REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inteligencja ciała a sukces zawodowy

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
radość
radość

REKLAMA

REKLAMA

Goniąc za sukcesem zawodowym, często zapominamy o sobie. Lekceważymy sygnały, które daje nam nasze ciało i poświęcamy jego dobro na rzecz zdobywania bogactwa. Pamiętajmy jednak, że ciągły stres, życie w biegu i zła dieta ogromnie wpływają nie tylko na zdrowie, ale i samopoczucie. Z tym natomiast wiąże się nasza wydajność, zdolność do współpracy i ogólna atmosfera, jaką do pracy wnosimy. Wkraczamy tym samym w błędne koło: poświęcamy się, myśląc, że dzięki temu osiągniemy więcej, a tymczasem będąc w dobrej formie, to samo moglibyśmy zrobić mniejszym kosztem.

Czym jest BQ?

REKLAMA

Na BQ składa się nasza wiedza (o żywieniu, ruchu, ciele, przebytych lub aktualnych chorobach), ostrzeżenia naszego ciała (sygnały, jakie daje, gdy dzieje się coś złego) oraz to, co robimy z naszym ciałem i dla niego. BQ, tak jak IQ, może mieć różne poziomy: niewystarczający, wystarczający i postępowy. Nawet jeśli posiadamy wystarczającą wiedzę, możemy źle lub dobrze odczytywać sygnały ciała.

REKLAMA

Wysoka inteligencja ciała może nam przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim, potrafiąc odczytywać ostrzeżenia wysyłane przez nasz organizm i znając jego ograniczenia, będziemy potrafili zapobiec wyczerpaniu, przeciążeniom, a nawet chorobom. Nasza wiedza pozwoli nam unikać przereklamowanych suplementów diety, niedziałających tabletek na odchudzanie i innych środków, które tylko nadszarpują budżet, nie przynosząc efektów. Wysokie BQ zapewni nam również zdrowie i sprawność fizyczną, a przecież to właśnie one w dużej mierze mają wpływ na nasze samopoczucie, pewność siebie i wydajność zawodową.

Zobacz także: Dobroczynny wpływ snu na pracę

Czując się źle, nie jesteśmy w stanie skupić się na wyznaczonych zadaniach, częściej zapominamy o szczegółach, popełniamy błędy. Szybciej się denerwujemy, tracimy cierpliwość i nasze kontakty ze współpracownikami pogarszają się. Zmęczeni przynosimy do pracy swoje zniechęcenie i z pewnością zauważymy wówczas, że inni unikają naszego towarzystwa. Taka atmosfera nie sprzyja kreatywnej współpracy i pogarsza jakość naszej pracy.

Jak podnieść inteligencję ciała?

REKLAMA

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, to rozpoznać, który z elementów BQ jest naszą najsłabszą stroną, by wiedzieć, na czym się skupić. Tak więc, jeśli brakuje nam wiedzy, zaczerpnijmy jej. Zakupmy kilka dobrych poradników, porozmawiajmy ze specjalistami, poradźmy się przyjaciół. Poza tym, nigdy nie ignorujmy sygnałów wysyłanych przez nasz organizm. Monitorujmy go. To właśnie uważne słuchanie naszego ciała pozwoli nam poprawić nasze dotychczasowe błędy i odnaleźć źródło złego samopoczucia. Bądźmy wyczuleni na uczucie dyskomfortu, wyczerpania czy inne dolegliwości. Badajmy się regularnie, by sprawdzić, co jeszcze powinniśmy poprawić. Możemy prowadzić dziennik naszego zdrowia, nie tylko po to, by ustalić nasz obecny stan, ale również, by zauważyć postępy, które z pewnością dodadzą nam siły na kolejne kroki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy już nauczymy się, jak wychwytywać sygnały naszego ciała, nie bagatelizujmy ich. Jeśli czujemy się zmęczeni - zróbmy sobie przerwę. Przyjemna kąpiel, relaks przy dobrej muzyce, odprężające ćwiczenia czy medytacje na pewno dadzą nam czas na zastanowienie, co jest przyczyną naszego wyczerpania. Nie zapominajmy o śnie - kawa go nie zastąpi! To właśnie w czasie snu nasz organizm regeneruje się i odzyskuje siły. Warto również chodzić spać wcześniej, ponieważ wtedy nasz mózg najszybciej i najwydajniej odnawia swoją energię. Ponadto, jedzmy świadomie - sprawdzajmy, które produkty ciężko trawimy, które sprawiają, że jesteśmy ociężali. Być może są takie, na które jesteśmy uczuleni. Pijmy dużo wody, która oczyszcza lub sięgajmy po herbaty ziołowe.

Polecamy również: Jaka jest praca marzeń?

Inteligencja ciała a sukces zawodowy

Prawidłowa dieta, relaks, regularne ćwiczenia i kontrolowanie wagi ciała usprawniają działanie naszego mózgu i podnoszą jakość wykonywanej pracy. Oczywiste jest, że wysokie IQ, wiedza i racjonalne myślenie mogą przyczynić się do naszego sukcesu i z pewnością są powszechnie pożądane. Jednak oprócz wiedzy, ważne są również inne rodzaje inteligencji: moralna, emocjonalna i ciała. Podwyższając ich poziom, będziemy skuteczniejszymi pracownikami, doskonałym partnerami i uwielbianymi szefami. To, jak się czujemy, znacząco wpływa na nasze kontakty z otoczeniem. Rozdrażnieni wyrzucamy z siebie złość i ból, przelewając emocje na innych. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że nasza kondycja zdrowotna nie ma nic wspólnego z sukcesem. Ale przecież inteligencja ciała w dużej mierze wpływa na nasze uczucia, kształtuje myśli i poziom energii.

BQ jest wyjątkowym rodzajem inteligencji. Ma wpływ na każdy obszar naszego życia: od zawodowego po prywatne. Tylko wówczas, gdy zaspokoimy swoje potrzeby fizjologiczne, jesteśmy w stanie iść dalej i sięgać po więcej. Nie możemy ignorować bólu, a leki nie załatwią naszych problemów. Mogą przynieść tylko chwilową ulgę. Dlatego też sprawmy, by dbanie o nasz ciało nie było przykrym obowiązkiem, lecz przyjemnym nawykiem, bez którego nie jesteśmy w stanie żyć. Gdy zadbamy o nie, szybko odwdzięczy się nam w formie dodatkowej dawki energii, większej wydajności i pozytywnego nastawienia.

Autor:Ewelina Jarzębecka

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

REKLAMA

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA

Handel detaliczny: zmiany w przepisach 2025 i 2026 r.

Co zmieni się w handlu detalicznym w 2025 i 2026 roku? Jakie przepisy zaczynają obowiązywać? System kaucyjny startuje 1 października 2025 r., ale w niektórych przypadkach od 1 stycznia 2026 r. Co z recyklingiem opakowań i dyrektywą Omnibus?

Boom na zielone inwestycje. Wodór nowym priorytetem dla funduszy i inwestorów

W obliczu rosnącej potrzeby transformacji energetycznej oraz dążenia do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju wodór coraz częściej staje się priorytetem dla decydentów politycznych i inwestorów. Boom na zielone inwestycje.

REKLAMA