Inteligencja ciała a sukces zawodowy
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest BQ?
REKLAMA
Na BQ składa się nasza wiedza (o żywieniu, ruchu, ciele, przebytych lub aktualnych chorobach), ostrzeżenia naszego ciała (sygnały, jakie daje, gdy dzieje się coś złego) oraz to, co robimy z naszym ciałem i dla niego. BQ, tak jak IQ, może mieć różne poziomy: niewystarczający, wystarczający i postępowy. Nawet jeśli posiadamy wystarczającą wiedzę, możemy źle lub dobrze odczytywać sygnały ciała.
REKLAMA
Wysoka inteligencja ciała może nam przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim, potrafiąc odczytywać ostrzeżenia wysyłane przez nasz organizm i znając jego ograniczenia, będziemy potrafili zapobiec wyczerpaniu, przeciążeniom, a nawet chorobom. Nasza wiedza pozwoli nam unikać przereklamowanych suplementów diety, niedziałających tabletek na odchudzanie i innych środków, które tylko nadszarpują budżet, nie przynosząc efektów. Wysokie BQ zapewni nam również zdrowie i sprawność fizyczną, a przecież to właśnie one w dużej mierze mają wpływ na nasze samopoczucie, pewność siebie i wydajność zawodową.
Zobacz także: Dobroczynny wpływ snu na pracę
Czując się źle, nie jesteśmy w stanie skupić się na wyznaczonych zadaniach, częściej zapominamy o szczegółach, popełniamy błędy. Szybciej się denerwujemy, tracimy cierpliwość i nasze kontakty ze współpracownikami pogarszają się. Zmęczeni przynosimy do pracy swoje zniechęcenie i z pewnością zauważymy wówczas, że inni unikają naszego towarzystwa. Taka atmosfera nie sprzyja kreatywnej współpracy i pogarsza jakość naszej pracy.
Jak podnieść inteligencję ciała?
REKLAMA
Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, to rozpoznać, który z elementów BQ jest naszą najsłabszą stroną, by wiedzieć, na czym się skupić. Tak więc, jeśli brakuje nam wiedzy, zaczerpnijmy jej. Zakupmy kilka dobrych poradników, porozmawiajmy ze specjalistami, poradźmy się przyjaciół. Poza tym, nigdy nie ignorujmy sygnałów wysyłanych przez nasz organizm. Monitorujmy go. To właśnie uważne słuchanie naszego ciała pozwoli nam poprawić nasze dotychczasowe błędy i odnaleźć źródło złego samopoczucia. Bądźmy wyczuleni na uczucie dyskomfortu, wyczerpania czy inne dolegliwości. Badajmy się regularnie, by sprawdzić, co jeszcze powinniśmy poprawić. Możemy prowadzić dziennik naszego zdrowia, nie tylko po to, by ustalić nasz obecny stan, ale również, by zauważyć postępy, które z pewnością dodadzą nam siły na kolejne kroki.
Gdy już nauczymy się, jak wychwytywać sygnały naszego ciała, nie bagatelizujmy ich. Jeśli czujemy się zmęczeni - zróbmy sobie przerwę. Przyjemna kąpiel, relaks przy dobrej muzyce, odprężające ćwiczenia czy medytacje na pewno dadzą nam czas na zastanowienie, co jest przyczyną naszego wyczerpania. Nie zapominajmy o śnie - kawa go nie zastąpi! To właśnie w czasie snu nasz organizm regeneruje się i odzyskuje siły. Warto również chodzić spać wcześniej, ponieważ wtedy nasz mózg najszybciej i najwydajniej odnawia swoją energię. Ponadto, jedzmy świadomie - sprawdzajmy, które produkty ciężko trawimy, które sprawiają, że jesteśmy ociężali. Być może są takie, na które jesteśmy uczuleni. Pijmy dużo wody, która oczyszcza lub sięgajmy po herbaty ziołowe.
Polecamy również: Jaka jest praca marzeń?
Inteligencja ciała a sukces zawodowy
Prawidłowa dieta, relaks, regularne ćwiczenia i kontrolowanie wagi ciała usprawniają działanie naszego mózgu i podnoszą jakość wykonywanej pracy. Oczywiste jest, że wysokie IQ, wiedza i racjonalne myślenie mogą przyczynić się do naszego sukcesu i z pewnością są powszechnie pożądane. Jednak oprócz wiedzy, ważne są również inne rodzaje inteligencji: moralna, emocjonalna i ciała. Podwyższając ich poziom, będziemy skuteczniejszymi pracownikami, doskonałym partnerami i uwielbianymi szefami. To, jak się czujemy, znacząco wpływa na nasze kontakty z otoczeniem. Rozdrażnieni wyrzucamy z siebie złość i ból, przelewając emocje na innych. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że nasza kondycja zdrowotna nie ma nic wspólnego z sukcesem. Ale przecież inteligencja ciała w dużej mierze wpływa na nasze uczucia, kształtuje myśli i poziom energii.
BQ jest wyjątkowym rodzajem inteligencji. Ma wpływ na każdy obszar naszego życia: od zawodowego po prywatne. Tylko wówczas, gdy zaspokoimy swoje potrzeby fizjologiczne, jesteśmy w stanie iść dalej i sięgać po więcej. Nie możemy ignorować bólu, a leki nie załatwią naszych problemów. Mogą przynieść tylko chwilową ulgę. Dlatego też sprawmy, by dbanie o nasz ciało nie było przykrym obowiązkiem, lecz przyjemnym nawykiem, bez którego nie jesteśmy w stanie żyć. Gdy zadbamy o nie, szybko odwdzięczy się nam w formie dodatkowej dawki energii, większej wydajności i pozytywnego nastawienia.
Autor:Ewelina Jarzębecka
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.