REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie testy przesiewowe można wykonać pracownikom?

Czy można zamówić „wymazobus” do biura czy zakładu pracy?
Czy można zamówić „wymazobus” do biura czy zakładu pracy?

REKLAMA

REKLAMA

Testy na koronawirusa stały się codziennością. Jaki wpływ na działanie firmy mają badania molekularne i testy antygenowe? Czy robić je na własną rękę czy oddać ich organizację firmom, które specjalizują się w tym temacie?

Testy przesiewowe dla pracowników

W marcu 2020 r. wraz z pierwszą falą zakażeń koronawirusem SARS CoV-2, wiele przedsiębiorstw zostało zmuszonych do zamknięcia swoich zakładów i fabryk. Dostosowanie do nowej rzeczywistości, a szczególnie przestój z tym związany, spowodował wielomilionowe straty dla ogromnej większości branż.

REKLAMA

REKLAMA

Najlepszym rozwiązaniem na zapewnienie bezpieczeństwa w firmie, jest wykonywanie testów przesiewowych wśród pracowników. W szczególności, gdy w niewielkiej i zamkniętej przestrzeni pracuje wiele osób, które ze względu na charakter pracy, nie mogą zachować dystansu. Są to przypadki stanowisk administracyjnych, biznesowych czy księgowych. Osoby pracują w niewielkich pomieszczeniach, a dystans między nimi jest niewielki.

Poza zapewnieniem bezpieczeństwa pracownikom, które dla wszystkich jest celem nadrzędnym, pracodawca zyskuje gwarancję ciągłości pracy na terenie zakładu. Może realizować dostawy czy dostarczać usługi swoim kontrahentom, co w obecnych czasach nie jest tak oczywiste jak jeszcze przed rokiem.

Kolejny argument to inwestycja w zdrowie pracownika. Coraz więcej pracodawców decyduje się na regularne testowanie, ponieważ koszt wykonania badań okazuje się być niższym od strat związanych z przestojami, a także karami umownymi za niewywiązanie się z umów.

Jakie testy można wykonać?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), a także polskie Ministerstwo Zdrowia rekomenduje dwa rodzaje badań: badania genetyczne RT-PCR oraz badania antygenowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badanie RT-PCR wykrywa materiał genetyczny koronawirusa w materiale biologicznym, przy wykorzystaniu metody RT-PCR, czyli reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkrypcją, natomiast test antygenowy specyficzne dla SARS-CoV-2 białko.

Badania antygenowe to szybkie testy, których wynik znany jest pacjentom już po kilkunastu minutach. Na wynik testu genetycznego RT-PCR natomiast, musimy czekać ok. 24 godzin. Jednak czułość tych testów jest wyższa w porównaniu z testami antygenowymi.

Jak wygląda organizacja badań dla pracowników firm?

REKLAMA

Najczęściej, badania wykonywane są w punktach wymazowych typu DRIVE-Thru, do których podjeżdżamy samochodem, a pracownicy laboratorium pobierają wymaz bez konieczności wychodzenia z samochodu przez pacjenta. Laboratoria umożliwiają również pobranie materiału w swoich siedzibach, gdzie pacjenci umawiani są na konkretną godzinę, dzięki czemu mają pewność, że nie spotkają innych osób, które stanowią dla nich potencjalne zagrożenie epidemiologiczne.

Istnieje też możliwość wykonania testów na terenie zakładu pracy. W umówionym wcześniej terminie do siedziby firmy przyjeżdża „wymazobus”, w którym wykonywane są wymazy. Wyniki testów antygenowych pracownicy otrzymują po kilkunastu minutach, a zaświadczenie w wersji elektronicznej mogą pobrać po kilku godzinach z portalu, do którego dostaną dostęp. W przypadku badań RT-PCR, pacjenci również otrzymują numer zlecenia, dzięki któremu mogą pobrać wynik testu z platformy.

Zlecając organizację badań firmie zewnętrznej, pracodawca o nic nie musi się martwić – po jego stronie zostaje jedynie dostarczenie listy pracowników.

Konsultanci organizujący badania pracowników, kontaktują się z nimi, umawiają dogodny termin, dopełniają wszelkich formalności, a także odpowiadają na wszystkie pytania związane z przeprowadzeniem badań. Po przeprowadzeniu testów, pracodawca otrzymuje od firmy zbiorczą informację zawierającą szczegóły przeprowadzonych badań.

Wyniki badań z tłumaczeniem

Jeżeli firma zatrudniająca pracowników działa na wielu rynkach, a osoby zatrudnione podróżują poza granice kraju, niezbędne będą tłumaczenia wyników testów. Firmy organizujące badania pracownicze zadbają również o ten aspekt. Dzięki takiemu rozwiązaniu, pracodawca zyskuje ponownie czas, a pracownik niezbędne dokumenty do odbycia wyjazdu służbowego.

Kary za ograniczenia czy zatrzymanie pracy są ogromne, a osoby bezobjawowo przechodzące zakażenie wirusem SARS-CoV-2 są największym zagrożeniem dla pozostałych pracowników. Mogą spowodować jednoczesną abstynencję dużej części załogi.

Katarzyna Furczyk Kierownik ds. profilaktyki i medycyny pracy SQD Alliance

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA