REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwlekanie zadań, czyli prokrastynacja

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
odwlekanie zadań
odwlekanie zadań

REKLAMA

REKLAMA

Oczywiste jest, że nie każdy identycznie rozpoczyna dzień w pracy. Są tacy, którzy mogą od razu, szybko i z werwą zabrać się za robotę. Natomiast inni potrzebują nawet połowy dnia na „rozruch”. Zachowanie osób z tej drugiej grupy jest często odbierane jako… lenistwo. Od pewnego czasu wiadomo jednak, że nie można zawsze postrzegać takiego zachowania jako braku pracowitości.

Zaburzenie, czy lenistwo?

Prokrastynacja to termin stosowany w psychologii na określenie zjawiska polegającego na odwlekaniu w czasie zadań, które powinniśmy wykonać tu i teraz, na rzecz przyjemniejszych czynności.

REKLAMA

Osoby, które wiecznie odwlekają pracę, są postrzegane przez otoczenie jako lenie, którym nigdy nic się nie chce, które nie mają siły woli ani ambicji. Tymczasem prokrastynacja została uznana za specyficzne zaburzenie psychiczne.

REKLAMA

Skłonność ta pojawia się najczęściej w latach szkolnych i dotyka w szczególności uczniów zdolnych, dobrze radzących sobie w szkole, którzy w obliczu zadania wymagającego większego wysiłku tracą wiarę w siebie, motywację i odczuwają niepokój.

Prokrastynacja dotyczy najpierw nauki, potem życia zawodowego. Nie da się ukryć, że bywa ona szczególnie uciążliwa w miejscu pracy. Jest to bowiem środowisko, które wymaga wykonywania czynności w określonym terminie. Nie można obowiązków zawodowych odwlekać w nieskończoność, dlatego najlepszym wyjściem jest jak najwcześniejsze zabranie się do wykonania zleconego zadania.

Wszystko wydaje się proste: dostajemy zadanie, które powinniśmy wykonać w określonym czasie, i po prostu zabieramy się do pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W pułapce perfekcjonizmu

Dla osoby cierpiącej na prokrastynację nie jest to wcale takie łatwe. Największym problemem jest samo zmobilizowanie się do działania: osoby takie nie potrafią przekształcić zamiaru w działanie.

Można dostrzec w tym pewien paradoks, na prokrastynację cierpią bowiem często perfekcjoniści, a także osoby, które są zwykle bardzo zdolne. Otrzymując określone zadanie, nie zabierają się za nie od razu, ponieważ chcą wykonać je jak najlepiej, jednak chęć bycia perfekcyjnymi tak je przytłacza, że czują się kompletnie sparaliżowane.

Nie wiedzą, od czego zacząć, więc odkładają wykonanie zadania na ostatnią chwilę. Nie jest to jednak wynik braku umiejętności zarządzania czasem, lecz problem głębszy, związany

z motywacją oraz kontrolą własnych zachowań.

Jak zorganizować pracę w biurze?

Jak postępować z trudnymi osobami?

Poznać wroga…

Najważniejsze to rozpoznanie problemu w odpowiednim momencie. Prokrastynator na ogół wykonuje w terminie swoje obowiązki, ale tylko te, które są proste i powtarzalne. Zadania wymagające większego zaangażowania wywołują w nim uczucie lęku i prowadzą do utraty wiary w siebie.

Próbuje rozpocząć pracę, ale zawsze znajdzie coś ważniejszego i zwykle… przyjemniejszego do zrobienia – robi sobie przerwę na kawę, papierosa, zakupy w Internecie...

Chętnie też pomaga współpracownikom w prostych czynnościach, żeby mieć usprawiedliwienie, dlaczego nie może zabrać się za swoje obowiązki.

Jeśli zdarza się to sporadycznie, to nie ma problemu. Jeśli jednak ktoś ma na każdy dzień inną wymówkę, to może to nie tylko utrudniać normalne funkcjonowanie, lecz także stać się przeszkodą w rozwoju zawodowym.

… i wygrać z nim

Z prokrastynacją można skutecznie walczyć. Najlepszą metodą jest konsekwencja.

Trzeba wyrobić w sobie nawyk polegający na nieodkładaniu trudnych zadań na później. Należy stawić im czoła od razu i nie wyszukiwać różnego rodzaju wymówek. Ważne jest także odpowiednie zorganizowanie pracy.

Pomocna może się okazać rozpiska, z której jasno wynikałoby, co powinniśmy wykonać w pierwszej kolejności, a które zadania możemy odłożyć na później.

Bardzo ważne dla prokrastynatora jest także udowodnienie sobie, że potrafi doprowadzić trudne zadanie do końca. Powinien za wszelką cenę dążyć do tego, aby skupić się na jego wykonaniu i w trakcie nie zajmować się tysiącem mało istotnych spraw.

Prokrastynacja jest doskonałym przykładem na to, że nie należy nikogo oceniać po pozorach. Czasami oczywiste zachowanie może mieć zupełnie inne podłoże, niż nam się wydawało.

Karolina Łapińska

19524 - infolinia urzędu pracy
www.zielonalinia.gov.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

REKLAMA

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

REKLAMA