| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Outsourcing > Wdrożenie outsourcingu > Konsekwencje i zagrożenia taniego outsourcingu

Konsekwencje i zagrożenia taniego outsourcingu

Klient, decydując się na outsourcing, najczęściej likwiduje dział kadrowo-płacowy, licząc na wsparcie firmy zewnętrznej. Jednakże takiego wsparcia nie będzie w stanie udzielić mu firma, która swoją strategię opiera wyłącznie na „dużym wolumenie transakcji”. Jej „produkcyjne” normy efektywności bowiem oraz niska cena nie obejmują wszystkich standardowych działań z zakresu administracji kadrowo-płacowej, takich jak np. sporządzanie dokumentacji związanej ze stosunkiem pracy.

W takim przypadku klient może liczyć jedynie na wykonanie podstawowych czynności, polegających głównie na wprowadzeniu danych do bazy, ale już nie na analizę dokumentów czy wręcz ich przygotowanie. W efekcie taki model współpracy skutkuje realnym wzrostem, tak – początkowo wydawałoby się – niskich kosztów po stronie klienta. Musi on dodatkowo zapłacić za owe „dodatkowe” czynności outsourserowi lub na powrót zatrudnić specjalistę, który będzie w stanie je wykonać. I tak „tani outsourcing” przestaje być tani.

Istnieją na rynku firmy, które chcąc zdobyć Klienta za wszelką cenę, oferują kilkumiesięczną obsługę bez jakiegokolwiek wynagrodzenia. Jednakże korzystając z takiego „udogodnienia”, należy liczyć się z faktem, iż tylko w początkowym okresie współpracy obsługa będzie prowadzona przez najlepszych specjalistów. Można być natomiast pewnym, że wraz z zakończeniem okresu próbnego zmieni się albo sam specjalista, albo poziom obsługi znacznie się obniży.

Zobacz: Rynek outsourcingu samochodów służbowych

Zdarza się również, że kiedy klient, przekonany o karygodnie niskiej jakości obsługi, chce zakończyć współpracę, niektóre firmy oferują mu obsługę zupełnie za darmo przez kolejnych kilka, tzw. „próbnych”, miesięcy. Jeżeli klient zaakceptuje taką propozycję, to musi liczyć się z ryzykiem, iż na przykład kontrola urzędu skarbowego wcześniej czy później wykryje nieprawidłowości wynikające z niewłaściwego opodatkowania składników wynagrodzenia. Konsekwencją wykrycia tych nadużyć będzie konieczność dokonania korekt deklaracji, zapłaty zaległych podatków z karnymi odsetkami. To samo może również dotyczyć składek odprowadzonych na rzecz ZUS.

Dobry outsourcing za rozsądną cenę

Podsumowując, śmiało można postawić tezę, że „krytycznie” tani outsourcing, zamiast przynosić zysk klientowi, stanie się generatorem dodatkowych kosztów. Na koszty te składają się najczęściej: konieczność ponoszenia opłat za tzw. usługi dodatkowe, zatrudnienia wykwalifikowanego pracownika, którego zadaniem będzie „wyręczanie” dostawcy w jego podstawowych obowiązkach lub drobiazgowa kontrola jego „poczynań”, koszt ewentualnych kar czy odsetek, będących rezultatem niewłaściwego wypełniania zadań przez outsourcera.

Skutki zbyt taniego outsourcingu mają również inny, niepokojący wymiar. Niski poziom serwisu realizowanego przez nieodpowiedzialne, a czasem nawet nieuczciwe podmioty, „psuje” rynek, tworząc negatywny wizerunek outsourcingu. Może to stanowić poważne zagrożenie dla rozwoju tego segmentu usług w Polsce, które przecież na całym świecie cieszą się ogromną popularnością.

Zobacz: Outsourcing - czy się opłaca

Na zakończenie warto podkreślić, iż firma, podejmując decyzję o outsoursowaniu pewnych funkcji, oraz dokonując przeglądu oferentów, a wreszcie wyboru dostawcy usług, powinna zwrócić szczególną uwagę na relację ceny do pakietu realizowanych w jej ramach czynności i sprawdzić, czy jest on „skrojony” na miarę jej potrzeb.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podsumowując, śmiało można postawić tezę, że „krytycznie” tani outsourcing, zamiast przynosić zysk klientowi, stanie się generatorem dodatkowych kosztów.
Podsumowując, śmiało można postawić tezę, że „krytycznie” tani outsourcing, zamiast przynosić zysk klientowi, stanie się generatorem dodatkowych kosztów.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »