REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Roszczenia twórcy za naruszenie praw autorskich

Małgorzata Kryda
ochrona praw autorskich, prawa autorskie osobiste, prawa autorskie majątkowe
ochrona praw autorskich, prawa autorskie osobiste, prawa autorskie majątkowe

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa przyznaje twórcom roszczenia przeciwko osobom łamiącym prawa autorskie. Czego domagać się mogą autorzy, których majątkowe lub osobiste prawa autorskie zostały naruszone?

Twórca, którego prawa autorskie zostały naruszone albo którym grozi naruszenie, ma dwie drogi dochodzenia swoich roszczeń na gruncie prawa cywilnego. Może skorzystać z uprawnień przyznanych przez prawo autorskie, ale także ze środków przewidzianych przez kodeks cywilny (art. 24 par. 2) dotyczących naprawienia szkody na zasadach ogólnych czy ochrony dóbr osobistych. To od twórcy będzie zależało, czy wykorzysta jedną z tych możliwości, czy obie jednocześnie (wyrok SN z dnia 5 stycznia 2001 r., V CKN 499/00).

REKLAMA

Jak chronić prawa autorskie do utworu?

Prawa autorskie możemy podzielić na osobiste i majątkowe. Osobiste to takie, które chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z autorem, jak na przykład prawo twórcy do oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem. Prawa majątkowe natomiast obejmują wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do pobierania wynagrodzenia za korzystanie z utworu.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Naruszenie autorskich praw osobistych

Z powództwem o naruszenie autorskich praw osobistych może wystąpić twórca, a po jego śmierci także jego bliscy, o ile twórca nie wyrazi innej woli. Odpowiedzialnym za naruszenie autorskich dóbr osobistych będzie każdy, kto takiego naruszenia się dopuścił. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego nie ma znaczenia czy naruszenie było zawinione czy też w dobrej lub złej wierze (orz. SN z dnia 11 stycznia 1979 r., I CR 393/78). Sąd jednak weźmie tę kwestię pod uwagę  przy orzekaniu środków służących do usunięcia naruszenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo autorskie przyznaje autorowi dwa podstawowe roszczenia, w zależności od tego, czy jego prawa osobiste zostały zagrożone naruszeniem, czy naruszenie zostało już dokonane.

Jeśli do naruszenia jeszcze nie doszło, twórca dysponuje roszczeniem o zaniechanie działań, które wywołują stan zagrożenia autorskich praw majątkowych.

W sytuacjach, gdy naruszenie miało już miejsce, twórca może ubiegać się o usunięcie jego skutków.

REKLAMA

Usunięcie skutków naruszenia może nastąpić na przykład poprzez złożenie publicznego oświadczenia o odpowiedniej treści lub formie albo zobowiązanie do ponownego udostępnienia utworu bez zniekształceń (orz. SN z dnia 31 października 1975 r., I CR 624/75).

Co więcej, jeśli naruszenie było zawinione, ustawa przewiduje także możliwość przyznania twórcy zadośćuczynienia pieniężnego albo zobowiązania naruszyciela do uiszczenia oznaczonej sumy pieniężnej na wskazany przez twórcę cel społeczny.

Ktoś celowo podpisał się swoim nazwiskiem pod cudzym artykułem i opublikował go.

Sąd orzeknie o formie usunięcia naruszenia w zależności od okoliczności konkretnej sprawy.

Przychody z praw autorskich w ramach firmy - jak rozliczać?

Naruszenie autorskich praw majątkowych

Zgodnie z art. 79 prawa autorskiego twórca może żądać od osoby, która naruszyła jego prawa autorskie majątkowe, zaniechania naruszenia, usunięcia skutków naruszenia, naprawienia wyrządzonej szkody  albo wydania uzyskanych przez naruszyciela korzyści.

Prawo autorskie dla przedsiębiorcy

REKLAMA

Naprawienia szkody można żądać na zasadach ogólnych, przewidzianych przez kodeks cywilny (art. 415 i następne) lub tez poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności (a gdy naruszenie jest zawinione nawet trzykrotności) stosownego wynagrodzenia, które należałoby się twórcy, gdyby wyraził on zgodę na korzystanie z utworu.

 Za zamieszczenie na stronie internetowej przedsiębiorstwa obrazka, autorowi obrazu przysługuje 200 zł. W przypadku celowego opublikowania dzieła, twórca może żądać trzykrotności wynagrodzenia, czyli 600 złotych.

Poza tymi roszczeniami twórca może także żądać zamieszczenia w prasie oświadczenia o odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie albo orzeczenia sądu wydanego w tej sprawie. Dodatkowo, twórca ma prawo domagać się osoby, która naruszyła jego autorskie prawa osobiste, zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na rzecz Funduszu Promocji Twórczości, ale tylko wtedy, gdy naruszenie jest zawinione i zostało dokonane w ramach wykonywanej działalności gospodarczej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA