REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest mobbing?

Z drugiej strony określenie mobbing jest coraz częściej nadużywane w stosunku do sporadycznych zachowań lub zdarzeń, które nie są mobbingiem.
Z drugiej strony określenie mobbing jest coraz częściej nadużywane w stosunku do sporadycznych zachowań lub zdarzeń, które nie są mobbingiem.

REKLAMA

REKLAMA

Czy wiesz, że…każdy pracujący zawodowo człowiek, bez względu na płeć, wiek, wykształcenie, stanowisko jest narażony na mobbing. Jest to zjawisko skierowane przez osobę lub grupę przeciw konkretnej osobie w środowisku zawodowym, polegające na długotrwałym nękaniu, ośmieszaniu, poniżaniu, izolowaniu, eliminowaniu z zespołu, wywołujących u ofiary mobbingu zaniżoną samoocenę jako pracownika i człowieka.

Co to jest mobbing?

Wszyscy są zgodni co do tego, że mobbing jest zjawiskiem groźnym i niepożądanym w miejscu pracy. Jest karalny w świetle prawa. Pracodawcy, przełożeni i pracownicy potępiają to zjawisko. Jednak najgroźniejsze jest to, że trudno wprost przyznać się, że występuje w naszym otoczeniu. Często dzieje się „w podziemiu”, otoczenie ignoruje, bagatelizuje jego pierwsze przejawy, lekceważy sygnały. Wtedy proces mobbingu przechodzi kolejne fazy, utrwala się, wyrządza coraz większe szkody w zespole, firmie. Często fakt istnienia mobbingu jest uznawany dopiero, gdy orzeknie to sąd w wyroku skazującym mobbera (dręczyciela). Koszty tego w pewnym sensie płacą wszyscy, także Ci, którzy pozwolili na trwanie patologicznej sytuacji poprzez obojętność, brak reakcji, brak wrażliwości czy odwagi.

REKLAMA

Z drugiej strony określenie mobbing jest coraz częściej nadużywane w stosunku do sporadycznych zachowań lub zdarzeń, które nie są mobbingiem.

Na przykład określa się tak jednorazowy wybuch, obraźliwe słowa lub kłótnię.

Przeczytaj również: Jakie mogą być dla firmy negatywne konsekwencje zwolnień pracowników?

Sprawia to, że pojęcie mobbingu się rozmywa, co powoduje jeszcze większe problemy z racjonalną oceną, czy w konkretnej sytuacji mamy do czynienia z tym zjawiskiem. Dlatego warto poznać definicje, kryteria, które pomogą w pełniejszym zrozumieniu, czym jest, a czym nie jest mobbing, jak przebiega, jakie ma przyczyny, skutki, jak sobie z nim radzić, gdy już ma miejsce i najważniejsze: jak przeciwdziałać mobbingowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaki ma obowiązek pracodawca

REKLAMA

W Polsce, wzorem państw Unii Europejskiej, wprowadzono regulacje prawne związane z tym zjawiskiem. Postawy prawne zawarte są w ustawie z 14 listopada 2003, wprowadzonej w życie 1 stycznia 2004 r. W myśl niej Art. 94.3. nowego prawa pracy mówi: „§ 1. Pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi” co w praktyce oznacza iż, pracodawca jest obarczony odpowiedzialnością za samo przeciwdziałanie mobbingowi, a więc za stworzenie takich warunków i atmosfery pracy, w których mobbing nie będzie stosowany.

Konsekwencją tej regulacji jest odpowiedzialność pracodawcy za stosowanie wobec pracownika mobbingu przez innych pracowników nawet wówczas, gdy sam pracodawca mobbingu nie stosował, a nawet nie orientował się, że zjawisko takie występuje w jego firmie.

Polecamy serwis Zatrudnienie

Obowiązek pracodawcy przeciwdziałania mobbingowi obejmuje trzy powiązane ze sobą elementy:

  • Skierowany do pracodawcy zakaz mobbingu przez samego pracodawcę. Odnosi się do poszanowania dóbr i godności osobistej pracownika oraz respektowania równych praw pracowników z tytułu jednakowego wypełniania przez nich takich samych obowiązków a w szczególności równego traktowania kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu.
  • Obowiązek eliminacji praktyk o takim charakterze podejmowanych przez osoby trzecie względem pracownika. Eliminacja praktyk mobbingu podejmowanych przez osoby trzecie wobec pracownika poprzez natychmiastową reakcję wobec mobbera.
  • Obowiązek zapobiegania powstawaniu mobbingu w środowisku pracy (prewencja antymobbingowa).

Ten ostatni element – PREWENCJA ANTYMOBBINGOWA – ma ogromne znaczenie w przeciwdziałaniu procesom mobbingu, gdyż dzięki niej zjawisko to można zniwelować.

Autor: Monika Klonowska

Najnowsze szkolenia: Przeciwdziałanie mobbingowi w pracy zawodowej. Kurs dla zarządzających w firmie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA