REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak korzystać z prawa cytatu?

Małgorzata Kryda
ochrona praw autorskich, prawa autorskie osobiste i majątkowe
ochrona praw autorskich, prawa autorskie osobiste i majątkowe

REKLAMA

REKLAMA

Konstrukcja prawa cytatu pozwala, pod pewnymi warunkami, na korzystanie z cudzego utworu. Cytat musi być odpowiednio oznaczony i spełniać określony cel. Zapoznanie się z ustawowymi zasadami cytowania uchroni nas przed naruszeniem praw twórcy.

Artykuł 29 ustawy prawo autorskie zezwala na przytaczanie fragmentów utworów lub drobnych utworów w całości w utworach stanowiących samoistną całość. By wykorzystanie cudzego dzieła było zgodne z prawem, cytat musi spełnić pewne wymagania. Po pierwsze utwory, które chcemy zacytować we własnym dziele, muszą być już rozpowszechnione, to znaczy legalnie i publicznie udostępnione. Nie jest konieczne, by utwór przez nas cytowany był opublikowany – wystarczy, że publiczność ma do niego dostęp, na przykład w Internecie[1].  Ważne, by zamieścić cytat w dziele samoistnym, czyli w utworze stanowiącym odrębną całość, przejawiającym indywidualny i oryginalny charakter. Nie wolno nam więc użyć cytatu w pracy, która nie jest utworem[2].

REKLAMA

Opublikowanie kilku cudzych wierszy z kilkoma zdaniami własnego podsumowania. Wiersze nie mogą zostać uznane za cytat, ponieważ nie będą zawarte w samoistnym utworze.

Jak obliczyć czas trwania ochrony prawnoautorskiej?

Przeznaczenie cytatu

Po drugie, istotny jest cel, dla którego chcemy zawrzeć fragment cudzego dzieła w naszym.

Zgodnie z ustawą użycie cudzego utworu musi być uzasadnione wyjaśnieniem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości (na przykład w kabarecie albo wariacji muzycznej). Chodzi o to, aby wykorzystanie cytatu prowadziło do pełniejszego zobrazowania prezentowanych teorii i lepszego zrozumienia naszego dzieła przez odbiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zamieszczenie w pracy magisterskiej cytatu z książki.

Z nauczaniem jako celem cytatu będziemy mieli natomiast do czynienia w podręcznikach i materiałach dydaktycznych.

Prawa autorskie w grach komputerowych

Oznaczenie twórcy i źródła cytatu

Konieczne jest także wymienienie imienia i nazwiska twórcy oraz źródła cytatu, z uwzględnieniem istniejących możliwości. Oznacza to na przykład, że utwory, których autor nie jest znany, mogą być, wyjątkowo, oznaczone jako anonimowe.

Bogurodzica

Co więcej, nie wystarczy umieszczenie źródła cytatu i nazwiska autora w bibliografii. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego, musimy wyraźnie wskazać w jakim stopniu wykorzystaliśmy cudzy utwór, w szczególności, jeśli przenosimy dosłowne brzmienie jego treści (orzeczenie SN z dnia 29 grudnia 1971 r., I CR 191/71, OSNC 1972, nr 7–8, poz. 133, z glosą A. Wiśniewskiego, NP 1973, nr 5, s. 781.). Za bycie cytowanym twórcy nie przysługuje wynagrodzenie.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Naruszenie prawa cytatu

Zakres uprawnionego wykorzystania cytatu wyznacza jego cel. W każdym przypadku dopuszczalność  cytatu będzie oceniana indywidualnie. Jeżeli zamieszczony przez nas cytat okaże się zbyt długi w odniesieniu do funkcji, którą ma spełnić, albo użyliśmy go w celu innym niż ustawowo wymieniony, dopuścimy się naruszenia autorskiego prawa majątkowego, zwykle prawa do reprodukcji albo nadania[3].

Domniemania w prawie autorskim

Z kolei nieprawidłowe oznaczenie autora cytowanego utworu, może stanowić naruszenie autorskich praw osobistych, między innymi prawa do autorstwa utworu czy prawa do oznaczenia utworu swoim imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem. Przeinaczenie myśli autora albo wypaczenie jego intencji poprzez, na przykład, umieszczenie fragmentu utworu w innym kontekście, może naruszyć dobra osobiste z art. 23 kodeksu cywilnego [4].



[1] Janina Preussner-Zamorska; System Prawa Prywatnego, tom 13, Prawo autorskie; Wydawnictwo C. H. Beck, 2007, str. 425.

[2] Janusz Barta (red.), Ryszard Markiewicz (red.), Monika Czajkowska-Dąbrowska, Zbigniew Ćwiąkalski, Krzysztof Felchner, Elżbieta Traple, Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Komentarz, wyd. V, LEX/el., 2011, 8557

[3] Janusz Barta (red.), Ryszard Markiewicz (red.), Monika Czajkowska-Dąbrowska, Zbigniew Ćwiąkalski, Krzysztof Felchner, Elżbieta Traple, Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Komentarz, wyd. V, LEX/el., 2011, 8557

[4] Ibidem.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

REKLAMA

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

REKLAMA

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

REKLAMA