REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwlekanie zadań, czyli prokrastynacja

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
odwlekanie zadań
odwlekanie zadań

REKLAMA

REKLAMA

Oczywiste jest, że nie każdy identycznie rozpoczyna dzień w pracy. Są tacy, którzy mogą od razu, szybko i z werwą zabrać się za robotę. Natomiast inni potrzebują nawet połowy dnia na „rozruch”. Zachowanie osób z tej drugiej grupy jest często odbierane jako… lenistwo. Od pewnego czasu wiadomo jednak, że nie można zawsze postrzegać takiego zachowania jako braku pracowitości.

Zaburzenie, czy lenistwo?

Prokrastynacja to termin stosowany w psychologii na określenie zjawiska polegającego na odwlekaniu w czasie zadań, które powinniśmy wykonać tu i teraz, na rzecz przyjemniejszych czynności.

REKLAMA

Osoby, które wiecznie odwlekają pracę, są postrzegane przez otoczenie jako lenie, którym nigdy nic się nie chce, które nie mają siły woli ani ambicji. Tymczasem prokrastynacja została uznana za specyficzne zaburzenie psychiczne.

REKLAMA

Skłonność ta pojawia się najczęściej w latach szkolnych i dotyka w szczególności uczniów zdolnych, dobrze radzących sobie w szkole, którzy w obliczu zadania wymagającego większego wysiłku tracą wiarę w siebie, motywację i odczuwają niepokój.

Prokrastynacja dotyczy najpierw nauki, potem życia zawodowego. Nie da się ukryć, że bywa ona szczególnie uciążliwa w miejscu pracy. Jest to bowiem środowisko, które wymaga wykonywania czynności w określonym terminie. Nie można obowiązków zawodowych odwlekać w nieskończoność, dlatego najlepszym wyjściem jest jak najwcześniejsze zabranie się do wykonania zleconego zadania.

Wszystko wydaje się proste: dostajemy zadanie, które powinniśmy wykonać w określonym czasie, i po prostu zabieramy się do pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W pułapce perfekcjonizmu

Dla osoby cierpiącej na prokrastynację nie jest to wcale takie łatwe. Największym problemem jest samo zmobilizowanie się do działania: osoby takie nie potrafią przekształcić zamiaru w działanie.

Można dostrzec w tym pewien paradoks, na prokrastynację cierpią bowiem często perfekcjoniści, a także osoby, które są zwykle bardzo zdolne. Otrzymując określone zadanie, nie zabierają się za nie od razu, ponieważ chcą wykonać je jak najlepiej, jednak chęć bycia perfekcyjnymi tak je przytłacza, że czują się kompletnie sparaliżowane.

Nie wiedzą, od czego zacząć, więc odkładają wykonanie zadania na ostatnią chwilę. Nie jest to jednak wynik braku umiejętności zarządzania czasem, lecz problem głębszy, związany

z motywacją oraz kontrolą własnych zachowań.

Jak zorganizować pracę w biurze?

Jak postępować z trudnymi osobami?

Poznać wroga…

Najważniejsze to rozpoznanie problemu w odpowiednim momencie. Prokrastynator na ogół wykonuje w terminie swoje obowiązki, ale tylko te, które są proste i powtarzalne. Zadania wymagające większego zaangażowania wywołują w nim uczucie lęku i prowadzą do utraty wiary w siebie.

Próbuje rozpocząć pracę, ale zawsze znajdzie coś ważniejszego i zwykle… przyjemniejszego do zrobienia – robi sobie przerwę na kawę, papierosa, zakupy w Internecie...

Chętnie też pomaga współpracownikom w prostych czynnościach, żeby mieć usprawiedliwienie, dlaczego nie może zabrać się za swoje obowiązki.

Jeśli zdarza się to sporadycznie, to nie ma problemu. Jeśli jednak ktoś ma na każdy dzień inną wymówkę, to może to nie tylko utrudniać normalne funkcjonowanie, lecz także stać się przeszkodą w rozwoju zawodowym.

… i wygrać z nim

Z prokrastynacją można skutecznie walczyć. Najlepszą metodą jest konsekwencja.

Trzeba wyrobić w sobie nawyk polegający na nieodkładaniu trudnych zadań na później. Należy stawić im czoła od razu i nie wyszukiwać różnego rodzaju wymówek. Ważne jest także odpowiednie zorganizowanie pracy.

Pomocna może się okazać rozpiska, z której jasno wynikałoby, co powinniśmy wykonać w pierwszej kolejności, a które zadania możemy odłożyć na później.

Bardzo ważne dla prokrastynatora jest także udowodnienie sobie, że potrafi doprowadzić trudne zadanie do końca. Powinien za wszelką cenę dążyć do tego, aby skupić się na jego wykonaniu i w trakcie nie zajmować się tysiącem mało istotnych spraw.

Prokrastynacja jest doskonałym przykładem na to, że nie należy nikogo oceniać po pozorach. Czasami oczywiste zachowanie może mieć zupełnie inne podłoże, niż nam się wydawało.

Karolina Łapińska

19524 - infolinia urzędu pracy
www.zielonalinia.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA