REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Etyka szefa nie tyka - przywództwo

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Etyka szefa. /Fot. Fotolia
Etyka szefa. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zderzyłam się ostatnio na szkoleniu z pytaniem, jak zdefiniować etycznego przywódcę? Etyka i do jakich granic? Co to tej własne sumienie, czy możemy mieć podobne wartości. Oczywiście, to co proste, wcale nie jest najprostsze…

Więc, co to znaczy być etycznym przywódcą? Słyszałam wiele wypowiedzi na ten temat, ale chyba możemy skupić się na dwóch podstawowych regułach: Rób to, co właściwe. Kieruj się rozsądnym rozeznaniem sytuacji.

REKLAMA

Proste? Choć praktyka niestety już nie jest tak łatwa. Brzmi prosto, choć wcale takie nie jest.

Te dwie wskazówki sprawdzają się w rozwiązywaniu problemów, które nieustannie nękają świat biznesu, polityki, małych rodzinnych firm, a także naszego otoczenia.

Jak sobie radzicie z wyzwaniami etycznymi? - zapytałam dyrektorów generalnych. Powiedzieli mi o pięciu problemach, starych jak świat, oraz trzech nowych trendach. Zachęcam, abyście dołożyli swoje uwagi do tej listy, jak również nie wahali się zakwestionować moich rad.

Zobacz serwis: Zarządzanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na początek odwieczne dylematy:

Czy powinniśmy sprzedawać klientowi coś, czego wcale nie potrzebuje?

Odpowiedź: Nie, najlepsi klienci są często wieloletnimi klientami i takie działania w końcu obrócą się przeciwko nam.

 Czy powinienem kupić akcje firmy po otrzymaniu nieoficjalnych informacji z wewnątrz?

Nie, to niezgodne z prawem.

Czy powinienem zaliczyć do wydatków „służbowych” koszty nie całkiem „służbowe”?

Dowiedz się, jakie są zasady firmy w tym względzie i bądź kryształowo przejrzysty, aby decyzja nie obróciła się przeciwko tobie.

 Czy powinienem uwzględniać ostatnią sprzedaż w wynikach, aby zrealizować cele kwartalne, nawet jeśli transakcja nie została jeszcze sfinalizowana?

Nie naciskaj dla samego wyniku. Poczekaj na właściwy moment. Długoterminowe relacje z klientem są warte więcej niż ubicie jednorazowego interesu.

  Czy mogę wykorzystać listę klientów konkurenta, która wpadła mi w ręce?

Nie, myśl perspektywicznie - żyjemy w coraz mniejszym świecie i działamy na coraz mniejszym rynku.

Zobacz: Stosowne ubranie w każdej sytuacji

Trzy nowe trendy:

REKLAMA

Media społeczne. Czy firmy powinny kontrolować wypowiedzi swoich pracowników na przykład na portalu społecznościowym Facebook? To coraz poważniejszy problem. Kolega powiedział mi ostatnio, że pewien pracownik został zdymisjonowany za swoją wypowiedź na Facebooku.

 Angażowanie się w działania rządu. W niektórych sektorach rynku przepływ dotacji rządowych jest swobodny. W jaki sposób firmy, które otrzymują część tych środków, lecz są nowe na scenie, powinny podejmować decyzje dotyczące dotowania kampanii i lobbingu?

Ekspansja globalna. Jaką politykę powinna przyjąć firma wchodząca na nowy rynek wobec praktyki „dawania prezentów” czy „uprzywilejowanego traktowania”, jeśli takie postępowanie jest w tym kraju powszechne?

REKLAMA

Wykorzystując zasadę robienia tego, co właściwe i kierowania się zdrową oceną sytuacji, można z łatwością udzielić odpowiedzi na te pytania. Robienie tego, co właściwe i kierowanie się rozsądnym rozeznaniem sytuacji biznesowej oznacza przestrzeganie podstawowych ludzkich wartości, takich jak uprzejmość, konstruktywne działanie, uczciwość i sumienność. Oznacza również zaakceptowanie faktu, że jesteś reprezentantem swojej firmy i musisz działać w sposób zgodny z jej oczekiwaniami i polityką. Jeśli nadal trudno ci jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o etykę lidera, pomyśl o ludziach, z którymi nie lubisz robić interesów i postępuj dokładnie na odwrót.

Jeśli chodzi o media społeczne, uważam, że firma powinna poinformować pracowników o ryzykach związanych z działalnością w sieci, ale też określić zasady personalizacji, korzystania i przejrzystości. Te trzy aspekty to trendy przyszłości.

W kwestii środków rządowych: warto zasięgnąć rady, a nawet zatrudnić konsultanta. Nade wszystko trzeba być otwartym na nowe sposoby myślenia. Wraz ze wzrostem dotacji rządowych, wzrasta liczba beneficjentów, co niewątpliwie doprowadzi do powstania nowych metod działania. Pamiętaj, że za wszystkimi procesami stoją ludzie, dlatego myśl strategicznie odnośnie imprez, spotkań i komunikacji abyś mógł właściwie przedstawić swoją sprawę i pozyskać dla niej jak najwięcej zwolenników.

W sprawie łapówek na zagranicznych rynkach warto zasięgnąć porady. Być może będziesz musiał zmodyfikować politykę firmy. Przekupstwo czy „specjalne traktowanie” może być źle odebrane w niektórych krajach, podczas gdy w innych będzie pożądane. Musisz zachować otwartość; twoja pierwsza intuicyjna reakcja niekoniecznie będzie właściwa. Kieruj się rozsądną oceną sytuacji z perspektywy biznesowej, prawnej i osobistej.

Zachęcam do tego, abyście zastanowili się nad własną drogą zawodową. Czy postępujecie etycznie? Czy wasz kręgosłup moralny został kiedyś poddany ciężkiej próbie? Jeśli tak, jakie były konsekwencje waszej decyzji? Czy etyczne postępowanie opłaca się w dzisiejszym świecie?

Zobacz: Jak zapanować nad własnym głosem

Autor: Joanna Jagielska

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

REKLAMA

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA