektowego Decoroom.

Samochody koncepcyjne: najsłynniejsze projekty na świecie

Samochody koncepcyjne często stanowią pokaz siły. Dlatego rzadko trafiają do produkcji. I takim pokazem siły były modele zabrane na tej liście.

Emisja gazów cieplarnianych. Za prawie 9% emisji odpowiada rolnictwo.

Emisja gazów cieplarnianych odpowiada za zmianę klimatu. Spośród gazów cieplarnianych emisja dwutlenku węgla (CO2) jest największa.

Turnusy pocovidowe. Ozdrowieńcy szukają sposobów na poprawę zdrowia.

Turnusy pocovidowe to szansa dla hoteli, które posiadają odpowiednie technologie i zaplecze medyczne i mogą z powodzeniem włączyć się w proces rekonwalescencji pocovidowej. Zwłaszcza że służba zdrowia w Polsce coraz wyraźniej zmierza w kierunku decentralizacji, a rozwój telemedycyny i zdalnej opieki w czasie pandemii już w pełni to umożliwia. Na Warmii i Mazurach – gdzie powstał w tym roku klaster „Zdrowe Życie”, ukierunkowany na rozwijanie turystyki medycznej – w ramach pilotażu ruszą niedługo pierwsze turnusy pocovidowe dla ozdrowieńców, którzy borykają się m.in. z problemami kardiologicznymi.

Jak jeździć hybrydą? Oczywiście oszczędnie jeździć hybrydą

Jak jeździć hybrydą? Dziś przygotowaliśmy pięć najważniejszych wskazówek dotyczących eco-drivingu w aucie o napędzie spalinowo-elektrycznym.

NASCAR to amerykańskie F1? Trochę tak i trochę nie

NASCAR - to hasło może niewiele mówić Europejczykom. Czy to tylko nudna jazda w kółko mocnym coupe? No właśnie nie.

Nissan Townstar: lekki dostawczak i eko-napędy

Nissan Townstar – według zapowiedzi firmy – ma zmienić zasady gry. To nowy, lekki dostawczak, który zaoferuje m.in. silniki benzynowe i elektryczne.

Zaprzestanie spłaty kredytu frankowego

Frankowicze, którzy spłacili już bankowi całą główną należność, mogą po konsultacji z prawnikiem rozważyć zaprzestanie dalszego płacenia rat - uważa Arkadiusz Szcześniak ze Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Oznakowanie CE

Oznakowanie CE to wymóg, który wiele wyrobów musi posiadać, zanim trafi do sprzedaży. Oznakowanie CE wskazuje, że dany wyrób został zbadany przez producenta i uznany za spełniający wymogi UE dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Rynek najmu (wrzesień/październik 2021 r.) - ceny, oferty, trendy

Na rynku najmu ożywienie. Ofert mieszkań i pokoi na wynajem ubyło, a stawki pną się w górę i to już od kilku miesięcy. Jest to efekt odbudowy gospodarki, powrotu studentów na uczelnie oraz rosnących kosztów utrzymania mieszkań.

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości w Polsce przez osobę mieszkającą za granicą

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości. Jakich formalności trzeba dopełnić, gdy osoba mieszkająca za granicą odziedziczyła nieruchomość położoną w Polsce i chce ją sprzedać? Jakie dokumenty będą potrzebne do sprzedaży tej nieruchomości? Wyjaśnia Agata Stradomska, menedżer agencji nieruchomości.

Zasady etykietowania żywności

Sprzedawcy żywności i napojów, muszą podawać niezbędne informacje o produktach w swojej ofercie, aby konsument końcowy mógł podjąć świadomą decyzję o ich zakupie.

Obowiązki w zakresie postępowania z odpadami WEEE

Produkcja, dystrybucja lub sprzedaż sprzętu elektrycznego i elektronicznego, takiego jak komputery, lodówki, telefony komórkowe, na mocy unijnych i krajowych przepisów oznacza obowiązek producenta, aby sprzęt ten był właściwe utylizowany i przetwarzany.

Ubezpieczenia dla rolników z dopłatami z budżetu państwa

Ubezpieczenia dla rolników z dopłatami. Poczta Polska rozpoczęła sprzedaż ubezpieczeń upraw rolnych objętych dopłatami z budżetu państwa. Ubezpieczenia rolne "Bezpieczne Uprawy' i "Bezpieczne Zwierzęta" oferowane przez Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych są sprzedawane w placówkach Poczty Polskiej. Producenci rolni mogą liczyć na dopłaty do 65 proc. składki ubezpieczeniowej z budżetu państwa.

Kredyty hipoteczne z opcją "klucz za dług"

Kredyty hipoteczne - "klucz za dług". Żaden bank nie wprowadził do swojej oferty kredytu hipotecznego z opcją "klucz za dług" – wynika z informacji Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Uniwersalna ładowarka do urządzeń elektronicznych

Uniwersalna ładowarka do urządzeń elektronicznych to mniej elektroodpadów i frustracji konsumentów. Po latach współpracy Komisji Europejskiej z branżą producentów urządzeń elektronicznych liczba ładowarek do telefonów komórkowych zmniejszyła się już z 30 do 3 w ostatniej dekadzie. Celem nowych przepisów jest ustanowienie wspólnego rozwiązania technicznego w zakresie ładowania wszystkich urządzeń.

Wsparcie dla Kół Gospodyń Wiejskich. Kilka dni na złożenie wniosku.

Koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie pomocy finansowej na realizację swoich zadań statutowych. Termin na złożenie wniosku mija 30 września.

Jak zwiększyć wartość firmy

Firma i marka istnieją dla klientów. To fakt. Inwestorzy stanowią także równie ważną grupę interesariuszy. I jednych, i drugich (a przede wszystkim ich kapitał) przyciągają marki silne, spójne w swej komunikacji i poważane na rynku. Jak zatem zwiększyć wartość firmy i marki, jeśli wciąż jesteśmy na etapie aspiracji do zostania liderem? Odpowiadamy.