REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Autorskie prawa majątkowe zostają przy poprzednim pracodawcy

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
kobieta, kołowrotek, praca, korporacja, psychologia, stres/ fot. Fotolia
kobieta, kołowrotek, praca, korporacja, psychologia, stres/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W braku odmiennego uregulowania umownego, prawa majątkowe z dzieła wykonanego przez pracownika w ramach umowy o pracę przechodzą na pracodawcę. Po rozwiązaniu umowy o pracę dotychczasowemu pracodawcy w dalszym ciągu przysługuje ochrona tych praw.

Prawa autorskie dzielą się na osobiste i majątkowe. Prawa osobiste to niezbywalna więź pomiędzy autorem a dziełem, wyrażająca się poprzez prawo do oznaczenia dzieła swoim nazwiskiem i nadzór nad wykorzystaniem dzieła. Jeśli pracownik wykonuje jakieś dzieło dla swojego pracodawcy wynikające z umowy o pracę, to w braku odmiennych postanowień tej umowy na pracodawcę przechodzą prawa majątkowe, czyli przede wszystkim korzystanie z utworu i pobieranie wynagrodzenia za udostępnienie do korzystania z niego.

REKLAMA

Autorskie prawa majątkowe przysługują pracodawcy nie tylko w trakcie trwania stosunku pracy, lecz także po jego zakończeniu. Oznacza to, że jedynym zobowiązaniem wobec autora dzieła pozostaje podpisywanie utworu jego nazwiskiem, natomiast w pozostałym zakresie pracodawca może właściwie wyłącznie swobodnie dysponować twórczością byłego pracownika.

Ochrona praw autorskich w Internecie

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ochrona przysługuje dotychczasowemu pracodawcy

REKLAMA

Pracodawca ma prawo do ochrony autorskich praw majątkowych. Z chwilą zakończenia stosunku pracy autor dzieła nie ma już prawa do dowolnej eksploatacji swojego dzieła, a tym bardziej nie powinien go przekazywać ani zezwolić na korzystanie z niego nowemu pracodawcy. Nie może on także domagać się dalszej wypłaty wynagrodzenia za korzystanie przez dotychczasowego pracodawcę z dzieła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli pracownik nie dostosuje się do tych zasad, dotychczasowemu pracodawcy przysługuje odszkodowanie na zasadach ogólnych z Kodeksu cywilnego. Oznacza to, że odszkodowanie obejmuje nie tylko wymiar wyrządzonej szkody, lecz również to co pracownik dla siebie uzyskał, bezprawnie wykorzystując dzieło, do którego prawa majątkowe rości sobie były pracodawca.

Komentarze na Facebooku a prawa autorskie

Co poza odszkodowaniem?

Ze względu na specyfikę tematu, poza odszkodowaniem pracodawca może domagać się od byłego pracownika podjęcia dodatkowych działań w ramach kompensacji bezprawnego naruszenia praw autorskich. Kompensacja ta może przyjąć formę ogłoszenia w prasie o uzgodnionej treści i formie lub podania do publicznej wiadomości orzeczenia sądowego dotyczącego ustalenia majątkowych praw autorskich, lecz również może być to wpłata na rzecz Funduszu Promocji Twórczości.

Przeniesienie praw autorskich na uczelnię

Tylko umowa o pracę

Trzeba podkreślić, że zasada automatycznego przejścia autorskich praw majątkowych na pracodawcę dotyczy tylko dzieła wykonywanego w ramach stosunku pracy. W przypadku umowy zlecenia czy umowy o dzieło, zarówno prawa osobiste jak i majątkowe pozostaną przy twórcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA