Jak uzyskać interpretację z ZUS
REKLAMA
REKLAMA
KROK I
REKLAMA
Pobieranie formularza wniosku
Pobierz ze strony www.kadry.infor.pl
> Wzory umów i formularzy > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Wniosek o wydanie interpretacji przez ZUS
KROK II
Wypełnianie formularza
1. Należy wpisać datę wypełnienia pisma
2. Należy podać następujące dane:
• nazwę firmy,
• oznaczenie siedziby i adres albo miejsce zamieszkania i adres przedsiębiorcy,
• numer identyfikacji podatkowej (NIP),
• numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo w Ewidencji Działalności Gospodarczej,
• adres do korespondencji, jeżeli jest on inny niż adres siedziby lub zamieszkania,
• oznaczenie (adres) jednostki ZUS, do której kierowany jest wniosek o wydanie interpretacji.
3. Należy opisać stan faktyczny, w związku z którym płatnik składek zwraca się do ZUS o wydanie interpretacji.
Wyróżnia się dwa rodzaje wniosków (pytań) płatników składek:
REKLAMA
• Wniosek o pisemną interpretację ZUS dotyczący sytuacji, która zaistniała u płatnika składek, np. płatnik składek ma wątpliwość, czy umowa zawarta z osobą zatrudnioną jest tytułem do ubezpieczeń, na podstawie którego należy opłacić składki na ubezpieczenia społeczne.
• Wniosek o pisemną interpretację ZUS dotyczący zdarzenia przyszłego, którego spodziewa się płatnik składek, a co do którego nie ma pewności, jakie skutki wywoła, czy będzie on tytułem do ubezpieczeń, od którego należy opłacić składki na ubezpieczenia społeczne.
Przykład
Płatnik składek zamierza zatrudnić cudzoziemca z Unii Europejskiej i nie ma pewności, czy umowa zawarta z tą osobą w Polsce jest tytułem do ubezpieczeń, od którego należy opłacać w Polsce składki na ubezpieczenia społeczne.
4. Płatnik powinien wskazać własne stanowisko w sprawie, w której zwraca się o wydanie pisemnej interpretacji ZUS.
We wniosku o wydanie pisemnej interpretacji ZUS, oprócz zapytania, które jest kierowane do ZUS, należy przedstawić własną interpretację przepisów, o których wykładnię zwraca się do ZUS. ZUS zapozna się ze stanowiskiem płatnika i albo uzna je za słuszne, albo przedstawi sposób, jak płatnik powinien rozumieć analizowane przepisy.
5. Należy podać informację o opłaceniu wniosku.
Jeżeli opłatę uiszcza się równocześnie ze złożeniem wniosku, to we wniosku podaje się kwotę i numer konta, na które opłata została wpłacona. Ta informacja pozwoli na szybką identyfikację wpłaty i sprawne rozpatrzenie wniosku. Termin 30 dni na wydanie interpretacji rozpoczyna się od dnia otrzymania przez ZUS kompletnego i opłaconego wniosku. Dlatego to w interesie płatnika składek leży dołączenie do wniosku dowodu uiszczenia opłaty.
6. Podpisanie wniosku
Podpis składa płatnik składek lub osoba upoważniona do reprezentowania płatnika składek przed ZUS. Jeżeli wniosek podpisuje osoba upoważniona do reprezentowania płatnika składek przed ZUS, to do wniosku należy dołączyć pełnomocnictwo, chyba że zostało ono wcześniej złożone w ZUS. Jeżeli wniosek składa przedsiębiorca będący osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, należy do niego dołączyć dokument, z którego wynika umocowanie osób podpisanych pod wnioskiem do reprezentowania przedsiębiorcy (np. odpis KRS).
KROK III
Opłacenie wniosku
Należy uiścić opłatę na rachunek bankowy wskazany przez ZUS.
REKLAMA
• Opłata wynosi 40 zł od jednego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Jeżeli w jednym wniosku płatnik żąda interpretacji co do dwóch lub więcej odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych, to należy wnieść stosownie wyższą opłatę (opłata jest należna odrębnie od każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego),
• Dowód wpłaty opłaty należy dołączyć do wniosku lub dostarczyć do ZUS (osobiście lub pocztą) w ciągu 7 dni od daty złożenia wniosku. Nieuiszczenie opłaty w tym terminie sprawia, że ZUS nie rozpatrzy wniosku.
KROK IV
Przesyłanie wniosku
Wniosek o pisemną interpretację ZUS należy dostarczyć osobiście lub przesyłać do jednostki ZUS, właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek.
Do wniosku należy dołączyć:
• dowód uiszczenia opłaty za wydanie pisemnej interpretacji ZUS (możemy dołączyć w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku),
• pełnomocnictwo - jeżeli płatnik składek składa wniosek przez osobę upoważnioną.
REKLAMA
REKLAMA