Porządki w biurze: krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
Stwierdzisz bowiem, że przy sortowaniu zaczniesz nabierać tempa pracy. Twoja szybkość w podejmowaniu decyzji, jak również stanowczość przy wyrzucaniu zbędnych rzeczy, rosną błyskawicznie. Takie kategorie, jak „to jeszcze potrzebuję”, względnie „tego już nie potrzebuję” nabierają realnych form i kształtów.
REKLAMA
Celem poczynienia tego kroku jest przejrzenie zawartości biura, czyli Twojego miejsca pracy. Do tego będą potrzebne trzy kartony:
- pierwszy – na śmieci i odpadki,
- drugi – na papiery,
- trzeci – na obiekty „tranzytowe”, jak na przykład wypożyczone książki, które należy zwrócić, przedmioty, których masz w nadmiarze, a które postanawiasz przekazać innym, urządzenia, które rzeczywiście warto jeszcze naprawić, przedmioty, które w gruncie rzeczy należą do innego oddziału itd.
Poza tym sensowne jest przygotowanie sobie kilku pudełek na różne drobiazgi, takie jak na przykład:
- wszelkiego rodzaju ołówki i kredki,
- kolorowe magnesy i szpilki,
- CD-ROMy,
- artykuły uzupełniające, jak spinacze, wkłady do długopisów, naboje z tuszem itp.,
- kleje, taśmy, gumki,
- małe urządzenia i dodatki do nich, jak kable, płyty z oprogramowaniem, podręczniki zawierające informacje o oprogramowaniu oraz instrukcje obsługi, rozdzielacze elektryczne itd.
Podejdź do takiego gruntownego sprzątania poważnie. Wysprzątaj wszystko. Wszystko. Regały, szuflady, szafy i szafki, wszystkie powierzchnie horyzontalne, jak stoły, parapety i krzesła. Wszystko, co w danej chwili Twoim zdaniem może jeszcze pozostać w szafach i na regałach, to Twoja teczka oraz skoroszyty zawieszkowe (o ile jesteś w stanie dokładnie powiedzieć, co się w nich i na nich znajduje), a także literatura fachowa (o ile jest jej sporo, to znajdziesz poniżej specjalny rozdział z opisem, jak i gdzie te książki najlepiej umieścić). Wszystko inne kładziesz na podłodze względnie wkładasz do kartonów.
Polecamy: Jedzenie w biurze
Przedmioty. Podstawowe sortowanie
Wszystkie przybory, przedmioty osobistego użytku i akcesoria kładź na podłodze w grupach, a jeszcze lepiej od razu w przygotowanych do tego celu kartonach. To, co jest zepsute, albo czego już i tak nie używasz (jak na przykład niepraktyczne albo brzydkie podarunki reklamowe), natychmiast wrzucasz do kartonu na tego rodzaju śmieci.
Papiery. Po prostu sztaplować
Wszystkie papiery i dokumenty po prostu zebrać i ułożyć z nich stos.
- Pomyśl także o papierach leżących w tackach na biurku, niesklasyfikowanych jeszcze dokumentach, przybitych do korkowych tablic różnych świstkach mających ci coś przypomnieć i o tych, którymi okleiłeś ekran swojego komputera.
- Jeśli posiadasz korkową tablicę, to usuń z niej przede wszystkim nieaktualne informacje i memoranda oraz wszystko, co na niej być nie powinno, jak adresy, rachunki do zapłacenia, terminy, notatki przypominające, do kogo masz oddzwonić itp. Wszystkie te karteczki i świstki połóż na stosie papierów.
- Jeśli w Twoim biurze znajdują się teczki, segregatory i mapy ścienne odziedziczone po Twoich poprzednikach, a które już od lat leżą po kątach, to albo zdecyduj się je teraz wyrzucić, albo znajdź kogoś, kto się nimi od razu zajmie, ale nie pozostawiaj ich już w swoim biurze.
Polecamy: Praca w boksach
To wszystko, co na pierwszy rzut oka wygląda ci na nadające się do kosza na śmieci, jak Katalog Biurowy 2002 albo Zaproszenie na Święta Bożego Narodzenia 2003 – wyrzuć natychmiast. Nie czytaj wszystkiego strona po stronie, bowiem możesz ulec pokusie zareagowania na list z ubiegłego miesiąca, przez co przerwiesz proces sprzątania. Bądź konsekwentny. Zbieraj i sprzątaj. To trzeci krok – przeznaczony na sortowanie.
Susanne Roth. Artykuł jest fragmentem książki Po prostu posprzątaj! Wydawnictwo KOS
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.