REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Etyka szefa nie tyka - przywództwo

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Etyka szefa. /Fot. Fotolia
Etyka szefa. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zderzyłam się ostatnio na szkoleniu z pytaniem, jak zdefiniować etycznego przywódcę? Etyka i do jakich granic? Co to tej własne sumienie, czy możemy mieć podobne wartości. Oczywiście, to co proste, wcale nie jest najprostsze…

Więc, co to znaczy być etycznym przywódcą? Słyszałam wiele wypowiedzi na ten temat, ale chyba możemy skupić się na dwóch podstawowych regułach: Rób to, co właściwe. Kieruj się rozsądnym rozeznaniem sytuacji.

REKLAMA

Proste? Choć praktyka niestety już nie jest tak łatwa. Brzmi prosto, choć wcale takie nie jest.

Te dwie wskazówki sprawdzają się w rozwiązywaniu problemów, które nieustannie nękają świat biznesu, polityki, małych rodzinnych firm, a także naszego otoczenia.

Jak sobie radzicie z wyzwaniami etycznymi? - zapytałam dyrektorów generalnych. Powiedzieli mi o pięciu problemach, starych jak świat, oraz trzech nowych trendach. Zachęcam, abyście dołożyli swoje uwagi do tej listy, jak również nie wahali się zakwestionować moich rad.

Zobacz serwis: Zarządzanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na początek odwieczne dylematy:

Czy powinniśmy sprzedawać klientowi coś, czego wcale nie potrzebuje?

Odpowiedź: Nie, najlepsi klienci są często wieloletnimi klientami i takie działania w końcu obrócą się przeciwko nam.

 Czy powinienem kupić akcje firmy po otrzymaniu nieoficjalnych informacji z wewnątrz?

Nie, to niezgodne z prawem.

Czy powinienem zaliczyć do wydatków „służbowych” koszty nie całkiem „służbowe”?

Dowiedz się, jakie są zasady firmy w tym względzie i bądź kryształowo przejrzysty, aby decyzja nie obróciła się przeciwko tobie.

 Czy powinienem uwzględniać ostatnią sprzedaż w wynikach, aby zrealizować cele kwartalne, nawet jeśli transakcja nie została jeszcze sfinalizowana?

Nie naciskaj dla samego wyniku. Poczekaj na właściwy moment. Długoterminowe relacje z klientem są warte więcej niż ubicie jednorazowego interesu.

  Czy mogę wykorzystać listę klientów konkurenta, która wpadła mi w ręce?

Nie, myśl perspektywicznie - żyjemy w coraz mniejszym świecie i działamy na coraz mniejszym rynku.

Zobacz: Stosowne ubranie w każdej sytuacji

Trzy nowe trendy:

REKLAMA

Media społeczne. Czy firmy powinny kontrolować wypowiedzi swoich pracowników na przykład na portalu społecznościowym Facebook? To coraz poważniejszy problem. Kolega powiedział mi ostatnio, że pewien pracownik został zdymisjonowany za swoją wypowiedź na Facebooku.

 Angażowanie się w działania rządu. W niektórych sektorach rynku przepływ dotacji rządowych jest swobodny. W jaki sposób firmy, które otrzymują część tych środków, lecz są nowe na scenie, powinny podejmować decyzje dotyczące dotowania kampanii i lobbingu?

Ekspansja globalna. Jaką politykę powinna przyjąć firma wchodząca na nowy rynek wobec praktyki „dawania prezentów” czy „uprzywilejowanego traktowania”, jeśli takie postępowanie jest w tym kraju powszechne?

REKLAMA

Wykorzystując zasadę robienia tego, co właściwe i kierowania się zdrową oceną sytuacji, można z łatwością udzielić odpowiedzi na te pytania. Robienie tego, co właściwe i kierowanie się rozsądnym rozeznaniem sytuacji biznesowej oznacza przestrzeganie podstawowych ludzkich wartości, takich jak uprzejmość, konstruktywne działanie, uczciwość i sumienność. Oznacza również zaakceptowanie faktu, że jesteś reprezentantem swojej firmy i musisz działać w sposób zgodny z jej oczekiwaniami i polityką. Jeśli nadal trudno ci jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o etykę lidera, pomyśl o ludziach, z którymi nie lubisz robić interesów i postępuj dokładnie na odwrót.

Jeśli chodzi o media społeczne, uważam, że firma powinna poinformować pracowników o ryzykach związanych z działalnością w sieci, ale też określić zasady personalizacji, korzystania i przejrzystości. Te trzy aspekty to trendy przyszłości.

W kwestii środków rządowych: warto zasięgnąć rady, a nawet zatrudnić konsultanta. Nade wszystko trzeba być otwartym na nowe sposoby myślenia. Wraz ze wzrostem dotacji rządowych, wzrasta liczba beneficjentów, co niewątpliwie doprowadzi do powstania nowych metod działania. Pamiętaj, że za wszystkimi procesami stoją ludzie, dlatego myśl strategicznie odnośnie imprez, spotkań i komunikacji abyś mógł właściwie przedstawić swoją sprawę i pozyskać dla niej jak najwięcej zwolenników.

W sprawie łapówek na zagranicznych rynkach warto zasięgnąć porady. Być może będziesz musiał zmodyfikować politykę firmy. Przekupstwo czy „specjalne traktowanie” może być źle odebrane w niektórych krajach, podczas gdy w innych będzie pożądane. Musisz zachować otwartość; twoja pierwsza intuicyjna reakcja niekoniecznie będzie właściwa. Kieruj się rozsądną oceną sytuacji z perspektywy biznesowej, prawnej i osobistej.

Zachęcam do tego, abyście zastanowili się nad własną drogą zawodową. Czy postępujecie etycznie? Czy wasz kręgosłup moralny został kiedyś poddany ciężkiej próbie? Jeśli tak, jakie były konsekwencje waszej decyzji? Czy etyczne postępowanie opłaca się w dzisiejszym świecie?

Zobacz: Jak zapanować nad własnym głosem

Autor: Joanna Jagielska

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA