| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Manager > Zarządzanie stresem > Praca w stresowych warunkach może poprawiać efektywność

Praca w stresowych warunkach może poprawiać efektywność

Jak pokazują liczne badania, odpowiedni poziom stresu w pracy jest właściwie niezbędny. Bez niego stojące przed nami zadania szybko okazują się być nużące. Zbyt duże obciążenie wywołuje jednak skutek odwrotny do zamierzonego – zamiast poprawy efektywności dotknąć nas może uniemożliwiający jakiekolwiek działanie paraliż psychiczny. Co zatem zrobić, by stworzyć warunki sprzyjające zwiększonej wydajności?

Zarządzaj sobą i zarządzaj stresem

W walce z nadmiernym obciążeniem wbrew pozorom nigdy nie stoimy na straconej pozycji. Jak się okazuje, przyswojenie kilku prostych zasad wystarczy, by zmniejszyć stres do poziomu gwarantującego poprawę efektywności.

By to osiągnąć, w pierwszej kolejności należy zdiagnozować ewentualne problemy. Wiedza na temat tego, co tak naprawdę nas stresuje – brak odpowiedniej komunikacji, ilość obowiązków przekraczająca nasze możliwości fizyczne czy nieświadomość swojej roli w zespole – znacznie ułatwi wychodzenie z trudnej sytuacji.

Kolejny krok związany jest z projektowaniem swojego czasu. Warto spojrzeć na siebie nieco z dystansu i określić, w jakim kierunku powinniśmy się rozwijać oraz co i w jakim czasie w danej firmie chcielibyśmy osiągnąć.

Jak zwalczyć presję i stres? - krok po kroku

Podobnie jak przypadku planów długofalowych powinniśmy postępować z organizacją pracy na co dzień. Rozsądne gospodarowanie czasem powinno bowiem uwzględniać zarówno nasze stałe obowiązki, zadania pojawiających się nagle, jak i niezbędne przerwy.

O regenerację warto zadbać jednak dużo wcześniej. Poziom odczuwanego w ciągu dnia stresu skutecznie obniża odpowiedni odpoczynek obejmujący m. in. ustabilizowane godziny snu. Nie mniej ważne są czynności, które pozwalają nam oderwać się myślami od pracy. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że najbardziej efektywnymi pracownikami są osoby posiadające różnorodne pasje, uprawiające sporty czy zaangażowane w życie swoich społeczności.

Po co biznesowi psychologia?

Czytaj także

Ekspert:

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Praca w stresowych warunkach
Praca w stresowych warunkach

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »