reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Kultura organizacji > Czym jest mobbing?

Czym jest mobbing?

Czy wiesz, że…każdy pracujący zawodowo człowiek, bez względu na płeć, wiek, wykształcenie, stanowisko jest narażony na mobbing. Jest to zjawisko skierowane przez osobę lub grupę przeciw konkretnej osobie w środowisku zawodowym, polegające na długotrwałym nękaniu, ośmieszaniu, poniżaniu, izolowaniu, eliminowaniu z zespołu, wywołujących u ofiary mobbingu zaniżoną samoocenę jako pracownika i człowieka.

Co to jest mobbing?

Wszyscy są zgodni co do tego, że mobbing jest zjawiskiem groźnym i niepożądanym w miejscu pracy. Jest karalny w świetle prawa. Pracodawcy, przełożeni i pracownicy potępiają to zjawisko. Jednak najgroźniejsze jest to, że trudno wprost przyznać się, że występuje w naszym otoczeniu. Często dzieje się „w podziemiu”, otoczenie ignoruje, bagatelizuje jego pierwsze przejawy, lekceważy sygnały. Wtedy proces mobbingu przechodzi kolejne fazy, utrwala się, wyrządza coraz większe szkody w zespole, firmie. Często fakt istnienia mobbingu jest uznawany dopiero, gdy orzeknie to sąd w wyroku skazującym mobbera (dręczyciela). Koszty tego w pewnym sensie płacą wszyscy, także Ci, którzy pozwolili na trwanie patologicznej sytuacji poprzez obojętność, brak reakcji, brak wrażliwości czy odwagi.

Z drugiej strony określenie mobbing jest coraz częściej nadużywane w stosunku do sporadycznych zachowań lub zdarzeń, które nie są mobbingiem.

Na przykład określa się tak jednorazowy wybuch, obraźliwe słowa lub kłótnię.

Przeczytaj również: Jakie mogą być dla firmy negatywne konsekwencje zwolnień pracowników?

Sprawia to, że pojęcie mobbingu się rozmywa, co powoduje jeszcze większe problemy z racjonalną oceną, czy w konkretnej sytuacji mamy do czynienia z tym zjawiskiem. Dlatego warto poznać definicje, kryteria, które pomogą w pełniejszym zrozumieniu, czym jest, a czym nie jest mobbing, jak przebiega, jakie ma przyczyny, skutki, jak sobie z nim radzić, gdy już ma miejsce i najważniejsze: jak przeciwdziałać mobbingowi.

Jaki ma obowiązek pracodawca

W Polsce, wzorem państw Unii Europejskiej, wprowadzono regulacje prawne związane z tym zjawiskiem. Postawy prawne zawarte są w ustawie z 14 listopada 2003, wprowadzonej w życie 1 stycznia 2004 r. W myśl niej Art. 94.3. nowego prawa pracy mówi: „§ 1. Pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi” co w praktyce oznacza iż, pracodawca jest obarczony odpowiedzialnością za samo przeciwdziałanie mobbingowi, a więc za stworzenie takich warunków i atmosfery pracy, w których mobbing nie będzie stosowany.

Konsekwencją tej regulacji jest odpowiedzialność pracodawcy za stosowanie wobec pracownika mobbingu przez innych pracowników nawet wówczas, gdy sam pracodawca mobbingu nie stosował, a nawet nie orientował się, że zjawisko takie występuje w jego firmie.

Polecamy serwis Zatrudnienie

Obowiązek pracodawcy przeciwdziałania mobbingowi obejmuje trzy powiązane ze sobą elementy:

  • Skierowany do pracodawcy zakaz mobbingu przez samego pracodawcę. Odnosi się do poszanowania dóbr i godności osobistej pracownika oraz respektowania równych praw pracowników z tytułu jednakowego wypełniania przez nich takich samych obowiązków a w szczególności równego traktowania kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu.
  • Obowiązek eliminacji praktyk o takim charakterze podejmowanych przez osoby trzecie względem pracownika. Eliminacja praktyk mobbingu podejmowanych przez osoby trzecie wobec pracownika poprzez natychmiastową reakcję wobec mobbera.
  • Obowiązek zapobiegania powstawaniu mobbingu w środowisku pracy (prewencja antymobbingowa).

Ten ostatni element – PREWENCJA ANTYMOBBINGOWA – ma ogromne znaczenie w przeciwdziałaniu procesom mobbingu, gdyż dzięki niej zjawisko to można zniwelować.

Autor: Monika Klonowska

Najnowsze szkolenia: Przeciwdziałanie mobbingowi w pracy zawodowej. Kurs dla zarządzających w firmie

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Firma w Anglii Limited

Kancelaria księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama