reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > ABC Praw autorskich > Publikacja pracy dyplomowej a ochrona praw autorskich

Publikacja pracy dyplomowej a ochrona praw autorskich

Studenci, którzy uzyskali już tytuł naukowy i postanowili opublikować całą bądź fragmenty pracy dyplomowej muszą poczekać sześć miesięcy od dnia obrony pracy. Wcześniejsza publikacja może stanowić naruszenie praw autorskich.

Po zakończeniu kształcenia wyższego i uzyskaniu odpowiedniego tytułu naukowego, żmudnie pisana praca dyplomowa zostaje najczęściej odłożona na półkę. Studenci mogą jednak zastanowić się nad jej publikacją, np. w czasopiśmie naukowym bądź w Internecie. Muszą jednak pamiętać o przestrzeganiu przepisów o prawach autorskich. Zgodnie z art. 15a ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych uczelnie mają pierwszeństwo w publikowaniu pracy dyplomowej swoich studentów w terminie sześciu miesięcy od dnia obrony.

Prawo do pierwszej publikacji

Prawo uczelni do pierwszej publikacji pracy dyplomowej powstaje z chwilą stworzenia tej pracy. Wynika to m.in. z regulacji art. 14 ustawy o prawach autorskich. Wskazany ustawowy, sześciomiesięczny termin pierwszej publikacji jest niewątpliwie długi, w szczególności, jeżeli student otrzymał propozycję publikacji za wynagrodzeniem. Prawo do pierwszej publikacji przysługuje uczelniom wyższym zarówno publicznym, jak i niepublicznym oraz odnosi się do prac studentów studiów dziennych i zaocznych. Zakres regulacji zawartych w przepisach ustawy o prawach autorskich obejmuje również szkoły zawodowe.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Prawo do wynagrodzenia

Publikacja pracy dyplomowej przez uczelnię nie pozbawia studenta prawa do wynagrodzenia. Uczelnia, która podejmuje się publikacji własnym kosztem, bez wypłaty studentowi wynagrodzenia, powinna skierować do niego oświadczenie, w którym zrzeka się uprawnień do pierwszeństwa w publikacji i umożliwia mu wydanie utworu we własnym zakresie. Student powinien otrzymać również ofertę wydawniczą, która opierać się będzie na zasadzie nieodpłatności.

Na podstawie treści art. 14 ust. 2 ustawy uczelnia może nieodpłatnie korzystać z pracy dyplomowej oraz udostępniać ją osobom trzecim, zgodnie z przeznaczeniem bądź postanowieniami umowy zawartej ze studentem. Najczęściej dotyczy to opinii, badań i ekspertyz zawartych w pracy dyplomowej.

Kiedy student będzie mógł opublikować pracę?

Po upływie sześciomiesięcznego terminu studenta nie obowiązują już wskazane regulacje i może on dowolnie rozporządzać swoją pracą dyplomową. Przed jego upływem może natomiast wystąpić do władz uczelni o udzielenie zgody na publikację. Często zdarza się tak, że uczelnie nie podejmują się w ogóle publikacji toteż, aby uniknąć problemów z naruszeniem praw autorskich warto wystąpić z taką zgodą.

Jak obliczyć czas trwania ochrony prawnoautorskiej?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama