REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Popełnianie błędów a efektywność osobista

Grzegorz Frątczak
Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.
popełnianie błędów
popełnianie błędów

REKLAMA

REKLAMA

W poszukiwaniu rozwiązań podnoszących naszą życiową efektywność nie ma niestety dróg na skróty. Zgodnie z łacińską sentencją „Errare humanum est” (błądzić jest rzeczą ludzką), zanim dotrzemy do określonego celu, musimy liczyć się z drobnymi porażkami. Są one nieodłącznym elementem ewentualnego sukcesu – pod warunkiem jednak, że będziemy potrafili wyciągnąć z nich właściwe wnioski.

Błędy w życiu osoby stale szukającej możliwości rozwoju są czymś oczywistym. Można porównać je do potknięć dziecka, które rozpoczyna naukę chodzenia – niektóre z upadków w danej chwili mogą być nawet bolesne, ale finalnym efektem jest przyswojenie sobie nowej umiejętności.

REKLAMA

Najważniejsze jest przy tym nasze podejście. Owe błędy powinniśmy traktować jako coś, co sprawia, że każdego dnia stajemy się lepsi niż wczoraj, a nie jako elementy codzienności powodujące stres, zdenerwowanie czy zły humor.

Jakie zatem błędy warto popełniać i jak wyciągać z nich wnioski?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Szukanie optymalnej drogi

Naturalnym zachowaniem naszego umysłu jest tworzenie nawyków, czyli schematów postępowania, które eliminują proces myślenia. Bez nich każdorazowo musielibyśmy od nowa rozstrzygać daną sytuację, co zajmowałoby nam mnóstwo czasu i energii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Próby dokonania zmiany i poszukiwanie nowych dróg dojścia do określonego efektu prawdopodobnie będą się więc wiązały z błędami:

REKLAMA

- Liczba alternatywnych sposobów, które należy sprawdzić i odrzucić może być duża, ale jeśli na koniec wypracujemy rozwiązanie optymalne, np. skracające nasz czas pracy o godzinę, szybko dojdziemy do wniosku, że warto było owe drobne porażki ponieść - wyjaśnia Grzegorz Frątczak, trener zarządzania czasem i coach w dziedzinie zmiany złych nawyków.

Warto zatem próbować diagnozować sytuacje, w których posługujemy się skrótami myślowymi i oceniać, w jaki sposób nas to ogranicza. Wypracowanie rezultatów, które okażą się skuteczne i efektywne może być dla nas trudne, ale z całą pewnością dużo bardziej opłacalne, niż powtarzanie utartych schematów.

Porządek, który poprawia życiową efektywność

Szersza perspektywa

Kolejnym elementem, który może nas czegoś nauczyć, jest uświadomienie sobie własnych ograniczeń myślowych.

- Przykładowo, jeśli postawimy sobie za cel wyłowienie z koszyka wszystkich srebrnych kuleczek, nasza percepcja ograniczy się niemal wyłącznie tylko do zauważania tego kruszcu. A może się przy tym okazać, że tuż obok leżały dużo bardziej wartościowe kulki złote – mówi Grzegorz Frątczak.

Tego typu błąd wynikający z nadmiernego skupienia na danym zadaniu można traktować dwojako. Oczywiście, w takim wypadku większość z nas byłaby zła na siebie za przegapioną szansę. Zamiast tego warto się jednak nauczyć patrzenia na każdy problem z nieco szerszej perspektywy i nie ograniczania się wyłącznie to realizacji pierwotnych zamierzeń.

Poznaj swój social graph i zacznij z niego korzystać

Trzy kroki do sukcesu

REKLAMA

Jak zatem widzimy, błędy z pewnością mogą być dobre i działać na naszą korzyść. Stanie się tak jednak tylko w sytuacji, gdy doprowadzą nas one do ostatecznego sukcesu. By nie popełniać ich w kółko, warto swoje działania podzielić na trzy wyraźne etapy.

- Pierwszy krok to planowanie. Ustalmy, co konkretnie chcemy zmienić, jak to osiągniemy oraz jakiego rezultatu oczekujemy. W tym momencie należy także pomyśleć o ewentualnych negatywnych konsekwencjach naszego działania i sposobach ich zmniejszenia lub wyeliminowania – podpowiada specjalista z CEO Solutions.

Następne jest oczywiście działanie. Testowanie czegoś nowego powinno przy tym trwać minimum siedem dni, gdyż średnio dopiero po takim czasie jesteśmy w stanie racjonalnie ocenić wartość wprowadzonych zmian.

Ostatnim etapem będzie z kolei weryfikacja. W tym momencie określamy, co udało się osiągnąć, a co nadal wymaga poprawy. Może się też okazać, że zaimplementowana innowacja, choć w teorii jest słuszna, nie jest dopasowana do naszych indywidualnych preferencji i wymaga dalszych modyfikacji. I nie ma w tym nic złego – zamiast męczyć się z czymś, co nam nie pasuje, lepiej poszukać innych, bardziej odpowiadających nam alternatyw.

- Powyższa metoda pozwala na stosunkowo szybkie wprowadzanie zmian i dochodzenie do idealnego efektu końcowego. W jej trakcie popełnimy rzecz jasna dużo błędów, które zostaną wyeliminowane dopiero w kolejnym kroku. Praktyka bowiem znacznie skuteczniej weryfikuje początkowe, teoretyczne założenia, kluczem do sukcesu w tym wypadku będzie zatem działanie i sprawdzanie – mówi na koniec specjalista zarządzania czasem.

Jak przeciwdziałać stratom czasu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA