REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po co dbać o porządek w biurze, skoro jest sprzątaczka?

porządki, sprzątanie, sprzątaczka, porządek w biurze
porządki, sprzątanie, sprzątaczka, porządek w biurze
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wszyscy chcemy mieć porządek w miejscu pracy. Ponad 93% pracowników deklaruje, że ceni sobie świeże i pachnące rano biuro. Z drugiej strony 58% ankietowanych przyznaje, że wychodząc z pracy zostawia za sobą bałagan, którym ma zając się sprzątaczka. 48% mówi otwarcie, że na jego biurku panuje bałagan. Po sobie sprząta jedynie 13% pracowników, a 73% nie wyobraża sobie sytuacji, w której musi chwycić za szmatę i samemu zadbać o czystość wokół biurka. 72% twierdzi, że od tego w firmie jest sprzątaczka. Tak wynika z sondy przeprowadzonej przez Zakłady Usługowe EZT S.A. wśród pracowników polskich firm.

Jedna sprzątaczka na pobojowisku

Po co dbać o porządek w biurze, skoro jest od tego sprzątaczka. To najczęstszy argument, jaki pada z ust pracowników polskich firm, kiedy pyta się ich o porządek wokół i na biurku. Sprzątać w pracy nie lubimy i nie chcemy. Zdaniem 83% ankietowany, to obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie czystości w miejscu pracy.

REKLAMA

REKLAMA

Tylko 13% nie ma nic przeciwko okazjonalnemu wysprzątaniu biura. O wiele bardziej rozkapryszeni są pracownicy dużych firm. O ile w przedsiębiorstwie zatrudniającym do 10 osób nie ma problemów ze znalezieniem osoby chętniej do chwycenia za szmatę. To w firmie, zatrudniającej już powyżej 100 osób, na takie coś zgodziłoby się jedynie 4 proc. Argument – szef ma zapewnić sprzątaczkę – wynika sondy EZT S.A.

Problem w tym, że często jedna sprzątaczka nie wystarczy. – Polacy nie dbają o swoje miejsca pracy. Wysprzątanie jednego pomieszczenia biurowego potrafi zająć pracownikowi usług czystościowych nawet godzinę. Bo to nie tylko wytarcie kurzy i pozamiatanie.

W pracy lubimy rozlewać kawę na dywan, zostawiać przyklejone gumy do żucia, nie dbamy o czystość klawiatury, telefonów, w popielniczkach rosną góry niedopałków. Taki obraz samych siebie pozostawiamy sprzątaczkom i sprzątaczom – mówi Michał Paździor, ekspert ds. czystości Zakładów Usługowych EZT S.A.

Porządki w biurze: krok po kroku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Moje biurko, mój bałagan

REKLAMA

Polacy nie tylko nie dbają o porządek, w nosie mają także higienę miejsca pracy. Wcale nie dba o swoje otoczenie aż 6% z nas. Raz w roku o posprzątanie pokusi się 5% pracowników. Raz w miesiącu wytrzeć komputer raczy 23% z nas - wynika z ankiety "Ergotest - Czyste Biuro", przeprowadzonej w ramach kampanii edukacyjnej Ergotest 2009.

A i tak, jak zauważają specjaliści od czystości robimy to niewłaściwie. – Jeśli już pracownik bierze się za sprzątanie to najczęściej ogranicza się ono do przetarcia biurka mokrą szmatą lub papierowym ręcznikiem. I koniec, posprzątane. Niestety tylko pozornie, bo brud w biurach wymaga często nie tylko silnych detergentów, ale także specjalistycznego sprzętu – mówi Paździor.

Pojawia się, więc pytanie. Czy sprzątać po sobie w biurze, skoro to i tak nie jest sprzątanie?

Zdaniem eksperta, powinniśmy raczej ułatwiać pracę sprzątaczkom, a nie je wyręczać. – Jeśli w firmie jest personel sprzątający to jego zadaniem jest odpowiednio zadbać o higienę i czystość, co nie znaczy, że wychodząc z pracy mamy zostawiać pobojowisko. Uporządkujmy zwyczajnie miejsce pracy, usuńmy zbędne rzeczy, sami umyjmy kubki z kawy i talerze. Z resztą sprzątaczka czy sprzątacz da sobie radę – mówi Paździor.

Obowiązki pracodawcy i pracownika

Jak zauważają eksperci to minimum powinno być naszym obowiązkiem, o resztę powinien zadbać właściciel firmy. – O czystość w biurze powinniśmy dbać, ale już porządek w toalecie, na korytarzu czy w windzie powinien być obowiązkiem pracodawcy. To wynika jasno z przepisów BHP, które wymagają od pracodawcy utrzymania czystości w sanitariatach i miejscu pracy. Jeśli pracodawca o to nie dba możemy to od niego wyegzekwować – mówi ekspert.

Szef z kolei może od nas domagać się utrzymania czystości komputera, biurka, kosza na śmieci pod naszym biurkiem i wszystkiego, co znajduje się w otoczeniu biurka.

Większość firm ma w regulaminach zapisy dotyczące porządku i czystości. Często nakładają one na pracownika obowiązek dbania o swoje miejsce pracy i mienie firmy. Jeśli więc już musimy sami czyścić swój komputer czy biurko, dobrze jest poradzić się przy tym zatrudnionej w firmie sprzątaczki, zwłaszcza, jeśli jest ona z firmy czystościowej – mówi Paździor.

Jak zorganizować pracę w biurze?

Toksyczny bałagan

Do wyczyszczenia jednego biurka zawalonego sprzętem potrzeba  nawet kilku rodzaju ścierek i detergentów.

Do czyszczenia biurek, klawiatur, szafek, półek, szaf, używa się różnych technologii, detergentów oraz ścierek, które w stanie jest dobrać tylko wykwalifikowany pracownik usług czystościowych. Nie usuniemy bakterii ani brudu przecierając blat papierowym ręcznikiem lub chusteczką, co, na co dzień robi wielu z nas usuwając plamy z kawy czy okruszki ze śniadania. Owszem jest na pozór czyściej, ale zostają bakterie – mówi Paździor.

Z zagrożenia, jakie płynie z powodu braku higieny nie zdaje sobie sprawy dziś aż 88% pracowników – podaje Ergotest. Nic, więc dziwnego, że standardem w wielu biurach staje się profesjonalny personel sprzątający, który rozpoczyna pracę w momencie, kiedy pracownicy firmy kończą swoją. Pracownicy usług czystościowych wynajęci z profesjonalnych firm sprzątających pracują dziś już w ponad 80% biur w Polsce.

Ale nawet zaangażowana sprzątaczka czasem nie daje rady. Kuriozalny przypadek zdarzył się w San Jose w Kalifornii o czym napisał dziennik "San Joes Mercury News". Otóż w biurowcu spółki AT&T kilkunastu pracowników zatruło się toksycznymi wyziewami z lodówki, z której korzystali.

Dawno niesprzątana lodówka, w której zalegało zepsute jedzenie stała się przedmiotem zainteresowania sprzątaczki, która postanowiła ją wreszcie umyć. Ale zastosowała środek czyszczący, który w kontakcie z zawartością lodówki spowodował powstanie toksycznych i cuchnących wyziewów. Sytuację pogorszyło użycie odświeżacza powietrza w aerozolu. Okazało się, że kombinacja chemikaliów śmierdzi jeszcze bardziej.

Z biurowca ewakuowano 325 osób, 28 pracowników wymagało opieki medycznej, a 7 z nich trafiło do szpitala.

Jesteś brudasem? Nie awansujesz!

Naukowcy dowodzą, że porządek w biurze wpływa na efektywność naszej pracy. Coraz więcej firm stosuje, więc tzw. clean desk policy, która wymaga od pracowników pełnej odpowiedzialności za czystość i porządek swojego miejsca pracy. Co więcej porządek na biurku jest brany także pod uwagę przy ocenie pracownika. Brud, chaos i śmieci zalęgające wokół komputera mogą wpłynąć na to jak pracownik będzie postrzegany przez pracodawcę.

Z danych firmy Adecco wynika, że w Stanach Zjednoczonych aż 57% pracowników ocenia swojego współpracownika patrząc na porządek na jego biurku. Negatywny wpływ bałaganu na wizerunek pracownika potwierdzają badania Career Building 2011. Z badań wynika że 2 na 5 pracowników było negatywnie ocenianych właśnie z powodu bałaganiarstwa. Także 28 proc. szefów ani myśli dać awans pracownikowi, nie dbającemu o swoje miejsce pracy.

- Duże firmy, średnie przedsiębiorstwa i instytucje zatrudniają sprzątaczki w dużej mierze w obawie przed tym, jak będą postrzegani przez klientów, partnerów biznesowych, współpracowników. Im czyściej w firmie tym wydajniej ona pracuje, ale także lepiej jest odbierana przez otoczenie – mówi Paździor.

Źródło: Zakłady Usługowe EZT S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA