REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Autorskie prawa majątkowe zostają przy poprzednim pracodawcy

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
kobieta, kołowrotek, praca, korporacja, psychologia, stres/ fot. Fotolia
kobieta, kołowrotek, praca, korporacja, psychologia, stres/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W braku odmiennego uregulowania umownego, prawa majątkowe z dzieła wykonanego przez pracownika w ramach umowy o pracę przechodzą na pracodawcę. Po rozwiązaniu umowy o pracę dotychczasowemu pracodawcy w dalszym ciągu przysługuje ochrona tych praw.

Prawa autorskie dzielą się na osobiste i majątkowe. Prawa osobiste to niezbywalna więź pomiędzy autorem a dziełem, wyrażająca się poprzez prawo do oznaczenia dzieła swoim nazwiskiem i nadzór nad wykorzystaniem dzieła. Jeśli pracownik wykonuje jakieś dzieło dla swojego pracodawcy wynikające z umowy o pracę, to w braku odmiennych postanowień tej umowy na pracodawcę przechodzą prawa majątkowe, czyli przede wszystkim korzystanie z utworu i pobieranie wynagrodzenia za udostępnienie do korzystania z niego.

REKLAMA

Autorskie prawa majątkowe przysługują pracodawcy nie tylko w trakcie trwania stosunku pracy, lecz także po jego zakończeniu. Oznacza to, że jedynym zobowiązaniem wobec autora dzieła pozostaje podpisywanie utworu jego nazwiskiem, natomiast w pozostałym zakresie pracodawca może właściwie wyłącznie swobodnie dysponować twórczością byłego pracownika.

Ochrona praw autorskich w Internecie

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ochrona przysługuje dotychczasowemu pracodawcy

REKLAMA

Pracodawca ma prawo do ochrony autorskich praw majątkowych. Z chwilą zakończenia stosunku pracy autor dzieła nie ma już prawa do dowolnej eksploatacji swojego dzieła, a tym bardziej nie powinien go przekazywać ani zezwolić na korzystanie z niego nowemu pracodawcy. Nie może on także domagać się dalszej wypłaty wynagrodzenia za korzystanie przez dotychczasowego pracodawcę z dzieła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli pracownik nie dostosuje się do tych zasad, dotychczasowemu pracodawcy przysługuje odszkodowanie na zasadach ogólnych z Kodeksu cywilnego. Oznacza to, że odszkodowanie obejmuje nie tylko wymiar wyrządzonej szkody, lecz również to co pracownik dla siebie uzyskał, bezprawnie wykorzystując dzieło, do którego prawa majątkowe rości sobie były pracodawca.

Komentarze na Facebooku a prawa autorskie

Co poza odszkodowaniem?

Ze względu na specyfikę tematu, poza odszkodowaniem pracodawca może domagać się od byłego pracownika podjęcia dodatkowych działań w ramach kompensacji bezprawnego naruszenia praw autorskich. Kompensacja ta może przyjąć formę ogłoszenia w prasie o uzgodnionej treści i formie lub podania do publicznej wiadomości orzeczenia sądowego dotyczącego ustalenia majątkowych praw autorskich, lecz również może być to wpłata na rzecz Funduszu Promocji Twórczości.

Przeniesienie praw autorskich na uczelnię

Tylko umowa o pracę

Trzeba podkreślić, że zasada automatycznego przejścia autorskich praw majątkowych na pracodawcę dotyczy tylko dzieła wykonywanego w ramach stosunku pracy. W przypadku umowy zlecenia czy umowy o dzieło, zarówno prawa osobiste jak i majątkowe pozostaną przy twórcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA