REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie testy przesiewowe można wykonać pracownikom?

Czy można zamówić „wymazobus” do biura czy zakładu pracy?
Czy można zamówić „wymazobus” do biura czy zakładu pracy?

REKLAMA

REKLAMA

Testy na koronawirusa stały się codziennością. Jaki wpływ na działanie firmy mają badania molekularne i testy antygenowe? Czy robić je na własną rękę czy oddać ich organizację firmom, które specjalizują się w tym temacie?

Testy przesiewowe dla pracowników

W marcu 2020 r. wraz z pierwszą falą zakażeń koronawirusem SARS CoV-2, wiele przedsiębiorstw zostało zmuszonych do zamknięcia swoich zakładów i fabryk. Dostosowanie do nowej rzeczywistości, a szczególnie przestój z tym związany, spowodował wielomilionowe straty dla ogromnej większości branż.

REKLAMA

REKLAMA

Najlepszym rozwiązaniem na zapewnienie bezpieczeństwa w firmie, jest wykonywanie testów przesiewowych wśród pracowników. W szczególności, gdy w niewielkiej i zamkniętej przestrzeni pracuje wiele osób, które ze względu na charakter pracy, nie mogą zachować dystansu. Są to przypadki stanowisk administracyjnych, biznesowych czy księgowych. Osoby pracują w niewielkich pomieszczeniach, a dystans między nimi jest niewielki.

Poza zapewnieniem bezpieczeństwa pracownikom, które dla wszystkich jest celem nadrzędnym, pracodawca zyskuje gwarancję ciągłości pracy na terenie zakładu. Może realizować dostawy czy dostarczać usługi swoim kontrahentom, co w obecnych czasach nie jest tak oczywiste jak jeszcze przed rokiem.

Kolejny argument to inwestycja w zdrowie pracownika. Coraz więcej pracodawców decyduje się na regularne testowanie, ponieważ koszt wykonania badań okazuje się być niższym od strat związanych z przestojami, a także karami umownymi za niewywiązanie się z umów.

Jakie testy można wykonać?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), a także polskie Ministerstwo Zdrowia rekomenduje dwa rodzaje badań: badania genetyczne RT-PCR oraz badania antygenowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badanie RT-PCR wykrywa materiał genetyczny koronawirusa w materiale biologicznym, przy wykorzystaniu metody RT-PCR, czyli reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkrypcją, natomiast test antygenowy specyficzne dla SARS-CoV-2 białko.

Badania antygenowe to szybkie testy, których wynik znany jest pacjentom już po kilkunastu minutach. Na wynik testu genetycznego RT-PCR natomiast, musimy czekać ok. 24 godzin. Jednak czułość tych testów jest wyższa w porównaniu z testami antygenowymi.

Jak wygląda organizacja badań dla pracowników firm?

REKLAMA

Najczęściej, badania wykonywane są w punktach wymazowych typu DRIVE-Thru, do których podjeżdżamy samochodem, a pracownicy laboratorium pobierają wymaz bez konieczności wychodzenia z samochodu przez pacjenta. Laboratoria umożliwiają również pobranie materiału w swoich siedzibach, gdzie pacjenci umawiani są na konkretną godzinę, dzięki czemu mają pewność, że nie spotkają innych osób, które stanowią dla nich potencjalne zagrożenie epidemiologiczne.

Istnieje też możliwość wykonania testów na terenie zakładu pracy. W umówionym wcześniej terminie do siedziby firmy przyjeżdża „wymazobus”, w którym wykonywane są wymazy. Wyniki testów antygenowych pracownicy otrzymują po kilkunastu minutach, a zaświadczenie w wersji elektronicznej mogą pobrać po kilku godzinach z portalu, do którego dostaną dostęp. W przypadku badań RT-PCR, pacjenci również otrzymują numer zlecenia, dzięki któremu mogą pobrać wynik testu z platformy.

Zlecając organizację badań firmie zewnętrznej, pracodawca o nic nie musi się martwić – po jego stronie zostaje jedynie dostarczenie listy pracowników.

Konsultanci organizujący badania pracowników, kontaktują się z nimi, umawiają dogodny termin, dopełniają wszelkich formalności, a także odpowiadają na wszystkie pytania związane z przeprowadzeniem badań. Po przeprowadzeniu testów, pracodawca otrzymuje od firmy zbiorczą informację zawierającą szczegóły przeprowadzonych badań.

Wyniki badań z tłumaczeniem

Jeżeli firma zatrudniająca pracowników działa na wielu rynkach, a osoby zatrudnione podróżują poza granice kraju, niezbędne będą tłumaczenia wyników testów. Firmy organizujące badania pracownicze zadbają również o ten aspekt. Dzięki takiemu rozwiązaniu, pracodawca zyskuje ponownie czas, a pracownik niezbędne dokumenty do odbycia wyjazdu służbowego.

Kary za ograniczenia czy zatrzymanie pracy są ogromne, a osoby bezobjawowo przechodzące zakażenie wirusem SARS-CoV-2 są największym zagrożeniem dla pozostałych pracowników. Mogą spowodować jednoczesną abstynencję dużej części załogi.

Katarzyna Furczyk Kierownik ds. profilaktyki i medycyny pracy SQD Alliance

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA