REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inteligencja ciała a sukces zawodowy

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
radość
radość

REKLAMA

REKLAMA

Goniąc za sukcesem zawodowym, często zapominamy o sobie. Lekceważymy sygnały, które daje nam nasze ciało i poświęcamy jego dobro na rzecz zdobywania bogactwa. Pamiętajmy jednak, że ciągły stres, życie w biegu i zła dieta ogromnie wpływają nie tylko na zdrowie, ale i samopoczucie. Z tym natomiast wiąże się nasza wydajność, zdolność do współpracy i ogólna atmosfera, jaką do pracy wnosimy. Wkraczamy tym samym w błędne koło: poświęcamy się, myśląc, że dzięki temu osiągniemy więcej, a tymczasem będąc w dobrej formie, to samo moglibyśmy zrobić mniejszym kosztem.

Czym jest BQ?

REKLAMA

Na BQ składa się nasza wiedza (o żywieniu, ruchu, ciele, przebytych lub aktualnych chorobach), ostrzeżenia naszego ciała (sygnały, jakie daje, gdy dzieje się coś złego) oraz to, co robimy z naszym ciałem i dla niego. BQ, tak jak IQ, może mieć różne poziomy: niewystarczający, wystarczający i postępowy. Nawet jeśli posiadamy wystarczającą wiedzę, możemy źle lub dobrze odczytywać sygnały ciała.

REKLAMA

Wysoka inteligencja ciała może nam przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim, potrafiąc odczytywać ostrzeżenia wysyłane przez nasz organizm i znając jego ograniczenia, będziemy potrafili zapobiec wyczerpaniu, przeciążeniom, a nawet chorobom. Nasza wiedza pozwoli nam unikać przereklamowanych suplementów diety, niedziałających tabletek na odchudzanie i innych środków, które tylko nadszarpują budżet, nie przynosząc efektów. Wysokie BQ zapewni nam również zdrowie i sprawność fizyczną, a przecież to właśnie one w dużej mierze mają wpływ na nasze samopoczucie, pewność siebie i wydajność zawodową.

Zobacz także: Dobroczynny wpływ snu na pracę

Czując się źle, nie jesteśmy w stanie skupić się na wyznaczonych zadaniach, częściej zapominamy o szczegółach, popełniamy błędy. Szybciej się denerwujemy, tracimy cierpliwość i nasze kontakty ze współpracownikami pogarszają się. Zmęczeni przynosimy do pracy swoje zniechęcenie i z pewnością zauważymy wówczas, że inni unikają naszego towarzystwa. Taka atmosfera nie sprzyja kreatywnej współpracy i pogarsza jakość naszej pracy.

Jak podnieść inteligencję ciała?

REKLAMA

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, to rozpoznać, który z elementów BQ jest naszą najsłabszą stroną, by wiedzieć, na czym się skupić. Tak więc, jeśli brakuje nam wiedzy, zaczerpnijmy jej. Zakupmy kilka dobrych poradników, porozmawiajmy ze specjalistami, poradźmy się przyjaciół. Poza tym, nigdy nie ignorujmy sygnałów wysyłanych przez nasz organizm. Monitorujmy go. To właśnie uważne słuchanie naszego ciała pozwoli nam poprawić nasze dotychczasowe błędy i odnaleźć źródło złego samopoczucia. Bądźmy wyczuleni na uczucie dyskomfortu, wyczerpania czy inne dolegliwości. Badajmy się regularnie, by sprawdzić, co jeszcze powinniśmy poprawić. Możemy prowadzić dziennik naszego zdrowia, nie tylko po to, by ustalić nasz obecny stan, ale również, by zauważyć postępy, które z pewnością dodadzą nam siły na kolejne kroki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy już nauczymy się, jak wychwytywać sygnały naszego ciała, nie bagatelizujmy ich. Jeśli czujemy się zmęczeni - zróbmy sobie przerwę. Przyjemna kąpiel, relaks przy dobrej muzyce, odprężające ćwiczenia czy medytacje na pewno dadzą nam czas na zastanowienie, co jest przyczyną naszego wyczerpania. Nie zapominajmy o śnie - kawa go nie zastąpi! To właśnie w czasie snu nasz organizm regeneruje się i odzyskuje siły. Warto również chodzić spać wcześniej, ponieważ wtedy nasz mózg najszybciej i najwydajniej odnawia swoją energię. Ponadto, jedzmy świadomie - sprawdzajmy, które produkty ciężko trawimy, które sprawiają, że jesteśmy ociężali. Być może są takie, na które jesteśmy uczuleni. Pijmy dużo wody, która oczyszcza lub sięgajmy po herbaty ziołowe.

Polecamy również: Jaka jest praca marzeń?

Inteligencja ciała a sukces zawodowy

Prawidłowa dieta, relaks, regularne ćwiczenia i kontrolowanie wagi ciała usprawniają działanie naszego mózgu i podnoszą jakość wykonywanej pracy. Oczywiste jest, że wysokie IQ, wiedza i racjonalne myślenie mogą przyczynić się do naszego sukcesu i z pewnością są powszechnie pożądane. Jednak oprócz wiedzy, ważne są również inne rodzaje inteligencji: moralna, emocjonalna i ciała. Podwyższając ich poziom, będziemy skuteczniejszymi pracownikami, doskonałym partnerami i uwielbianymi szefami. To, jak się czujemy, znacząco wpływa na nasze kontakty z otoczeniem. Rozdrażnieni wyrzucamy z siebie złość i ból, przelewając emocje na innych. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że nasza kondycja zdrowotna nie ma nic wspólnego z sukcesem. Ale przecież inteligencja ciała w dużej mierze wpływa na nasze uczucia, kształtuje myśli i poziom energii.

BQ jest wyjątkowym rodzajem inteligencji. Ma wpływ na każdy obszar naszego życia: od zawodowego po prywatne. Tylko wówczas, gdy zaspokoimy swoje potrzeby fizjologiczne, jesteśmy w stanie iść dalej i sięgać po więcej. Nie możemy ignorować bólu, a leki nie załatwią naszych problemów. Mogą przynieść tylko chwilową ulgę. Dlatego też sprawmy, by dbanie o nasz ciało nie było przykrym obowiązkiem, lecz przyjemnym nawykiem, bez którego nie jesteśmy w stanie żyć. Gdy zadbamy o nie, szybko odwdzięczy się nam w formie dodatkowej dawki energii, większej wydajności i pozytywnego nastawienia.

Autor:Ewelina Jarzębecka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA