reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Motywowanie > Inteligencja ciała a sukces zawodowy

Inteligencja ciała a sukces zawodowy

Goniąc za sukcesem zawodowym, często zapominamy o sobie. Lekceważymy sygnały, które daje nam nasze ciało i poświęcamy jego dobro na rzecz zdobywania bogactwa. Pamiętajmy jednak, że ciągły stres, życie w biegu i zła dieta ogromnie wpływają nie tylko na zdrowie, ale i samopoczucie. Z tym natomiast wiąże się nasza wydajność, zdolność do współpracy i ogólna atmosfera, jaką do pracy wnosimy. Wkraczamy tym samym w błędne koło: poświęcamy się, myśląc, że dzięki temu osiągniemy więcej, a tymczasem będąc w dobrej formie, to samo moglibyśmy zrobić mniejszym kosztem.

Czym jest BQ?

Na BQ składa się nasza wiedza (o żywieniu, ruchu, ciele, przebytych lub aktualnych chorobach), ostrzeżenia naszego ciała (sygnały, jakie daje, gdy dzieje się coś złego) oraz to, co robimy z naszym ciałem i dla niego. BQ, tak jak IQ, może mieć różne poziomy: niewystarczający, wystarczający i postępowy. Nawet jeśli posiadamy wystarczającą wiedzę, możemy źle lub dobrze odczytywać sygnały ciała.

Wysoka inteligencja ciała może nam przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim, potrafiąc odczytywać ostrzeżenia wysyłane przez nasz organizm i znając jego ograniczenia, będziemy potrafili zapobiec wyczerpaniu, przeciążeniom, a nawet chorobom. Nasza wiedza pozwoli nam unikać przereklamowanych suplementów diety, niedziałających tabletek na odchudzanie i innych środków, które tylko nadszarpują budżet, nie przynosząc efektów. Wysokie BQ zapewni nam również zdrowie i sprawność fizyczną, a przecież to właśnie one w dużej mierze mają wpływ na nasze samopoczucie, pewność siebie i wydajność zawodową.

Zobacz także: Dobroczynny wpływ snu na pracę

Czując się źle, nie jesteśmy w stanie skupić się na wyznaczonych zadaniach, częściej zapominamy o szczegółach, popełniamy błędy. Szybciej się denerwujemy, tracimy cierpliwość i nasze kontakty ze współpracownikami pogarszają się. Zmęczeni przynosimy do pracy swoje zniechęcenie i z pewnością zauważymy wówczas, że inni unikają naszego towarzystwa. Taka atmosfera nie sprzyja kreatywnej współpracy i pogarsza jakość naszej pracy.

Jak podnieść inteligencję ciała?

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, to rozpoznać, który z elementów BQ jest naszą najsłabszą stroną, by wiedzieć, na czym się skupić. Tak więc, jeśli brakuje nam wiedzy, zaczerpnijmy jej. Zakupmy kilka dobrych poradników, porozmawiajmy ze specjalistami, poradźmy się przyjaciół. Poza tym, nigdy nie ignorujmy sygnałów wysyłanych przez nasz organizm. Monitorujmy go. To właśnie uważne słuchanie naszego ciała pozwoli nam poprawić nasze dotychczasowe błędy i odnaleźć źródło złego samopoczucia. Bądźmy wyczuleni na uczucie dyskomfortu, wyczerpania czy inne dolegliwości. Badajmy się regularnie, by sprawdzić, co jeszcze powinniśmy poprawić. Możemy prowadzić dziennik naszego zdrowia, nie tylko po to, by ustalić nasz obecny stan, ale również, by zauważyć postępy, które z pewnością dodadzą nam siły na kolejne kroki.

Gdy już nauczymy się, jak wychwytywać sygnały naszego ciała, nie bagatelizujmy ich. Jeśli czujemy się zmęczeni - zróbmy sobie przerwę. Przyjemna kąpiel, relaks przy dobrej muzyce, odprężające ćwiczenia czy medytacje na pewno dadzą nam czas na zastanowienie, co jest przyczyną naszego wyczerpania. Nie zapominajmy o śnie - kawa go nie zastąpi! To właśnie w czasie snu nasz organizm regeneruje się i odzyskuje siły. Warto również chodzić spać wcześniej, ponieważ wtedy nasz mózg najszybciej i najwydajniej odnawia swoją energię. Ponadto, jedzmy świadomie - sprawdzajmy, które produkty ciężko trawimy, które sprawiają, że jesteśmy ociężali. Być może są takie, na które jesteśmy uczuleni. Pijmy dużo wody, która oczyszcza lub sięgajmy po herbaty ziołowe.

Polecamy również: Jaka jest praca marzeń?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama